• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
30 Ağustos 2012 Perşembe 03:44 | Son Güncelleme:

Ahmedinejad ile görüşen Mursi, Tahran'dan ayrıldı

Ahmedinejad ile görüşen Mursi, Tahran'dan ayrıldı

Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'ne katılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İranlı mevkidaşı Mahmud Ahmedinejad ile görüşmesinin ardından İran'dan ayrıldı.

Liderler Zirvesi'nin ardından yapılan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. İki liderin "olumlu" olarak nitelendirilen görüşmesinde ağırlıklı olarak Suriye'deki krizin ele alındığı, ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusu üzerinde de durulduğu öğrenildi.
        
Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin zirve konuşmasında Suriye rejimini baskıcı olarak nitelendirmesi ve muhaliflere destek çağrısında bulunması, Şam tarafından tepkiyle karşılandı.
        
Mursi'nin konuşması sırasında öfkeyle salonu terk ettiği görülen Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, daha sonra yaptığı açıklamada, Mısır Cumhurbaşkanı'nın konuşmasıyla Bağlantısızlar Hareketi ülkelerinin geleneğine aykırı davrandığını ve Suriye'nin içişlerine karıştığını öne sürdü.
        
İran'daki 1979 İslam Devrimi'nden bu yana Tahran'ı ziyaret eden ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Mursi, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, övgüyle sözettiği İran'ı üç kez "kardeş ülke" olarak nitelendirmiş, Suriye konusunda ise "Zalim Esed rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak, insanlığımızın ve imanımızın gereğidir" demişti.
        
AA
 

<p>AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, partili gençlerle Ayasofya Camii'nde sabah nam

Kabaktepe gençlerle Ayasofya'da buluştu: Sabah namazı kılıp, çorba dağıttı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı