• $9,5856
  • €11,1618
  • 555.857
  • 1492.93
7 Ekim 2021 Perşembe 16:29 | Son Güncelleme:

ABD'den yeni bir soğuk savaş adımı daha... CIA Çin hedefli yeni merkez kurdu

ABD'den yeni bir soğuk savaş adımı daha... CIA Çin hedefli yeni merkez kurdu
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Amerikan güvenlik ve istihbarat teşkilatı CIA, Çin'in ABD'ye yönelik en büyük uzun vadeli tehdit olduğunu öne sürerek yeni bir görev merkezi kurdu. Asya ülkesinin hedef alındığı hamlenin yanında bir dizi yapısal değişiklik kuruldu.

CIA, Çin için yeni bir görev merkezi de dahil olmak üzere bir dizi yapısal değişikliği duyurdu.

Aksam.com.tr'nin CNN International'dan aktardığı habere göre, CIA Direktörü William Burns yaptığı açıklamada, yeni Çin Misyon Merkezi'nin "21. yüzyılda karşı karşıya olduğumuz en önemli jeopolitik tehdit, giderek daha düşmanca bir Çin hükümeti üzerindeki ortak çalışmamızı daha da güçlendireceğini" söyledi. Senato onay oturumları, ajansın yönetimindeki ana öncelikleri arasında yer alacak.

Düzenlemeler arasında yeni bir Ulusötesi ve Teknoloji Misyon Merkezi ve bir baş teknoloji görevlisi pozisyonunun oluşturulması yer aldı.

Üst düzey bir CIA yetkilisi, bu görev merkezinin küresel sağlık, ekonomik güvenlik, iklim değişikliği ve teknoloji dahil olmak üzere "ABD'nin küresel rekabet gücü için kritik" konulara odaklanacağını söyledi.

Eski CIA Çin analisti Rodney Faraon, terörle mücadele ve karşı istihbarat gibi diğer önemli görev merkezlerine işaret ederek, CIA'in görev merkezlerinin operasyon ve analizin temel işlevlerini bütünleştirdiğini söyledi.

Faraon, "Daha fazla iletişim ve işbirliği ile birlikte ne kadar yakın çalışılırsa, istihbarat toplama ve üretimi için o kadar iyi sonuçlar elde edilir." dedi.

Faraon, iki yeni görev merkezine kimin liderlik edeceğini söylemekten kaçınırken CIA açıklaması, Başkan Yardımcısı David Cohen'in uygulamayı denetleyeceğini söyledi.

Aynı zamanda, İran ve Kore misyon merkezleri sırasıyla Yakın Doğu Misyon Merkezi ve Doğu Asya ve Pasifik merkezi olarak birleştirilecek. Kore Misyon Merkezi, Kuzey Kore'den gelen nükleer ve füze tehditlerine yanıt vermek için 2017 yılında kurulmuştu.

  • Güvenlik
  • İş birliği
<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler

Düzce'nin 1830 rakımlı Kardüz Yaylası'na kar yağdı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri