• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
27 Şubat 2021 Cumartesi 01:13 | Son Güncelleme:

ABD'den Suriye'deki İran destekli milislere saldırı

ABD'den Suriye'deki İran destekli milislere saldırı
AA

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye'deki İran destekli milislere yönelik gerçekleştirilen saldırıda 9 binayı yok ettiklerini ve 2 binayı kullanılmaz hale getirdiklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin dün Suriye'nin El Bukemal sınır şehrinde düzenlediği saldırıda İran destekli milislere ait 9 binanın tamamen yok edildiğini, 2 binanın ise kullanılamaz hale getirildiğini bildirdi.

AA'nın aktardığı habere göre, ABD'nin, Amerikan askerlerinin de konuşlu olduğu Erbil Havalimanına 15 Şubat'ta, Bağdat'taki korunaklı Yeşil Bölgeye ise 22 Şubat'ta roketli saldırılara verdiği yanıtın detayları gelmeye devam ediyor.

Günlük basın toplantısında konuya ilişkin bilgi veren Kirby, şu ifadeleri kullandı:

"Saldırıda iki F-15E Strike Eagle tipi savaş uçağı 7 güdümlü füze fırlatarak 9 binayı tamamen yok etti ve 2 binayı ise kullanılamaz hale getirdi. Binalar, Suriye ile Irak sınırının Suriye tarafındaki El Bukemal sınır kontrol noktasında yer alıyor. Bu yer, İran'ın müttefiki olan milis grubun faaliyetlerini icra ettiği yer olarak biliniyor."

Kirby, ellerinde saldırıda ölenlerle ilgili bilginin de bulunduğunu ancak hasar kontrol sürecinin devam etmesinden dolayı bu bilgiyi paylaşmayacağını söyledi.

Kongrenin saldırılar konusunda bilgilendirildiğini belirten Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın önceki gün sabah saatlerinde saldırıya onay verdiğini açıkladı.

Kirby, saldırının "savunma amaçlı" olduğunu ve "Amerikan Anayasasının 2'nci ek maddesi" ile "Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşmasının 51'inci maddesinin" yasal dayanak olarak kullanıldığını aktardı.

Sözcü, saldırının hedefinin tespit edilmesinde Irak'ın yaptığı soruşturmada elde edilen bilgilerden de yararlanıldığını ifade etti.

Amerikan askerlerinin de konuşlu olduğu Erbil Havalimanına 15 Şubat'ta, Bağdat'taki korunaklı Yeşil Bölgeye ise 22 Şubat'ta roketli saldırılar düzenlenmişti.

Erbil saldırısında 1 sözleşmeli personel ölmüş, biri ABD askeri 4 kişi de yaralanmıştı.

ABD, bu saldırılara karşılık düzenlediği hava saldırısında Ketaib Hizbullah ve Ketaib Seyyid El Şüheda gruplarına ait tesisleri hedef aldığını açıklamıştı.

TAHRAN YÖNETİMİNDEN SERT TEPKİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ABD'nin Suriye'deki İran destekli gruplara yönelik hava saldırısını "uluslararası yasaların ihlali" olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamasında Hatibzade, ABD'nin Suriye'de İran destekli gruplara düzenlediği hava saldırısını kınadı.

ABD saldırısını "insan hakları ihlali ve uluslararası hukukun çiğnenmesi" şeklinde nitelendiren Hatibzade, şu ifadeleri kullandı:

"Bu saldırı, Siyonist rejimin Suriye topraklarına sürekli yaptığı saldırıların bir devamıdır. ABD güçleri son yıllarda kanunlara aykırı olarak Suriye topraklarına girmiştir. ABD, bu ülkenin bazı bölgelerini işgal etmiş ve doğal kaynaklarını çalmıştır."

Hatibzade, ABD güçlerinin Suriye topraklarında terörist unsurları eğittiğini ve kullandığını ileri sürerek şu değerlendirmede bulundu:

"ABD'nin yeni yönetiminin bu adımı, Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşı açık bir saldırıdır. Uluslararası yasaları ihlal eden bu saldırı, bölgedeki çatışmaların ve istikrarsızlığın artmasına neden olacaktır."
Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak
Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak

Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak

Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi
Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi

Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi

TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır
TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır

TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır