• $8,5367
  • €10,3573
  • 509.894
  • 1435.84
24 Mayıs 2021 Pazartesi 18:18 | Son Güncelleme:

ABD ve Rusya'da güvenlik danışmanları devrede

ABD ve Rusya'da güvenlik danışmanları devrede
AA

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Patruşev gerçekleşen görüşmede normalleşme vurgusu yaptılar.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev yaptıkları görüşme sonrası yayımladıkları ortak açıklamada, "Taraflar, ABD ve Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin iki ülkenin çıkarına olacağı ve küresel öngörülebilirlik ve istikrara yarar sağlayacağı konusunda mutabık kaldı." ifadelerini kullandı.

AA'da yer alan habere göre, Sullivan ve Patruşev, Cenevre'de yaptıkları toplantının ardından ortak bir açıklama yaparak, bu toplantının Rusya ve ABD dışişleri bakanlarının yaptığı görüşmelerin bir devamı olduğunu belirtti.

Görüşmenin Biden ve Putin arasında yapılması planlanan ve gelecek günlerde yeri ve zamanı duyurulacak zirve açısından önemli bir adım olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Görüşmeler, önemli görüş farklılıklarına rağmen yapıcı bir şekilde yapıldı ve iki ülkenin birbirinin pozisyonunu daha iyi anlamasına yardımcı oldu." değerlendirmesinde bulunuldu.

Stratejik istikrar konusuna yüksek öncelik verilerek birçok ortak çıkar konusunun ele alındığının aktarıldığı açıklamada, "İki taraf, birçok alanda ortak kabul edilebilir çözümler bulunabileceğine yönelik güvenlerini ifade etti. Taraflar, ABD ve Rusya ilişkilerinin normalleşmesinin iki ülkenin çıkarına olacağı ve küresel öngörülebilirlik ve istikrara yarar sağlayacağı konusunda mutabık kaldı." ifadelerine yer verildi.

<p>Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 4 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi.</p

MSB: Gara'da 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Kartal'da demirli geminin halatı koptu başka bir gemiye yaslandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Haziran 2021)

Burası Amerika değil Türkiye! İşte Adıyamanlı kovboy