• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Haziran 2021 Perşembe 23:15 | Son Güncelleme:

ABD'den milyar dolarlık satışa onay... Apache helikopteri alıyorlar

ABD'den milyar dolarlık satışa onay... Apache helikopteri alıyorlar
AA

ABD, Avustralya'ya 3,5 milyar dolar değerinde Apache helikopterleri ile bunlarla ilgili ekipman satışına onay verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avustralya'ya 3,5 milyar dolar değerinde Apache helikopterleri ile bunlarla ilgili ekipman satışına onay verdiğini açıkladı.

AA'nın aktardığı habere göre, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Dışişleri Bakanlığı, Avustralya'ya tahmini değeri 3,5 milyar dolar olan AH-64E Apache helikopterleri ve ilgili ekipmanlarının satışının onaylanmasına karar verdi."

Satış onayına ilişkin Kongreye tebligat gönderildiği belirtilen açıklamada, satış paketinde 29 helikopterin yanı sıra, 6 yedek motor, çok sayıda harp başlıkları ile birçok donanım ve yazılım destek sisteminin yer aldığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığının silah satış onayları sadece ABD yönetimi açısından satışın bir mahzuru olmadığı anlamına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, yönetim satışın yapılmasına onay verilen ülke ile satış paketinin içeriği için görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonunda ABD, o ülkeye bir teklif mektubu sunuyor. Teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemi gerçekleşiyor.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi