• $8,115
  • €9,7164
  • 455.119
  • 1378.37
29 Haziran 2018 Cuma 00:48 | Son Güncelleme:

Almanya hükümetindeki sığınmacı krizi sürüyor

Almanya hükümetindeki sığınmacı krizi sürüyor

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, hükümette yer alan CDU ile CSU arasında sığınmacı ve iltica konusunda yaşanan tartışmanın kendisini endişelendirdiğini söyledi.

 

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, iki parti arasında yaşanan tartışmanın siyasi bedelinin şimdiden yüksek olduğunu vurguladı. 

Steinmeier, göç politikasının geleceğine ilişkin tartışma yapılmasının doğal olduğunun altını çizdi. 

"Ancak mevcut tartışmanın şekli ve keskinliği beni derinden endişelendiriyor." 

Tarafların, her koalisyonda gerekli olan uzlaşmayı mümkün kılan dili kullanmalarını ümit ettiğini belirten Steinmeier, "Kamuoyu önünde karşılıklı sarf edilen sözlerden açılan yaralar zor iyileşir" dedi. 

Tartışmanın, Avrupa Birliği'nde (AB) öngörülmeyen sonuçlara da yol açabileceği uyarısında bulunan Steinmeier, AB ülkelerindeki siyasetçilerin Avrupa'nın içinde bulunduğu krizde istikrar faktörü olan Almanya'nın da devre dışı kalması kaygısını taşıdıklarını, ancak bunun Almanya'da 'kısmen endişe verici' bir şekilde hafife alındığını söyledi.

Merkel'in süresi doldu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sığınmacı ve iltica politikası konusunda kendi partisi içinde de eleştiriliyor.

CDU ve CSU'daki muhafazakar siyasetçilerin yer aldığı "Değer Birliği" (Werte Union) adlı oluşumun Baden-Württemberg eyaletinin Başkanı Holger Kappel, Alman Haber Ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, Almanya'nın göç politikası ve sığınmacılar konusunda Avrupa'da tecrit edildiğini belirtti.

Merkel'in süresinin dolduğunu savunan CDU'lu Kappel, sığınmacı sorununun Avrupa düzeyinde çözülmemesi durumunda ulusal alanda bir çözüme gidilmesi gerektiğini ifade etti.

CDU lideri Merkel ile CSU lideri Seehofer arasında yaşanan kriz

Almanya Başbakanı Merkel ile CSU Genel Başkanı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer arasında sığınmacı ve iltica konularının çözümüne ilişkin görüş ayrılığı yaşanıyor.

Seehofer, başka bir AB ülkesinde önceden kayıt altına alınan, Almanya'da daha önce iltica talebi reddedilen veya belgeleri olmayan sığınmacıların ülke sınırlarından geri çevrilmesini talep ederken, Merkel konuyu AB ülkeleriyle çözmek istiyor.

Seehofer, Alman hükümetinde krize yol açan bu konuda Merkel'e AB içinde çözülmesi için bu ayın sonuna kadar zaman tanımıştı.

Bu nedenle Merkel, son dönemde birçok AB lideriyle bir araya gelmiş, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in çağrısıyla da pek çok AB ülkesinin katılımıyla 24 Haziran'da Brüksel'de "mini zirve" düzenlenmişti.

Bugün Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin ana gündem maddelerinin başında sığınmacı konusu yer alıyor.

Siyasi gözlemciler, CDU ve CSU arasında yaşanan bu krizin koalisyonun geleceğini etkileyeceğini belirtiyor.

Kaynak: AA 

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler