• $ 6,774
  • € 7,3827
  • 358.759
  • 93225.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

ABD, İngiltere ve Almanya'dan Esed rejimine İdlib çağrısı: Türkiye'nin gözlem noktalarına saldırıya son ver

ABD, İngiltere ve Almanya, BM Güvenlik Konseyinde, Suriye rejimini Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı.

ABD, İngiltere ve Almanya, BM Güvenlik Konseyinde, Suriye rejimini Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı.

AA'nın haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de BM Güvenlik Konseyi'ni video konferans yoluyla Cenevre'den bilgilendirdi.

Pedersen, hava saldırıları ve çatışmaların devam ettiği ve insani durumun ''alarm verdiği'' İdlib'de, çocukların dondurucu soğuklar nedeniyle öldüğünü söyledi.

PEDERSEN: RUSYA VE TÜRKİYE KİLİT ROL OYNAMAK ZORUNDA

Yerleşim birimlerine doğru ilerleyen çatışmaların daha fazla kitlesel yerinden edilme ve insani felakete neden olacağı uyarısında bulunan Pedersen, Suriye'de rejim ve destekçilerinin M5 kara yolunun doğusunun tamamını ve kara yolunun batısındaki bazı bölgelerle Halep'in batı kırsalını ele geçirdiğini ifade etti.

Suriye'de artan tehlikeye dikkati çeken Pedersen, şunları kaydetti:

''Rusya ve Türkiye, garantör ülkeler olarak İdlib'de gerginliği azaltmak için kilit bir rol oynamak zorunda.''

Suriye'de uluslararası insani hukuka uyulması, ülke genelinde ateşkes sağlanması çağrısında da bulunan Pedersen, BM Güvenlik Konseyi'ni de harekete geçmeye davet etti.


Halk TV'ye bağlanan profesörden kan donduran sözler

Halk TV'ye bağlanan profesörden kan donduran sözler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Atatürk Havalimanı'ndaki hastane çalışmaları başladı

Kabe ve çevresinde alınan koronavirüs önlemleri