• $9,4913
  • €11,0377
  • 545.372
  • 1515.41
23 Eylül 2021 Perşembe 20:23 | Son Güncelleme:

Afrika Birliği İngiltere'ye sitem etti: Aşıyı verip aşılı saymıyorsunuz!

Afrika Birliği İngiltere'ye sitem etti: Aşıyı verip aşılı saymıyorsunuz!
AA

Afrika Birliği, İngiltere'nin kendilerine koronavirüs aşısı gönderdiğini fakat bu aşıları olanları aşılı saymadığını söyleyerek sitem etti. Afrika Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi Direktörü Dr. John Nkengasong, "İngiltere'nin niçin böyle bir pozisyon aldığını anlayamıyoruz." dedi.

Afrika Hastalık Kontrol Ve Önleme Merkezi (Africa CDC) Direktörü Dr. John Nkengasong, İngiltere'nin Afrika ülkelerindeki yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşılamayı tanımamasına tepki göstererek, "Bize aşı gönderiyorsunuz, biz de onu kullanıyoruz ve sonra bu aşılarla bağışıklık kazanan kişileri aşılı saymadığınızı söylüyorsunuz." ifadesini kullandı.

AA'nın haberine göre, Afrika Birliğine bağlı merkezin başındaki isim olan Nkengasong, haftalık basın toplantısında, İngiltere'nin aşılarını tanıyacağı ülkeler arasında Afrika ülkelerini göstermemesini "kafa karıştırıcı" olarak yorumladı.

"İngiltere'nin niçin böyle bir pozisyon aldığını anlayamıyoruz." diyen Nkengasong, İngiltere'ye kararını gözden geçirmesi çağrısı yaptı.

Nkengasong, "Bize aşı gönderiyorsunuz, biz de onu kullanıyoruz ve sonra bu aşılarla bağışıklık kazanan kişileri aşılı saymadığınızı söylüyorsunuz." diye konuştu.

Africa CDC Direktörü, İngiltere'nin aldığı kararın kıtadaki aşılama çabalarına da zarar verdiğini dile getirdi.

Kıtada en fazla kullanılan Kovid-19 aşıların başında Oxford/AstraZeneca geliyor.

Afrika'da yeni tip koronavirüse yakalananların sayısı 8 milyon 270 bini aşarken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 207 bin 760'a çıktı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

İran'da akaryakıt krizi! Benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu

Rusya'da düzenlenen cenaze hizmetleri fuarından ilginç kareler

NASA açıkladı: Samanyolu galaksisi dışındaki ilk gezegen bulunmuş olabilir