• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
21 Ocak 2020 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Alman basını: Avrupa adım atmazsa, Libya'nın sonu Suriye

Alman basını: Avrupa adım atmazsa, Libya'nın sonu Suriye

Alman basını, Libya sorunu için düzenlenen Berlin Zirvesi’nden somut kararlar çıkmadığına, Avrupa’nın adım atmaması halinde de ülkenin Suriye ve Irak gibi olacağına dikkati çekti.

Berlin Zirvesi’nde katılan ve Libya’daki farklı gruplara destek veren ülkeler, konferansın sonuç bildirgesinde ateşkesi destekleme, silah ambargosuna uyma ve ülkenin içişlerine karışmama sözü verdi. Alman basını da zirveye ilişkin Avrupa’ya uyarılarda bulundu: 

İLGİSİZ KALAMAZLAR

Schwäbische Zeitung: “Zirveden çıkan sonuçlar ancak hayata geçirilirse Libya’nın ikinci bir Suriye haline gelmesi engellenebilir. Berlin’deki uzlaşı sonuç vermeyecek olursa, Ortadoğu’da uzun süredir olan şeyin Libya’da da olma tehlikesi var. Dış güçler, silah gücü ve paralı askerlerle bölgede kimin söz sahibi olacağına karar verecek. Avrupa ilgisiz kalamaz.” 

Neue Osnabrücker Zeitung: “Libya’nın bir gecede huzura kavuşacağına inananlar hayal kırıklığına uğramış olabilir. İç savaşın bitmesi için silah, paralı asker ve siyasi yönlendirmeyle etki eden aktörlerin ateşkesi ve silahsızlandırılmayı istemesi şart.”

Frankfurter Rundschau: “Libya’daki kamplarda insanlara yapılan eziyetleri durdurmaya ve Kuzey Afrika’da terörün yayılmasını engellemeye katkı sağlayacaksa, girişimde bulunmaya değer.” 

HAFTER YİNE BOMBA YAĞDIRDI

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahı güçlerin lideri Halife Hafter, ateşkesin görüşüldüğü Berlin Konferansı’ndan bir gün sonra yine ateşkesi ihlal etti. Darbeci generale bağlı milisler Ayn Zara, Selahaddin ve Remle cephelerine havan ve roketlerle saldırdı.

YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ateşkes sağlanması yönünde ilerleme kaydedildiğini ancak ülkedeki durumun etkin bir şekilde nasıl gözleneceği dahil, yanıt bekleyen çok soru olduğunu söyledi: “Çok iş var. Libya, karmaşık bir çatışma alanı.”

TÜRKİYE KİLİT AKTÖRLERDEN BİRİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbranimKalın, Berlin Zirvesi’nin Libya’da çatışmaların durması ve siyasi çözüm için önemli bir fırsat olduğunubelirtti. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Kalın, “Cumhurbaşkanımızın etkin ve çok yönlü diplomasisi, Türkiye’yi sürecin kilit aktörlerinden biri yapmıştır. Türkiye, vekalet savaşlarına karşı yapıcı ve barışçıl politikasını sürdürecek” dedi.

<p>Editör:<a href='mailto: ayse.tunali@turkmedya.com.tr'> ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><h3><b

23 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayat Bilgisi'nin 'Barbie Gamze'si İpek Erdem'in inanılmaz değişimi... Görenler tanıyamadı

Aslan ''Pamuk'' ile Bengal kaplanı ''Toby''nin şaşırtan dostluğu