• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
3 Aralık 2021 Cuma 10:40 | Son Güncelleme:

ABD Genelkurmay Başkanı ilk kez konuştu! Askeri seçenek masada mı?

ABD Genelkurmay Başkanı ilk kez konuştu! Askeri seçenek masada mı"
Milliyet

Rusya-Ukrayna geriliminde askeri hareketlilik devam ederken konuya ilişkin ilk kez konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetti.

Giderek tırmanan Ukrayna geriliminde ABD ve Rusya'dan arka arkaya açıklamalar gelirken, Amerikan Genelkurmay Başkanı Mark Milley ilk kez bir savaş çıkması ihtimalini değerlendirdi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Batılı ülkelerin muhtemel bir işgal korkusu yaşarken Washington'ın Rusya'dan sınırdaki askerlerini geri çekmesini istediğini bildiriyor.

ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley ise, ilk kez sessizliğini bozdu ve Rusya'nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinin büyük bir endişeyi tetiklediğini söyledi.

Washington'ın Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik bir işgale girişeceğine dair düşüncesi olmadığını belirten General Mark Milley, Nisan ayında gerçekleşen yığınaktan biraz daha fazla endişe duyduklarını kaydetti.

Milley, Rusya'nın batı komşusuna herhangi bir askeri müdahalede bulunması halinde söz konusu adımın ABD ve NATO için dikkate değer ulusal güvenlik çıkarları anlamına geleceğini de dile getirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarında en dikkate değer bölüm, muhtemel bir Rusya saldırısına karşılık askeri bir seçeneğin masaya gelip gelmeyeceği yönündeki tahminleri reddetmesi oldu.

YARIM SAAT SÜRDÜ

Dünya, İsveç'in başkenti Stockholm'de bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un açıklamalarına kilitlendi. İki bakanın görüşmesi yarım saat sürdü.

Haziran ayından bu yana Washington ve Moskova arasındaki en üst düzey temas olan randevunun ardından Blinken mevkidaşı Lavrov'u Ukrayna ile çatışmalarının ciddi sonuçları olacağı yolunda uyardı.

"Rusya çatışma yoluna giderse, ciddi sonuçları olur" diyen Blinken, Washington'ın hem Kiev hem de Moskova'dan 2014 tarihli Minsk barış sürecindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediğini duyurdu.

NATO'yu suçlayan Lavrov ise, "İttifakın askeri altyapısı sorumsuzca Rusya'nın Romanya ve Polonya sınırlarına yaklaştırılıyor, saldırı için kullanılabilecek bir füzesavar savunma sistemi kuruluyor" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, Avrupa'ya orta menzilli füzeler yerleştirilmesinin 'askeri çatışma kabusunu' geri getirdiğini de kaydetti: "ABD ve müttefikleri Rusya ile güvenlik garantilerini tartışmaya yanaşmazsa, Moskova kendi güvenliğini sağlamak için gerekli adımları atacaktır."

Lavrov, ABD ile Rusya arasında son yıllarda gerilimin çok fazla arttığını, yeni bir başlangıç yapabilmek için diplomatik misyonların çalışmaları üzerindeki tüm sınırların kaldırılmasını önerdiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, görüşmenin ardından iki ülkenin liderleri Vladimir Putin ile Joe Biden arasında kısa bir süre içinde bir görüşme yapılabileceğinin işaretini verdi.

Ryabkov, "Henüz tarih belirlenmedi, iki liderin takvimlerini denk getirmekte güçlükler var. Ancak temas çok şart hale geldi, sorunlarımız katlanmaya devam ediyor" diye konuştu.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ TAŞINIYOR

Halihazırda Rusya'nın Ukrayna sınırına 94 bin askerinin bulunduğu biliniyor. Moskova ise, Ukrayna ordusunun yarı mevcudu olan 125 bin askeri sınıra yığdığını savunuyor.

  • abd rusya gerilimi
  • ukrayna rusya krizi
  • askeri seçenek
  • savaş
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı