• $7,3805
  • €8,9456
  • 437.836
  • 1467
07 Ocak 2021 Perşembe 10:20 | Son Güncelleme:

ABD medyasından yeni bir iddia daha! Çanlar Trump için çalıyor

ABD medyasından yeni bir iddia daha! Çanlar Trump için çalıyor

ABD'de meydana gelen son dakika gelişmeleri sonrası bazı kabine üyelerinin mevcut Başkanı Donald Trump'ı anayasanın 25. maddesini devreye sokarak, görevden almayı düşündüğü iddia edildi.

ABD medyasında yer alan haberlerde, bazı kabine üyelerinin mevcut Başkanı Donald Trump'ı anayasanın 25. maddesini devreye sokarak, görevden almayı düşündüğü ifade edildi.

Habertürk'ün ABC News'e dayandırdığı haberinde bazı kabine üyeleri arasında Trump'ı görevden almak için tartışmaların yaşandığı söyledi. Ancak bu görüşmelerin ne kadar kapsamlı olduğu ya da mevcut başkan yardımcısı Mike Pence'in desteğinin olup olmadığı belli değil.

1965'te kabul edilen anayasanın 25. maddesinin 4. bölümü, başkanın gönüllü olmayarak iktidardan çıkarılması için bir sürecin önünü açıyor, ancak bugüne kadar buna hiç başvurulmadı.

Başkan yardımcısı ve çoğunluk, Trump'ın "makamının yetki ve görevlerini yerine getiremeyeceğine" karar verirse, Kongre'ye yazılı bir bildiri göndererek, başkan yardımcısını başkan vekili olarak atayabilir. Öte yandan, ‘makamının yetki ve görevlerini yerine getiremeyeceğine’ maddesi yoruma açık.

AZİL SÜRECİ GÜNDEMDE

ABD medyasına konuşan New York'tan Temsilciler Meclisi'ne giren Hakeem Jeffries, "Tüm seçeneklerin masada olduğunu söylerken, tüm seçeneklerin masada olması gerektiğini kastediyorum" ifadesini kullandı. Massachusetts'in Temsilciler Meclisi üyesi Ayanna Pressley de "Donald Trump, Temsilciler Meclisi tarafından derhal azledilmeli ve Kongre tekrar toplanır toplanmaz ABD tarafından görevden alınmalı" dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Ekim ayında, anayasanın 25. Maddesi uyarınca görevden alınmasına izin verecek mevzuatı gündeme getirmiş, bunun Trump ile ilgisi olmadığını söylemişti.

Pelosi, Trump’ın koronavirüse yakalanmasının ardından, Trump'ın zihinsel sağlığı hakkında sorular yöneltti ve sağlığı hakkında daha fazla şeffaflık talep etmişti.


Haberin Özeti

ABD'de bazı kabine üyelerinin, anayasanın 25. maddesini devreye sokarak Donald Trump'ı görevden almayı düşündüğü iddia edildi.

ABD ANAYASASI 25. MADDE
• ABD Anayasası'nın 25. maddesi, Başkan yardımcısı ve yürütmeden sorumlu önde gelen yetkililerin çoğunluğunun ya da Kongre gibi bir kurumun "başkanın görevini yerine getiremediği" yönünde bildirimde bulunabileceğini belirtiyor.
• Bu noktada başkan yardımcısı, başkan vekili olarak görevi devralıyor.
<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Tırnağınıza diş macunu sürüp bekleyin! Faydalarını öğrenince şaşıracaksınız

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi