• $ 5,6562
  • € 6,4091
  • 239.284
  • 99.835
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Almanya Başbakanı Merkel İsrail'e gidiyor

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in İsrail ile Almanya arasındaki geleneksel yıllık ziyaret çerçevesinde bugün İsrail'i iki günlük resmi ziyarette bulunacağı bildirildi.

x

Angela Merkel'in bazı bakan ve iş adamları ile birlikte yapacağı İsrail ziyaretinde ekonomi, yenilikçilik ve teknoloji konusuna ağırlık verileceği belirtildi. Angela Merkel İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile bire bir görüşme yapmasının yanı sıra iki ülkenin İsrail ve Alman Kabinesi ortak oturum yapacak.

Ziyaretin İsrail ile Almanya arasında tarihi yakın ortaklığını ortaya çıkarmasıyla birlikte iki ülkenin İran ve İsrail konusunda farklı politikalarının olmasını da ortaya çıkaracağına dikkat çekildi.

Merkel, Kudüs'te Yad Vashem Soykırım anıtını da üçüncü defa ziyaret edecek. Merkel İsrail Hayfa Üniversitesi'nden fahri doktora unvanını alacak. Merkel'e daha önce de İsrail'in iki üniversitesinden 2007 ve 2011 yıllarında birer fahri doktora unvanı verilmişti.

Merkel'in Filistin topraklarını girmesinin beklenmemesine rağmen, iki liderin İsrail-Filistin anlaşmazlığı özellikle Han el Ahmer köyünün yıkılması, ABD'nin İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesine rağmen Avrupa'nın bu anlaşmayı kurtarmaya çalışması gibi jeopolitik konuları da ele almasının beklendiği kaydedildi.

Batı Şeria'da bir köy olan Han el Ahmer'deki çocuklar Salı günü bir gösteri yaparak İsrail'in yıkım kararı aldığı El Ahmer köyünü yıkılmasını engellemesi için Merkel'in aracı olmasını isteyen pankartlar taşıdı. İsrail, bu köyün illegal olarak inşa edildiğini, bunun yerine köyün birkaç kilometre ötede inşa edilmesini isterken Filistinliler, İsrail'in burayı Yahudi yerleşimcilere tahsis etmeyi planladıklarını ileri sürüyor. 

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kars’ta bir aracın bagajın oyuncakları gören küçük Mirza’nın yüzündeki mutluluk hem duygulandırdı he

Karslı Mirza’nın oyuncak mutluluğu hem duygulandırdı hem güldürdü

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

İstanbullular Yenikapı miting alanına akın etti! İşte ilk kareler...

Başkan Erdoğan Yenikapı'da Bahçeli, Çiller ve Ağar ile biraraya geldi

Maksat Yarışmak Olsun - 22 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019