• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
22 Ekim 2020 Perşembe 09:22 | Son Güncelleme:

ABD istihbaratından seçim açıklaması: Rusya ve İran müdahale etmeye çalışıyor

ABD istihbaratından seçim açıklaması: Rusya ve İran müdahale etmeye çalışıyor
AA

ABD istihbarat birimi, 3 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimiyle ilgili dünya gündemini sarsacak bir açıklamada bulundu. İran ve Rusya'nın seçimlere müdahale etmeye çalıştığını bildiren ABD istihbaratı, bazı seçmenlerin bilgilerinin ele geçirildiğini tespit ettiklerini bildirdi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Rusya ve İran'ın 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını bildirdi.

AA'da yer alan habere göre, FBI Direktörü Chris Wray ve DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC'de son dakika bir basın toplantısı düzenledi.

Ratcliffe, burada yaptığı konuşmada, "İki yabancı aktör olan İran ve Rusya'nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik." ifadesini kullandı.

"ASLA HOŞ GÖRMEYECEĞİ"

Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, "Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz." dedi.

Ratcliffe, İran ve Rusya'nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini dile getirerek, "İran'ın Başkan Donald Trump'a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük." diye konuştu.

İran ve Rusya'nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, "Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir." uyarısında bulundu.

FBI Direktörü Wray de "Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz." ifadesini kullandı.

<p>Akdeniz'de, merkez üssü Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıkları olan 5.2 büyüklüğünde depreme canlı

Depreme canlı yayında yakalandı: Korku dolu anlar kamerada

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Çin Seddi'nin bilinmeyenleri

Türk bilim insanları arıların gen haritasını çıkaracak