• $7,5475
  • €8,988
  • 414.118
  • 1541.98
24 Temmuz 2014 Perşembe 13:22 | Son Güncelleme:

AİHM, CIA'ye yardım suçundan Polonya'yı mahkum etti

AİHM, CIA'ye yardım suçundan Polonya'yı mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) elemanları tarafından terör suçlamasıyla yasa dışı şekilde Polonya’da alıkonan iki kişinin yaptığı başvuruda, Polonya’nın insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti.

AİHM, terör suçlamasıyla CIA elemanları tarafından alıkonan Suudi Arabistan vatandaşı Abd Al Rahim Hussayn Muhammad Al Nashiri ve Filistin vatandaşı Zayn Al-Abidin Muhammad Husayn’nın 2011 ve 2013 yılında yaptıkları başvuruyu bugün karara bağladı.

AİHM, Polonya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) kötü muamele ve işkencenin yasaklanmasıyla ilgili 3'üncü, özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5'inci, aile ve özel yaşama saygıyla ilgili 8'inci, adil yargılanma hakkıyla ilgili 6'ncı ve etkili başvuru ile hak arama özgürlüğüyle ilgili 13'üncü maddelerini ihlal ettiğine hükmetti.

Polonya, karar gereği başvuru sahiplerine kişi başına 100 bin avro maddi tazminat verecek. Polonya, Husayn’a ayrıca 30 bin avro mahkeme masrafı ödeyecek. Diğer başvuru sahibi mahkeme masrafı talep etmemişti.  

"Mahkemeye gerekli soruşturma için her türlü kolaylığın sağlanması zorunluluğuyla ilgili AİHS’nin 38'inci maddesinin Polonya tarafından ihlal edildiğine" hükmeden AİHM ayrıca Al Nashiri’nin yaptığı başvuruyla ilgili "Polonya’nın AİHS’nin yaşam hakkıyla ilgili 2'nci maddesini ihlal ettiği" görüşüne vardı.

AİHM, gerekçeli kararında, "CIA ile yasa dışı alıkoyma eylemlerinde Polonya’nın işbirliği içinde olduğuna" hükmetti.

İki zanlının da şu anda ABD’nin Guantanamo üssünde tutuldukları bildirildi.

Polonya’nın idam cezasının kaldırılmasıyla ilgili Avrupa sözleşmesine taraf olduğunu hatırlatan AİHM, bu zanlıların idam edilmemeleri konusunda Polonya’nın ABD’den güvence alması istedi.

CIA tarafından alıkonan iki kişi de çeşitli zamanlarda Amerikan hedeflerine düzenlenen terörist saldırılardan sorumlu tutuluyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) raportörü İsviçreli Dick Marty, son yıllarda konu ile etkili soruşturmalar yapmış ve Avrupa’da CIA'in terör zanlılarını yasa dışı alıkoyma eylemlerini açığa çıkartmıştı.AA

<p>Türk dizileri yurt dışında tarih yazıyor. İster Güney Amerika'ya gidin ister Balkanlar'a, Orta As

Türk dizileri tarih yazıyor, şer odakları boş durmuyor!

Sosyal medyadan servis ettiler... Haftanın yalanları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı