• $9,3125
  • €10,8389
  • 529.145
  • 1429.85
6 Ekim 2021 Çarşamba 10:01 | Son Güncelleme:

Adım adım savaşa: Ateşle oynuyorsunuz!

Adım adım savaşa: Ateşle oynuyorsunuz!
Hürriyet

Dünya, Çin'de yaşanan son dakika gelişmelerini konuşuyor. Çin Komünist Partisi'nin güdümündeki devlet medyası '3. Dünya Savaşı' uyarısında bulundu, Tayvan'a 'ateşle oynama' mesajı verdi.

Çin - Tayvan gerilimi Pekin destekli basında yer alan tehdit gibi açıklamalar ile en yüksek noktasına ulaştı.

Hürriyet'te yer alan habere göre dünya yaklaşık iki yıldır tabiri caizse Koronavirüs ile yatıp Koronavirüs ile kalkıyor. Ancak 5 milyondan fazla cana mal olan Kovid-19 gezegenimizi tehdit eden tek konu değil.

Özellikle son yıllarda ülkeler arasında artan gerilim ve askeri yatırımların hızla artması uzmanları bir hayli endişelendiriyor.

Çin ve Tayvan arasındaki gerilim ile ilgili Çin'den gelen açıklamalar ise bu endişenin ne kadar haklı olduğunu gözler önüne sermiş durumda.

Dünya Çin'den gelen açıklamaları konuşuyor. Zira Çin Komünist Partisi'nin güdümündeki devlet medyası açık açık '3. Dünya Savaşı' uyarasında bulunarak gerilimin dozunu artırdı.

Çin merkezli Global Times'ta yer alan makalede ABD ile Tayvan arasındaki ilişiki 'cüretkar' olarak tanımlandı ve bu durumun ABD ile Çin'in karşı karşıya getireceği vurgulandı.

Çin halkının, Tayvan'ı destekleyen ABD ile topyekûn savaşı desteklemeye hazır olduğunu belirten makalede 'Tayvan ateşle oynuyor' ifadesi yer aldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 1 Ekim'de 38, 2 Ekim'de 39, 3 Ekim'de ise 16 savaş uçağının hava savunma tanımlama sahasına girdiğini bildirmişti.

Bunun üzerine ABD, Tayvan'a öz savunma kapasitesini koruması için yeterli desteği sürdüreceğini açıklamıştı.

FRANSIZ SENATÖRLER, ÇİN İLE GERİLİMİN TIRMANDIĞI TAYVAN'I ZİYARET ETTİ

Fransız senatörlerden oluşan parlamento heyeti, Çin'in son günlerde hava savunma sahasına çok sayıda uçakla girmesi nedeniyle gerilimin tırmandığı Tayvan'ı ziyaret etti.

Tayvan haber ajansı CNA'nın haberine göre, eski Savunma Bakanı Alain Richard'ın başkanlık ettiği heyet, sabah saatlerinde Ada'ya ulaştı.

Heyette Richard dışında senatörler Max Brisson, Else Joseph, Olivier Cadic ve Judith Bout'nun yer aldığı bildirildi.

Heyet, 5 gün sürecek ziyarette Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in yanı sıra Ada'daki hükümetin dış ilişkiler, ekonomi, sağlıktan sorumlu üyeleri ve Ana Kara İlişkileri Konseyi temsilcileri ile görüşmeler yapacak.

Tayvanlı yetkililer, Tsai'nin Heyet Başkanı Richard'a, Fransa-Tayvan ilişkilerinin gelişmesine yaptığı katkılardan ötürü "Cömert Bulutlar Nişanı"nın verileceğini açıkladı.

EMEKLİ AMİRAL TARİH VERİP UYARMIŞTI

ABD'li emekli amiral James Stavridis ve gazeteci Elliot Ackerman'ın kaleme aldığı'2034: A Novel of the Next World War' (2034 Dünya Savaşı senaryosu) isimli kitap, geçtiğimiz dönemde yeni bir dünya savaşı çıkarma potansiyeline sahip bölge olarak Güney Çin Denizi gösterilmişti.

Söz konusu kitap böyle bir savaşın yaşanması durumunda hangi silahların kullanılabileceği hakkında da bilgiler sunuyor. Buna göre, savaş alanına otonom yani insansız askeri araçlar hakim olacak.

Stavridis ve Ackerman konvansiyonel savaşın yanı sıra böyle bir çatışmada bir ilk yaşanacağı görüşünde. İkiliye göre, bu ölçekte bir savaşta iki tarafta 'düşman sistemleri'ni saf dışı bırakmak için geniş çaplı hack saldırıları düzenleyecek.

ÇİN-TAYVAN ANLAŞMAZLIĞI

Çin'de İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan "Çin Cumhuriyeti" iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada Pekin hükümetinin Çin'in tek meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, "Tek Çin" ilkesini benimseyerek Tayvan'ın kendi topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Tayvan Boğazı ve çevresindeki askeri varlığının yanı sıra Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

  • Çin Tayvan gerilimi
  • Çin Tayvan son dakika
  • Çin Tayvan son durum
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İstanbul 'da ki pazarcılar böyle  söylüyor. Sebebi Giresun da bi

Ispanakta avrat otu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu