• $9,6096
  • €11,1321
  • 557.753
  • 1522.04
23 Eylül 2021 Perşembe 08:43 | Son Güncelleme:

Amaç seçimi engellemek! Hafter'in hedefi demokrasi

Libya'da darbeci Hafter'in müttefiki Akile Salih'in başında bulunduğu Temsilciler Meclisi, meşru Ulusal Birlik Hükümeti'nden güvenoyunu çektiğini açıkladı. Başbakan Dibeybe ve BM gelişmeyi ‘kanunsuz' olarak niteledi.

24 Aralık'ta Libya'da yapılacak olan meşru genel seçimler öncesinde darbeci general Hafter'in siyasi müttefiki Akile Salih'in başında bulunduğu Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, BM destekli meşru Ulusal Birlik Hükümeti'nden önceki gün güvenoyunu çektiğini açıkladı. Kararı protesto etmek için başkent Trablus'taki Şehitler Meydanı'nda gösteri düzenleyen kalabalığa seslenen Başbakan Abdulhamid Dibeybe, "Bize engel çıkaranlar, bu ülke için sadece kötülük, savaş ve yıkım istiyor" dedi. Başta Devlet Yüksek Konseyi (DYK) olmak üzere çok sayıda Libyalı yetkili, kurum, siyasetçi ve sivil toplum temsilcileri ise TM'nin güvenoyunu çekme oylamasının kanunsuz olduğunu bildirdi' dedi.

BM'DEN SERT TEPKİ

TM'nin, hükümetten güvenoyunu çekmeyi görüşmesi için bir diğer yasama organı olan DYK'nin de onayını alması gerekiyor. TM'nin 39 üyesi de UBH'den güvenoyunu geri çekmek için yapılan oylamayı reddettiğini duyurdu. BM Libya Destek Misyonu da başka hükümet gelene dek ülkedeki meşruiyetin şu anki UMH hükümetinde olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ile telefonda görüşerek Milli Birlik Hükümeti'ne Türkiye'nin desteğini yineledi.

SEÇİM YASASI HALA YAPILAMADI

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), aralık ayında yapılması planlanan başkanlık seçiminin, seçim yasası üzerinde uzlaşma sağlanamaması nedeniyle en az bir yıl ertelenmesini önerdi. Diğer yandan hükümetin güvenoyunu kaybetmesinin söz konusu olmadığı da vurgulandı. Ülkede 24 Aralık'ta yapılması planlanan seçimler için zaman daralırken taraflar, seçimlerin hukuki kriterlerini düzenleyen anayasal temel konusunda bugüne kadar net bir uzlaşıya varabilmiş değil.

<p>Türkiye'nin dış ticarette attığı  başarılı adımları görmezden geldi. İhracatta cumhuriyet rekorla

İhracat rakamlarını çarpıtan Meral Akşener'e cevap Bakan Muş'tan geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'ne katıldı

Sigara içenler dikkat! Ciğerleri tertemiz yapan besinler

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (28 Ekim 2021)