• $7,256
  • €8,7488
  • 405.359
  • 1514.84
30 Ağustos 2012 Perşembe 02:49 | Son Güncelleme:

ABD Irak'a 9 tank daha sattı

ABD Irak'a 9 tank daha sattı

Irak'ın, ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde satın aldığı 140 adet M1A1 Abrams tankının son bölümü olan 9 tankı teslim aldığı bildirildi.

Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, "Bağdat yönetimi ile yapılan 140 adet M1A1 Abrams tankının satışına ilişkin anlaşma gereği kalan son 9 tank, ABD tarafından Irak ordusuna resmen teslim edildi" denildi.

Öte yandan ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren ABD-Irak Güvenlik İşbirliği Bürosu Sorumlusu Korgeneral Robert Caslen, Irak güvenlik güçlerinin gelişmiş tankları kullanabilecek yeteneğe sahip olduğunu söyledi.

Washington ile Bağdat arasındaki stratejik işbirliği çerçevesinde ABD Büyükelçiliği'nin, Irak makamlarıyla yakın işbirliği içinde olduğunu ifade eden Caslen, Bağdat'ı, sınırlarını ve vatandaşlarını koruyabilen, bölgede barış ve güvenliğe katkıda bulunan stratejik bir partner olarak gördüklerini kaydetti.

Yaklaşık 815 milyon dolara mal olan tank satışı, ABD ve Irak arasında yapılan 12 milyar dolarlık askeri anlaşma kapsamında gerçekleştirildi.
 

<p>Eskişehir'de İlkay-Emel Tokkal çifti ile 4 yaşındaki çocukları Ali Doruk'u evlerinde bıçaklayarak

Tokkal ailesini katleden caninin yeni kamera kayıtları ortaya çıktı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu

Otopark kazısından tarih fışkırıyor! Görevlilerinin gözetiminde kazı başladı