• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
01 Mart 2021 Pazartesi 21:41 | Son Güncelleme:

ABD'nin Afganistan planı hayal çıktı: Milyarlarca dolar boşa harcanmış

ABD'nin Afganistan planı hayal çıktı: Milyarlarca dolar boşa harcanmış
AA

ABD Kongresine sunulan güncel bir rapor, 2008'den bu yana Afganistan'da 2,4 milyar dolarlık ödeneğin boşa harcandığını ortaya koydu.

ABD Kongresine sunulan güncel bir rapor, 2008'den bu yana Afganistan'ın yeniden inşası kapsamında ayrılan bütçeden 2,4 milyar dolarlık kısmının boşa harcandığını ortaya koydu.

AA'da yer alan habere göre, Kongre tarafından 2008'de kurulan Afganistan'ın Yeniden İnşası Özel Başmüfettişliği (SIGAR), yıllar içinde Afganistan'a ayrılan ödeneklerin nasıl yanlış şekilde kullanıldığını belgeledi.

SIGAR'ın Kongreye sunduğu rapora göre, ABD yönetimlerinin 2008'den bu yana Afganistan'ın yeniden inşası kapsamında yeni bina yapımı ve araç alımı için ayırdığı 7,8 milyar dolarlık bütçenin 2,4 milyar doları "terk edilmiş" ya da "amacına uygun kullanılmayan" yerler için kullanıldı.

7,8 milyar doların sadece 1,2 milyar dolarlık bölümü amacına uygun bina ve araçlar, 343 milyon dolarlık bölümü ise "bakımı iyi yapılan bina ya da araçlar" için kullanıldı.

Demokrat Kongre üyesi Stephen Lynch, konuya ilişkin ABD basınına yaptığı açıklamada, Afganistan'a gönderdikleri bütçenin kullanımında ciddi boşluklar olduğunu ve bu konuyu yakından takip edeceklerini bildirdi.

Afganistan'da halen Taliban ile ve Afgan yönetimiyle barış sürecini yönetmeye çalışan ABD yönetimi, bir yandan da ülkedeki askerlerinin geri çekilmesine ilişkin planlarını gözden geçiriyor.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü