• $7,9643
  • €9,4399
  • 489.403
  • 1197.11
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Ağustos 2020 Pazar 03:40 | Son Güncelleme:

Alman Der Spiegel'den müthiş iddia: Beyrut patlamasında Hizbullah parmağı

Alman Der Spiegel'den müthiş iddia: Beyrut patlamasında Hizbullah parmağı

Alman dergisi Der Spiegel, Beyrut'taki patlamada Hizbullah bağlantısı olabileceğini ileri sürdü. Habere göre, amonyum nitrat yüklü geminin sahibinin Hizbullah'la ilişkisi var.

Almanya’da haftalık yayınlanan haber dergisi Der Spiegel’in bu haftaki sayısında Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta büyük bir yıkıma yol açan amonyum nitrat patlamasıyla ilgili “Hizbullah bağlantısı” iddiasında bulunuldu. Dergideki habere göre, patlayıcıları Beyrut’ta depolandıkları limana, sahibinin Hizbullah’la ilişkisi olabileceği belirtilen bir gemi taşıdı.

KARA PARA AKLAMA

Haberdeki iddiaya göre, Rhosus adlı geminin sahibi Kıbrıslı armatör Karalambos Manoli’nin, Tanzanya merkezli FBME bankasına yüklü miktarda kredi borcu bulunuyor. ABD yetkililerine göre söz konusu banka Hizbullah’ın para aklama işlerini yürütüyor. Amerikan kayıtlarına göre, FBME bankası borcunu geciktiren veya ödemede zorlanan müşterilerini Hizbullah yararına faaliyetlere zorluyor. Der Spiegel, sahibinin söz konusu banka ile ilişkilerinden dolayı geminin patlayıcıları Hizbullah için taşımış olabileceği sorusunu gündeme getiriyor.

GEMİNİN ASIL SAHİBİ GÜNEY KIBRISLI RUM İŞADAMI MANOLİ

Dergi, haberdeki bilgilerin mahkeme protokollerinden elde edildiğini yazdı. Daha önce yapılan açıklamalarda geminin sahibinin Rus işadamı İgor Greçuşkin olduğu belirtilmişti. Ancak Der Spiegel dergisinin uluslararası Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ile birlikte yaptığı araştırmaya göre, Greçuşkin gemiyi sadece kiraladı, Rhosus adlı geminin asıl sahibi Kıbrıslı Manoli. Haberde ayrıca 2013’te Gürcistan’dan Mozambik’e hareket eden gemide taşınan amonyum nitratın bir kısmının patlamadan önce ortadan kaybolduğu iddiası da dile getirildi.

<p>İstanbul'da Esenyurt'tan bir mobil uygulama üzerinden taksi çağıran kadın müşteri araca bindikten

Taksiciden müşteriye: Seni gebertirim kadın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muhammed bebek, Türkiye'de kavuştuğu protez bacaklarıyla İdlib'e döndü

23 Ekim Cuma günü burçları neler bekliyor? Günlük burç yorumları