• $7,6272
  • €9,0846
  • 417.396
  • 1550.18
31 Temmuz 2014 Perşembe 11:20 | Son Güncelleme:

ABD‘den İsrail‘e mühimmat desteği

ABD‘den İsrail‘e mühimmat desteği

Pentagon Gazze'ye saldırılarını sürdüren İsrail'e, havan topları ve bomba atarların da içinde bulunduğu mühimmat sattı. Başkan Obama'nın acil ateşkes isteğine rağmen ABD Senatosu da İsrail'in füze savunma sistemi için 225 milyon dolarlık yardımı onayladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, 20 Temmuz'da, Dış Askeri Yardımlar Programı'nın rutin mühimmat gönderilmesi prosedürü kapsamında İsrail Savunma Bakanlığı'ndan talep mektubu alındığı kaydedildi.

Bu talebin, bakanlığın normal kurum içi süreci dahilinde ele alındığı belirtilen açıklamada, 23 Temmuz'da da talebin sonuçlandığı ve İsrail'de bulunan Savaş Rezervleri Stok Cephaneliği'ndeki (WRSA-I) uygun mühimmatların İsrail savunma güçlerine teslim edildiği bildirildi.

ABD'NİN İHTİYAÇ FAZLASI

Cephanelikteki mühimmatın Gazze'de şu anda yaşanan durumdan çok daha öncesinden bu yana, birkaç yıldır olduğu kaydedilen açıklamada, bu stokların ABD'nin "ihtiyaç fazlasını" oluşturduğu ifade edildi.

Bu tür taleplerde Beyaz Saray'ın onayına ihtiyaç duyulmadığı belirtilen açıklamada, ABD'nin İsrail'in güvenliğine yönelik taahhüdü tekrarlanırken, bu savunma satışının da bu amaçlarla örtüştüğü kaydedildi.

Öte yandan, ABD medyasında yer alan haberlerde, İsrail Savunma Bakanlığı'nın istekleri arasında 120 mm'lik havan topları ve 40 mm'lik bomba atarların bulunduğu belirtiliyor. İsrail'in, Gazze'ye saldırılara başladıktan kısa süre sonra mühimmat talebinde bulunduğu da ifade ediliyor. 

KONGREDEN 225 MİLYON dolar YARDIM

Diğer taraftan ABD Başkanı Barack Obama’nın pazar günü yaptığı acil ve kalıcı ateşkes çağrısına rağmen, ABD Kongresi İsrail’in füze kalkanı sistemi ‘Demir Kubbe’nin geliştirilmesi için İsrail’e 225 milyon dolarlık para yardımı kararı aldı.

<p><span>Tarım ve hayvancılık alanında hibe desteği alarak kendi işini kuran kadın girişimcilerin sa

100 bin TL ile kendi çiftliğini kurdu

Defineciler 120 yıllık tarihi evi talan etti

Ağrı'da dondurucu soğukların etkisini sürdürüyor

Altın hakkında bilmediğiniz 25 ilginç gerçekler