• $7,4134
  • €8,9967
  • 442.126
  • 1540.21
11 Ocak 2021 Pazartesi 07:09 | Son Güncelleme:

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Trump görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz
AA

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Meclisteki Demokratlara gönderdiği mektupta, 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları ABD Başkanı Trump'ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yönteme açıklık getirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Başkan Donald Trump'ın görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine derhal başlayacaklarını belirtti.

AA'nın haberine göre Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Meclisteki Demokratlara gönderdiği mektupta, 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump'ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yönteme açıklık getirdi.

Pelosi, Anayasanın 25. Ek Maddesini işletmesi suretiyle Pence'in Trump'ın görevden alınması sürecini başlatması için pazartesi günü Mecliste bir tasarıyı gündeme getireceklerini belirtti.

Söz konusu tasarının öncelikle "oy birliğiyle" kabul edilip edilmeyeceğine bakacaklarını kaydeden Pelosi, oy birliğinin sağlanamaması durumunda salı günü tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylayıp kabul edeceklerini bildirdi.

Tasarıda, Başkan Yardımcısı Pence'e, Trump'ın görevden alınması işlemleri için 24 saat süre verileceğini vurgulayan Pelosi, bu sürenin ardından Trump'ın azil sürecine Mecliste başlayacaklarını kaydetti.

Pelosi'nin mektubunda Trump'ın azline ilişkin oylamanın hangi tarihte yapılabileceğine ilişkin bir detay paylaşılmadı ancak söz konusu oylamanın 20 Ocak'taki yemin töreninden önce yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ABD yasalarına göre belli ihlallerden dolayı bir başkanın görevden alınmasına ilişkin süreçte Temsilciler Meclisi, başkana suçlamaları yönelten (impeachment) savcılık makamı, Senato ise başkanın suçlu olup olmadığına karar verilen jüri görevi görüyor.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık 2019'da yapılan oylamada Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongre'nin işleyişini engellemek" suçlamaları kabul edilmişti. Trump, 6 Şubat 2020'de Senatoda yapılan oylamada her iki suçlamadan da aklanmıştı.


Haberin Özeti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, görev süresinin dolmasına 9 gün kalan ABD Başkanı Trump için azil süreci başlatacaklarını açıkladı.

NEDEN?
• Demokratların, görev süresinin dolmasına birkaç gün kalan Donald Trump'ın görevinden azledilmesi için böyle bir süreç başlatması, "bir sonraki başkanlık seçimlerinde aday olmasını engelleme girişimi" olarak görülüyor.
• Her ne kadar azil süreci başlatılsa da, Joe Biden'ın başkanlığının ilk 100 günü içerisinde işletilmesi beklenmiyor.
• ABD'de başkanlığın ilk 100 günü, vadedilen hizmetlerin planlı bir şekilde geçirileceği prestij dönemi olarak görülüyor. Biden-Harris ikilisinin bu süreci Trump'ın azil işlemiyle harcamak istemediği düşünülüyor.
<h3>Başkan Erdoğan'dan esnafa kredi müjdesi</h3><h3>6 AY ERTELENECEK</h3><p>Başkan Erdoğan, Halkbank

25 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kırıkkale'de polis merkezi önünde silahlı kavga: 1 yaralı

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''