• $9,586
  • €11,1547
  • 557.103
  • 1492.93
23 Eylül 2021 Perşembe 15:43 | Son Güncelleme:

AB'de tüm şarj cihazları USB-C tipi olacak

AB'de tüm şarj cihazları USB-C tipi olacak
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

AB'de satılan tüm akıllı telefonların USB-C tipi şarj cihazlarına uyumlu olmasını öngören yasa Avrupa Komisyonunun öneri masasında. Mobil cihaz üreticileri tek tipe zorlanacak.

Mobil cihaz üreticileri, Avrupa Komisyonu (AK) tarafından önerilen yeni bir kural uyarınca telefonlar ve küçük elektronik cihazlar için evrensel bir şarj kablosu oluşturmaya zorlanacak.

Aksam.com.tr'nin BBC News'ten aktardığı habere göre, tüketicileri yeni bir cihaz satın alırken mevcut şarj cihazlarını yeniden kullanmaya teşvik ederek israfı azaltmayı amaçlayan karar, AB'de satılan tüm akıllı telefonların USB-C şarj cihazlarına sahip olmasını gerektiriyor.

Apple, konuya olumsuz yönde fikir belirtirken, firma BBC'ye verdiği demeçte, "Yalnızca bir tür kabloyu zorunlu kılan düzenlemeyi "katı" buluyoruz. İnovasyonu teşvik etmek yerine onu boğmasından, bunun da Avrupa'daki ve dünyadaki tüketicilere zarar vereceğinden endişe duyuyoruz" dedi.

2030 yılına kadar her Apple cihazını ve kullanımını karbon nötr hale getirmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Çoğu Android telefon, USB mikro-B şarj bağlantı noktalarıyla birlikte geliyor veya son zamanlarda çıkan modeller zaten daha modern USB-C standardına geçti.

iPad ve MacBook'un yeni modelleri de, USB-C tipini kullanıyor.

Yasa, ayrıca hızlı şarj hızlarını da standartlaştırıyor - yani hızlı şarj edebilen cihazlar aynı hızlarda şarj edilecek.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı