• $7,856
  • €9,4007
  • 455.538
  • 1307.57
12 Kasım 2020 Perşembe 14:48 | Son Güncelleme:

ABD'li diplomat Bryzan'dan Biden yorumu: Erdoğan'a söylemleri görülmemiş bir hata

ABD'li diplomat Bryzan'dan Biden yorumu: Erdoğan'a söylemleri görülmemiş bir hata
DHA

ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ı eleştirerek, Başkan Erdoğan ile ilgili söylemlerinin görülmemiş bir hata olduğunu söyledi.

ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ı eleştirerek, Başkan Erdoğan ile ilgili söylemlerinin görülmemiş bir hata olduğunu söyledi.

DHA'da yer alan haberde ABD'nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'de yapılan 59'uncu başkanlık seçimlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ABD'nin 46'ıncı başkanı seçilen Joe Biden'ın seçim öncesi Başkan Erdoğan'a olan söylemlerin "görülmemiş bir hata" olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"ERDOĞAN'A SÖYLEMLERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR HATA"

"Geçen Aralık ayında Biden, Erdoğan'ın demokratik olarak görevden alınması gerektiğini söyledi. Bu, kıdemli bir NATO politikacısının başka bir NATO üye devletinin lideri hakkında böyle söylemesinden önce görülmemiş bir hata." dedi. Biden'ın stratejik ve sistematik düşünen bir kişi olduğunun altını çizen Bryza, "Nihayetinde Joe Biden, sistematik, stratejik bir düşünür. NATO'nun ABD ulusal güvenliğinin en önemli parçası olduğunu ve Türkiye'nin ikinci en büyük ordusuyla NATO'nun kritik bir üyesi olduğunu anlıyor. Ayrıca Ukrayna, Başkan seçilen Biden için çok önemli ve bu nedenle Türkiye ile Ukrayna arasında askeri teknolojik iş birliği konusundaki son anlaşma, Biden tarafından çok değer verilecek bir şey.İki ülke ilişkileri iyileşecek"

ASIL SORU, TRUMP BUNU NEDEN YAPIYOR?"

Matthew Bryza, Trump'ın seçim sonuçlarını neden kabul etmediğini asıl soru olduğunu belirterek şunları ifade etti:

"Trump bunu yapmaya devam ediyor ve asıl soru neden? Bundan ne elde ediyor? Sadece psikolojik olarak hala kazanamadığı gerçeğini kabul etmiyor mu, yoksa kafa karışıklığı yaratmaya ve süreci sürüklemeye mi çalışıyor? ABD Anayasasına göre, seçmenlerin nihai oylamasının Aralık ortasına kadar yapılması gerekiyor. Çözülmemiş davalar varsa, bu da bazı oy toplamlarının o zamana kadar sonuçlandırılmadığı anlamına gelirse, işler çok garipleşir. Amerikan seçmeni yerine tek tek eyaletlerin seçime karar verebileceği bir noktaya gelebilir" ifadelerini kullandı.

"BIDEN-NETANYAHU İLİŞKİSİ, TRUMP-NETANYAHU GİBİ OLMAYACAK"

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iyi ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Bryza, Joe Biden'ın bu konuda aynı yolu izlemeyeceğini söyledi. Bryza, "İsrail her zaman ABD Başkanı hesaplarına dahildir. Ancak Trump'ın Netanyahu ile olan kişisel ilişkisi, Biden ile Netanyahu arasında aynı olmayacak. Çok farklı türden insanlar, anlaşabildiklerini sanmıyorum" dedi.

<p>CHP'li Mersin Milletvekili Ali Mahir  Başarır dün katıldığı özel bir televizyon kanalında Tank-Pa

Siyasetteki 'Katar tartışması' ile ne amaçlanıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Azerbaycanlılar, 28 yıl Ermenistan'ın esaretinde kalan Laçın bölgesinin işgalden kurtarılmasını kutluyor

Sakarya'da Afrika yaban kedisi ele geçirildi