• $8,6465
  • €10,1431
  • 484.676
  • 1419.43
23 Ağustos 2021 Pazartesi 22:08 | Son Güncelleme:

ABD ‘yandaş' Afganları terk etti

ABD ‘yandaş' Afganları terk etti

Biden'ın Afganistan itirafı! "Tahliye uçakları ABD'ye gelmiyor" ABD Başkanı Biden, Afganistan'dan öncelikle ABD vatandaşlarının tahliye edildiğini belirterek, “Afganları taşıyan uçaklar hemen ABD'ye gelmiyor. Önce araştırıp sonra alacağız” dedi. Öte yandan CNN, ABD'nin Kabil Havalimanı'na alınacaklarla ilgili politikasını değiştirdiğini duyurdu.

Afganistan'daki duruma ilişkin açıklamada bulunan ABD Başkanı Joe Biden, 14 Ağustos'tan bu yana toplam 39 bin kişinin bölgeden tahliye edildiğini söyledi. Biden tahliye uçaklarının doğrudan ABD'ye gelmediğini, geçiş üslerinde denetim gerçekleştikten sonra uygun olanların ülkeye kabul edildiğini ifade etti.

Biden, "Önceliğimiz Amerikan vatandaşlarını güvenli bir şekilde Afganistan'dan çıkarmaktır. 4 kıtada 2 düzineden fazla ülke ile çalışıyoruz. İnsanların Afganistan'dan tahliye edilmesi için müttefiklerle birlikte çalışıyoruz" dedi. Biden "tahliyelerin her şekilde zor olacağını", "acı ve kayıp olmadan insanları tahliye etmenin bir yolu olmadığını" sözlerine ekledi.

SADECE YEŞİL KARTLILAR

CNN'e konuşan bir kaynak, ABD'nin Kabil Havalimanı'na alınacaklarla ilgili politikasında değişikliğe gittiğini söyleyerek artık yalnızca ABD vatandaşları, yeşil kart sahipleri ve NATO ülkeleri vatandaşlarının havalimanına girebileceğini söyledi. Kabil Havalimanı üzerinde Taliban'ın kontrolü ele geçirmesiyle Afganistan'dan ayrılmayı bekleyen 20 bin kişi olduğu biliniyor.

Geçmişte ABD ve NATO misyonları için çalışmış Afganların başvurduğu ABD Özel Göçmen Vizesi programına başvuranların havalimanına alınmayacağı bildirildi.

KABİL'DEN BARKODLU TAHLİYE

Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan tahliye edilecek kişilere, üzerinde barkod bulunan bileklik takan ABD askerleri, tahliye öncesi barkodu okutup sisteme kaydediyor.

<p>Isparta Şehir Hastanesi'nde görevli Dr. Baki Ünlü, hasta yakını O.M. tarafından darbedildi. Dokto

Acil servis doktoruna yumruklu saldırı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi