• $8,0886
  • €9,7518
  • 460.432
  • 1377.23
24 Haziran 2018 Pazar 10:08 | Son Güncelleme:

Almanya'nın kirli Türkiye oyununu IMF bozdu

Almanya'nın kirli Türkiye oyununu IMF bozdu

Alman basınının Türk ekonomisine dönük saldırı girişimi iyice gün yüzüne çıktı. Alman Deutsche Welle ‘IMF, Türkiye için teyakkuzda’ başlıklı haber yaptı. Ancak iddiayı bizzat IMF yalanladı.

Türkiye bugün tarihi seçime giderken, ekonomi üzerinden operasyon peşinde olanların ‘spekülasyon haberler’le yaptığı saldırı çöktü. Ekonominin kötüye gittiğini öne sürerek Türkiye’yi Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) önünde diz çöktürmek isteyenlerin bir süredir yürüttüğü çabaya son olarak Alman yayın ajansı Deutsche Welle de “IMF, Türkiye için teyakkuzda” başlıklı haberiyle destek verdi. Ancak IMF yönetimi Deutsche Welle’nin haberinde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek Türk ekonomisine yapılan saydırıyı bizzat teyit etmiş oldu. Medyada son günlerde çıkan spekülasyonların aksine, IMF’nin Türkiye’ye finansal destek sağlaması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten IMF yetkilisi, “Ayrıca Türkiye için hiçbir özel grup oluşturulmadı. Otoritelerle görüşmelerimiz genel çalışmalarımız çerçevesinde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

BU İLK SALDIRI DEĞİL

Deutsche Welle, önceki gün isim vermediği kaynaklara dayandırdığı haberde, “IMF, Türkiye’nin kapısını çalma ihtimaline karşı hazırlık yapıyor. IMF’de bir acil durum grubu oluşturulduğu belirtiliyor” iddialarına yer vermişti. Deutsche Welle, daha önce de CHP’li ekonomistlerin görüşlerine başvurarak Türkiye’nin IMF ile yeniden masaya oturacağını yazmıştı. Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) da bir süre önce Türkiye’nin ekonomik politikalarına güvenirlik kazandırabilmesi için IMF’ye başvurmasının gerekebileceğini yazmıştı. SP’nin adayı Temel Karamollaoğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “IMF’den borç alsak, almamaktan daha iyi noktada olurduk” diyerek Türk milletinin IMF reçeteleriyle boğulmak istendiği günleri unutmuştu.

(Star)

<p class='MsoNormal'>Peki, yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür? Kıdemi çok olan işçinin izni de çok

Yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür?

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi