• $8,1719
  • €9,675
  • 501.442
  • 1152.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 00:53 | Son Güncelleme:

ABD Başkanı Trump ilk mitingde boş salona konuştu

ABD Başkanı Trump ilk mitingde boş salona konuştu

ABD Başkanı Trump, pandemi nedeniyle aylar sonra düzenlediği ilk mitingde hüsrana uğradı. 20 bin kişilik salonun yarısı boş kaldı. Başka bir miting ise katılımcı yokluğundan ertelendi.

ABD’de son haftalarda düzenlenen siyahi eylemleri ve koronavirüs pandemisi nedeniyle seçim çalışmalarından uzak kalan ABD Başkanı Trump dün bir şok yaşadı. Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde mitingin düzenlendiği 20 bin kişilik salonun yaklaşık yarısı boş kaldı. Trump daha önce mitinge katılmak için 1 milyon kişinin kayıt yaptırdığını söylemişti. Ancak halkın koronavirüs paniği nedeniyle iştirak etmediği sanılıyor. Cumhuriyetçi Parti’nin Tulsa’daki bir diğer seçim etkinliği ise katılımın yetersiz olması nedeniyle ertelendi.

KORONAVİRÜS ŞAKASI

Koronavirüs salgını nedeniyle mitingin ertelenmesi istenmiş, Oklahoma Yüksek Mahkemesi bu yönde yapılan başvuruyu reddetmişti. Trump koronavirüs salgını konusunda bir kez daha Pekin yönetimini suçladı. Trump ayrıca yetkililere, koronavirüs vaka sayısının daha az çıkması için testleri yavaşlatmaları talimatı verdiğini söyledi. Daha sonra Beyaz Saray, Trump’ın şaka yaptığını açıkladı. Trump konuşmasında güçlü rakibi Joe Biden için de “radikal solun beceriksiz kuklası” dedi. 

‘PROTESTOCULAR ENGELLEDİ’ İDDİASI

Trump’ın ekibi katılımın az olması nedeniyle protestocuları mitinge gelenleri engellemekle suçladı. Ancak Tulsa’nın dışındaki muhabirler bu iddiaya karşı çıktı.

2. SAVCIDAN ÇALKANTILI İSTİFA

ABD’de Trump yönetimi ile gerginlik yaşayan ve Halkbank davasının da savcısı olarak tanınan New York Güney Bölge Başsavcısı Geoffrey Berman görevinden istifa etti. 2.5 yıl önce Preet Bharara’nın yerine atanan Berman, bir gün önce istifasını isteyen Adalet Bakanı William Barr’a “Görevimin başındayım” yanıtını vermiş, o zaman araya Trump’ın girdiği ifade edilmişti. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Trump’a yakın olan eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski avukatı Michael Cohen için de soruşturma başlatmıştı.  

<p>İşgal altındaki Karabağ'da Ermenistan güçlerine karşı büyük üstünlük kuran Azerbaycan, etkili kar

Harutyunyan'ın içinde olduğu belirtilen aracın vurulma anı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul barajlarındaki barajların su seviyesi de yüzde 30'a kadar geriledi

Binlerce yıllık tarihi eserler Diyarbakır'da restore ediliyor