• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD ve Rus askerlerinin ilk kez karşı karşıya geldiği çatışma: Tulgas Savaşı

Dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson, 1918 yılında müttefiklerinin baskıları sonucunda Rusya’nın kuzeyine bir alay asker göndermeyi kabul etti. Dönemin Savaş Bakanı Lev Troçki komutasındaki 600 bin kişilik Kızıl Ordu ile karşılaşan ABD askerleri, tarihlerinde ilk ve son kez doğrudan Rus askerleriyle karşı karşıya gelmiş oldu. 1918-19 kışında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda her iki taraftan da düzinelerce asker öldü.

TM Dijital Haber Merkezi

Günümüzden 100 sene önce Rusya’nın kuzey topraklarına giren ABD askerleri, tarihlerinde ilk ve son kez Rus askerleriyle bir savaş alanında karşı karşıya geldi.

Birçok ABD vatandaşının bile bu olayla alakalı bilgisi bulunmazken, Rusya topraklarında ne uğruna savaştıklarının bile farkında olmayan 230 ABD askeri, Tulgas’ta öldü.

Söz konusu hikaye, 1917’deki Bolşevik Devrimi ile başladı. Rusya’nın çarlık askerleri Doğu Cephesi’nde 1914 yılından beri Alman ve Avusturya-Macaristan birliklerini tutarken, Rusya’da iktidara gelerek ülkesini Birinci Dünya Savaşı’ndan çıkaran Vladimir Lenin, Almanya’yla bir anlaşma imzalayarak 80 Alman birliğin serbest bırakılmasını sağladı.

Bu birliklerin büyük çoğunluğu, ittifak kuvvetlerinin kendilerini çok zor durumda bulmasının ardından 21 Mart 1918’de birçok saldırıda yer aldı. ABD ordusunun kendilerini kurtarmaya gelmesini bekleyen bazı ittifak kuvvetleri temsilcileri, üzerlerindeki baskının azaltılması için bir çıkış arıyordu.

Bunun için bir çalışma yapan ittifak kuvvetleri, “müttefiklerin Rusya’nın kuzeyine asker göndermeleri ve bunun sonucunda Doğu Cephesi’nin yeniden güçlendirilmesi” üzerine bir plan hazırladı. Müttefikler, dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson’ı söz konusu müdahalede bulunmaya ikna etmeye çalıştı. Woodrow Wilson en başta bu plana karşı çıksa da, Temmuz 1918’de Rusya’nın kuzeyine bir alay asker göndermeyi kabul etti.

Yalnızca müttefiklerin teçhizatlarını korumakla görevlendirilmek üzere bölgeye intikal ettirilen 339. Piyade Alayı, Woodrow Wilson’ın bu kesin talimatına rağmen, 6 Eylül 1918’de Dvina ve Vaga nehirlerini geçerek Rusya’nın Savaş Bakanı Lev Troçki komutasındaki 600 bin kişiden oluşan Kızıl Ordu askeriyle karşı karşıya geldi.

Sert bir Rusya kışının başladığı bu dönem, 11 Kasım 1918’de imzalanan barış anlaşmasına dek şiddetli çatışmalara sahne oldu.

Ocak 1919’da 45 kişiden oluşan bir bölük, bin 300 Bolşevik askeri tarafından bozguna uğratılırken, Yüzbaşı Joel Moore komutasındaki bir diğer bölük ise, 7 bin Kızıl Ordu askeri ile çatışmaya girdi.

Bolşevikler tarafından kuşatılan ABD ordusunun 339. Piyade Alayı’ndan Çavuş Arthur Prince, 1 Mart 1919’da Rusya’nın Tulgas kasabasına yakın bir yerde yakalandı.

Beraberindeki iki askerin çatışma bölgesinde, diğer ikisinin ise revirdeki tedavileri esnasında öldüğü Çavuş Arthur Prince, Ekim 1920’de ABD’ye dönene dek Rus hastaneleri ve hapishaneleri arasında mekik dokudu.

1918 ilâ 1919 kışında gerçekleşen savaşta her iki taraftan hayatını kaybeden düzinelerce asker, tayga ormanlarının altında yatıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Kolon kanseri belirtileri nelerdir?
<br>
Dışkılama alışkanlığının değişimi bize neyi gösterir?
<b

Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Doç. Dr. Erdal Polat

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

WhatsApp'tan “hayat kolaylaştıracak” iki yeni özellik birden

Haftanın fotoğrafları (24 Mayıs 2019)