• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
26 Şubat 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

AB'yi 'sağ blok' korkusu sardı

AB'yi 'sağ blok' korkusu sardı

ABD’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki sağ partileri blok halde seçime sokma planına karşı AB teyakkuza geçti. Hazırlanan raporda “Değerlerimiz tehlikede” dendi.  

Emre ÖZTÜRK

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR), merkezi Belçika’da bulunan “Movement” (Hareket) isimli bir yapılanmayla, kıtadaki sağcı partileri tek çatı altında toplamaya yönelik girişimle ilgili rapor hazırladı. Raporda AB’nin aşırı sağcı partilerinin mayıstaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde hatırı sayılır bir güç elde edebilecekleri ifade edilerek, bu durumun AB değerlerini tehlikeye sokacağı belirtildi. 

ARKASINDA ABD VAR 

Avrupa’daki aşırı sağcı, popülist partilerin güç kazanmasının arkasında ABD Başkanı Donald Trump’a seçimi kazandıran ‘Büyücü’ lakaplı Steve Bannon var. AKŞAM, Bannon’ın bir süredir AB’deki sağcı partileri tek çatı altında toplayıp parlamento seçimlerine birlikte girmesi için çalıştığını yazmıştı. AP’ye sunulan rapor, Bannon’ın bu girişimlerinin ciddi bir tehlikeye dönüştüğünü ortaya koyuyor. 

ÜÇTE 1’İ KAZANABİLİR 

Özellikle Fransa, Macaristan, Avusturya, Hollanda, Danimarka, Belçika ve İtalya’da bulunan aşırı sağcı popülist partiler mayıs ayında gerçekleşecek olan AP seçimlerinde tek çatı altında hareket edebilir. Bu ititfak AP’deki sandalyelerin üçte birini kazanabilir.

AB’YE ZARAR VERİR 

Raporda bu partilerin AB değerleri, ortak eylem ve işleyişini ciddi şekilde aşındırmayı planladıkları yönünde uyarıda bulunuldu. Ulusalcı ekonomik önlemlerle AB’nin küresel ekonomik rekabetçiliğini zayıflatabilecekleri, Avrupa’da iş gücü ve malların serbest dolaşım hakkını kaldırabilecekleri, iklim değişikliğiyle mücadeleyi rafa kaldırabilecekleri uyarıları yapıldı.

TRUMP'IN BÜYÜCÜSÜ ORGANİZE ETTİ

Avrupalı sağcı partileri birleştirme girişiminin arkasında, ABD Başkanı Trump'a seçimi kazandıran 'Büyücü' lakaplı Steve Bannon var. 

Koalisyondan uzak durun

Raporda AB taraftarı olan partiler ve AB kurumlarının ne yapması gerektiği de yer aldı. Buna göre AB yanlısı kurumlar, partiler ve isimler popülist partilerin yalnızca AB’ye değil tüm dünyaya vereceği zararı küresel ölçekte anlatılmalı. Sağ partiler, aşırı sağ oyları alabilmek için gündemlerine popülist maddeleri sokmamalı, popülist partilerle koalisyon kurmaya yaklaşmamalı.

<p>Belarus'ta askeri darbe planladığı iddia edilen kişilerin videosu ortaya çıktı. Belarus'ta gizli

Belarus'ta gizli kamera ile kayda alındı: 1 numaralı görevin onu ortadan kaldırmak

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı