• $ 5,9025
  • € 6,6388
  • 254.515
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Güvenli bölge Türkiye ile oluşturulacak

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ile Suriye'de güvenli bölge üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Türkiye ile üzerinde çalıştığımız şey, Türkiye sınırı boyunca belirli bir mesafede YPG'nin olmadığı güvenli bir bölge kurmaktır." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığında gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Jeffrey, ülkesinin Suriye'deki hedefinin DEAŞ'ın kalıcı şekilde yenilmesi olduğunu belirterek, "Bugün buna çok yakınız ancak halen DEAŞ hücrelerinin  olduğunu ve DEAŞ'ın bazı insanların akıllarında varlığını sürdürdüğünü  biliyoruz." ifadelerini kullandı.

Jeffrey, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına değinerek, "Oldukça  sınırlı sayıda kuvvetimiz şu aşamada netleştirilmemiş bir süre boyunca temizlik  operasyonları ve DEAŞ'a karşı istikrar operasyonlarını devam ettirmek üzere  (Suriye'de) kuzeydoğuda ve El Tanif'te kalacaklar." şeklinde konuştu.

ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin soruları yanıtlayan  Jeffrey, "Silahlı güçlerin çekilmesi başladı. Kuvvet sayısı orada kalacak nihai  sayıya doğru iniyor." ifadesini kullandı.

YPG'nin olmadığı güvenli bölge

ABD'nin bölgedeki ortakları ile çalışmaya devam edeceğini dile getiren  Jeffrey, Türkiye sınırında kurulacak güvenli bölgeye ilişkin detayları da  açıkladı.

Jeffrey, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ile üzerinde çalıştığımız şey, Türkiye sınırı boyunca belirli  bir mesafede YPG'nin olmadığı güvenli bir bölge kurmaktır çünkü Türkiye, YPG ve  onun PKK ile olan bağları konusunda oldukça huzursuz, bunu anlıyoruz ancak aynı  zamanda aralarında Kürtlerin de bulunduğu SDG ortaklarımıza kötü muamele  edilmesini de istemiyoruz. Herkesin ihtiyacı karşılansın istiyoruz."

Koalisyon ortaklarından, Suriye'de DEAŞ ile mücadeleye verdikleri  desteği devam ettirmelerini istediklerini ve oldukça iyi yanıtlar aldıklarını  anlatan Jeffrey, ülkede kalacak koalisyon kuvvetlerine ilişkin de şunları dile  getirdi:

"Biz barış gücü veya buna benzer bir şey için bir koalisyon  aramıyoruz. Koalisyon personelinden bizim Suriye'deki DEAŞ ile mücadele  operasyonlarımıza verdikleri katkıyı devam ettirmelerini ve artırmalarını  istiyoruz ve oldukça iyi karşılıklar da aldık ancak ilk misyon DEAŞ ile mücadele,  DEAŞ'ın yenilmesidir. Herhangi bir güvenli bölgede faaliyet göstermek değildir."

DEAŞ elebaşı Bağdadi

Terör örgütü DEAŞ elebaşı Ebubekir el Bağdadi'nin nerede olduğuna  ilişkin soru üzerine Jeffrey, terör örgütü elebaşının nerede olduğunu henüz  bilmediklerini ve Bağdadi'nin öldürülmesinin kendileri için öncelik olduğunu  söyledi.

(AA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Binali Yıldırım´dan İmamoğlu´na: Veri Kopyalama İşi, Bir FETÖ Taktiğidir

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Rus lider Putin’den Çinli mevkidaşı Xi Jinping’e sürpriz