• $8,7075
  • €10,4058
  • 497.42
  • 1410.79
28 Mayıs 2021 Cuma 07:14 | Son Güncelleme:

ABD, Irak'ta hükümete karşı düzenlenen protestolarda şiddete başvurulmasına tepki gösterdi

ABD, Irak'ta hükümete karşı düzenlenen protestolarda şiddete başvurulmasına tepki gösterdi
AA

ABD, Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümete karşı düzenlenen protestolarda şiddete başvurulmasına tepki gösterdi. Hükümetin protesto edildiği gösterilerde 2 eylemcinin hayatını kaybettiği, 130'u güvenlik güçlerinden 150 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın başkenti Bağdat'ta kamu hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle hükümete karşı düzenlenen protestolarda 2 eylemcinin ölmesi, 150 kişinin yaralanmasından tepki gösterdi.

AA'nın haberine göre Dışişleri Sözcüsü Ned Price, "ABD, reform için sokaklara dökülen barışçıl göstericilerin tehditler ve acımasız bir şiddetle karşılaşmasına tepkilidir." ifadesini kullandı.

İran destekli silahlı milislerin Irak egemenliğinin ve hukukun üstünlüğünün ihlali tüm Iraklılara ve ülkelerine zarar verdiğine vurgu yapan Price şu değerlendirmede bulundu:

"Bağdat hükümetinin, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarını kullanan Iraklılara yönelik saldırıları ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırıları nedeniyle milisleri, haydutları ve yasa dışı grupları sorumlu tutmaya yönelik her çabasını memnuniyetle karşılıyoruz. ABD hükümetinin Irak halkına ve güçlü, egemen ve müreffeh bir Irak'a olan kararlı bağlılığını yineliyoruz."

Irak'ın başkenti Bağdat'ta 25 Mayıs'ta kamu hizmetlerindeki yetersizlik nedeniyle hükümetin protesto edildiği gösterilerde 2 eylemcinin hayatını kaybettiği, 130'u güvenlik güçlerinden 150 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

Bağdat'ta 25 Mayıs'ta yüzlerce kişi, kamu hizmeti yetersizliği ve sivil aktivistlerin öldürülmesi nedeniyle hükümeti protesto etmiş, güvenlik güçleri ile göstericiler arasında arbedeler yaşanmıştı.

  • Irak protesto
  • Bağdat protesto
  • ABD Irak son dakika
<p>AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Başkan Erdoğan'ın istişare toplantısında vekillere, 'Vatandaşla daha

AK Parti Sözcüsü Çelik: Başkan Erdoğan talimat verdi

Ertuğrul Gazi FSRU hizmete giriyor

Yıkılan konağın altında rastlandı! Hemen kazı başlatıldı

Burak Elmas'tan Fatih Terim'e dünyaca ünlü yıldız hediyesi