• $8,4426
  • €10,2338
  • 497.798
  • 1441.33
23 Mart 2018 Cuma 16:08 | Son Güncelleme:

ABD'den sinsi hamle: Deyr ez Zor'daki petrol bölgesinde tam teşekküllü askeri üs kuruyor

ABD'den sinsi hamle: Deyr ez Zor'daki petrol bölgesinde tam teşekküllü askeri üs kuruyor

Suriye'nin doğal kaynaklar bakımından en zengin vilayeti olan Deyr ez Zor'un terör örgütü PKK/PYD'nin uzantısı Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından kurtarılan petrol bölgesinde ABD'nin çok büyük bir askeri üs kurduğu belirtildi.

Sputnik'e konuşan terör örgütü PKK/PYD'nin uzantısı DSG'nin Deyr ez Zor Basın Sorumlusu Mehdi Kobani, Deyr ez Zor vilayeti başkentinin kırsalındaki petrol bölgesinde ABD'nin bir askeri üs kurmaya çalıştığını söyledi.

KUZEYDE 20 ASKERİ ÜS ZATEN VAR

Son olarak Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Aleksandr Venediktov, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin denetimindeki bölgede yaklaşık 20 askeri üs kurduğunu belirtmişti. Ancak Deyr ez Zor, Suriye'nin doğusunda kalıyor. Burada ABD destekli terör örgütü DSG uzun süre DEAŞ'a karşı savaştığından halihazırda bazı Amerikan üsleri var. Ancak bu kez çok büyük bir askeri üssün söz konusu olduğu konuşuluyor.

Türkiye'nin terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye kolu gördüğü ve YPG'nin omurgasını oluşturduğu DSG kaynakları, ABD'nin Suriye'de askeri üs kurmaya devam ettiğini ve bu kez birkaç ay önce DEAŞ'tan temizlenen Deyr ez Zor kentinin kırsalındaki petrol bölgesinde çok büyük bir askeri üs kurduğunu aktardı.

İŞ MAKİNELERİ ÇALIŞIYOR

Üssün kaç kilometrekare boyutunda olduğu konusunda güvenlik gerekçesiyle detay veremeyeceğini ifade eden Kobani'ye göre üsle ilgili çalışmalar devam ediyor. İş makinelerinin içinde çalıştığı üssün çevre güvenliğini terör örgütü PKK/PYD'nin uzantısı DSG sağlıyor.

YERDEN MANTAR GİBİ ÜS BİTİYOR

ABD, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PYD/YPG'nin elindeki Derik, Tabka, Rimelan, Hol, Şedadi, Kobani, Ayn İsa, Menbiç, Rakka, Haseke ve Tel Abyad'da askeri üsler kurmuştu.

İçinden Fırat Nehri geçen Deyr ez Zor kenti birkaç ay önce Rus hava kuvvetlerinin desteğiyle Suriye hükümet güçleri tarafından IŞİD'den temizlenmişti. Deyr ez Zor kentinin doğu kırsalındaki birçok bölge ise terör örgütü PKK/PYD'nin uzatısı DSG'nin kontrolünde bulunuyor.

(Sputnik)

 
<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Havalar ısındı, Büyükçekmece'yi böcekler istila etti

İzmit Körfezi'nde dibe çöken ''deniz salyası'' su altında görüntülendi

Bakan Varank, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'ni ziyaret etti