• $9,205
  • €10,7576
  • 527.421
  • 1432.8
21 Eylül 2021 Salı 14:26 | Son Güncelleme:

ABD'ye kaçırılmıştı... Irak 3500 yıllık Gılgamış tabletini geri alıyor

ABD'ye kaçırılmıştı... Irak 3500 yıllık Gılgamış tabletini geri alıyor
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Gılgamış destanından bir kesit içeren 3500 yıllık bir tablet, (ABD'ye yasa dışı olarak ithal edildiği gerekçesiyle) bu hafta Irak'a iade edilecek. UNESCO, Temmuz ayında Irak'a geri gönderilen 17.000 diğer eserle birlikte tabletin de geri gönderilmesini kültürel bir zafer olarak değerlendirdi.

Birleşmiş Milletler'in kültürel kuruluşu UNESCO dün bir açıklama yaparak, ABD'ye yasa dışı olarak ithal edilen Gılgamış destanını anlatan 3500 yıllık bir tableti bu hafta Irak'a resmen iade edeceğini duyurdu.

Aksam.com.tr'nin Al Arabiya'dan aktardığı habere göre, ABD'li koleksiyonerin diğer Iraklı eserlerle birlikte Washington İncil Müzesi'nde sergilemek üzere edindiği antik tablet, 23 Eylül'de Smithsonian Enstitüsü'ndeki Iraklı yetkililere teslim edilecek.

UNESCO, Temmuz ayında Irak'a geri gönderilen 17.000 diğer eserle birlikte tabletin de geri gönderilmesini "kültürel nesnelerin yasa dışı ticaretine karşı mücadelede önemli bir zafer" olarak nitelendirdi.

Paris merkezli UNESCO, yaptığı açıklamada, "Eski eserlerin çalınması ve yasadışı ticareti, terörist gruplar ve diğer organize suç örgütleri için önemli bir finansman kaynağı olmaya devam ediyor" dedi.

DAEŞ'in 2014-2019 yılları arasında Irak ve Suriye'nin büyük bölümlerini kontrol ettiği zaman, Irak arkeolojik alanları ve müzelerinin sistematik olarak yağmalandığına dikkat çekildi.

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor