• $7,8198
  • €9,2658
  • 480.981
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Eylül 2020 Salı 08:01 | Son Güncelleme:

ABD, PYD/PKK için arabuluculuk yapıyor

ABD, PYD/PKK için arabuluculuk yapıyor
- OSMAN NURİ CERİT

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, terör örgütü PYD/PKK ve Barzani çizgisindeki ENKS arasında anlaşma sağlanması için arabuluculuk yapıyor.

Terör örgüt PYD ile Barzani’ye yakınlığı ile bilinen ENKS’nin Suriye’nin kuzeyinde oluşacak bir defakto yapıyı nasıl yönetecekleri konusunda ABD’nin aracılığında pazarlıklar sürüyor. ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin iki yapı arasındaki görüşmeleri yönettiği belirtildi. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’in, ENKS ve PYD öncülüğündeki Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) ile görüştüğünü belirtti. Biro, “Daha önce Başkan Mesud Barzani’nin liderliğinde ENKS ile PYD arasında 3 anlaşma yapıldı. Ancak PYD bunları uygulamadı. ABD şu anda bu diyaloğu yakından izliyor” dedi.

YÖNETİMİ PAYLAŞTILAR

Terör örgütü PYD ile ENKS arasında Haziran ayında görüşmeler başlamıştı. O dönemde ABD’nin Şam Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda taraflar arasında görüşmelerin başladığı duyurulmuştu. İlk görüşmelerde 2014 yılında iki grup arasında varılan sözde Duhok anlaşması tekrar ele alındı. 2014 yılında uygulanmayan sözde anlaşmaya göre ENKS ile terör örgütü PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki siyasi oluşumda eşit oranlarda söz sahibi olmaları öngörülüyor. İki gruba yüzde 40’ar temsiliyet öngörülüyor. 

<p>Bağcılar'da 53 yaşındaki İhsan Öztürk'ün başına zorla kolonya döküp maske taktığı videoyu sosyal

Yaşlı adamın başına kolonya dökerek tepki çekmişti: Utandıran görüntüye 5 yıl hapis cezası istendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Banyodan sonra tanınmaz hale gelen hayvanlar

Moskova'da moda haftasında öne çıkan tasarımlar