• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
09 Ocak 2021 Cumartesi 03:28 | Son Güncelleme:

ABD basını: Kendisine özel af çıkarabilir

ABD basını: Kendisine özel af çıkarabilir

Seçim sonuçlarını bir türlü kabul etmeyen ve ülkeyi kaosa sürükleyen Trump'ın, yargılanma ihtimaline karşı kendisine başkanlık koruması yaratmayı düşündüğü öne sürüldü.

Giderayak ABD’yi iyice karıştıran Trump’ın, görevi bırakmadan önce yetkisini kullanarak Başkanlık özel affını kendisine uygulamayı düşündüğü öğrenildi. New York Times’ın haberine göre Trump bu ihtimali danışmanlarıyla paylaşarak değerlendirdi. Gazetenin haberine göre daha önce hiçbir Başkan, kendisi için böyle bir karara imza atmadı.

ÇOCUKLARI DA SIRADA

Trump’ın çıkaracağı olası bir affın, hukuki olarak bağlayıcı olup olmayacağı ya da mahkemelerin bunu tanıyıp tanımayacağı soru işaretleri bulunuyor. Başkan Trump 4 yıllık görev süresi boyunca toplamda 94 kişiye ‘Başkanlık özel affı’ uyguladı. Trump’ın, görevi devrettikten sonra soruşturma açılma tehlikesine karşı kızı Ivanka Trump, oğlu Donald Trump Jr. ve damadı ve özel ve danışmanı Jared Kushner için de af çıkarmayı değerlendirdiği vurgulandı.

YEMİN TÖRENİNE KATILMAYACAĞIM

Trump, ilk gün taraftarlarının Kongre binasını basmasını ilk kez “çirkin saldırı” diye nitelendirdi, “Ülkemizi temsil etmiyorsunuz, cezalandırılacaksınız” dedi. Trump, “20 Ocak’ta görevi devredeceği Biden’ın yemin törenine katılmayacağını da söyledi.

BIDEN: GELMEMESİ İYİ

Biden ise Trump’a “Gelmemesi iyi bir şey, o, ülke için utanç kaynağı” ifadesi ile cevap verdi. Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ise törende görmekten onur duyacağını söyledi.


Haberin Özeti

New York Times gazetesi, ABD Başkanı Trump'ın görevi bırakmadan önce kendisi için "Özel Başkanlık Affı" çıkaracağını öne sürdü.

DETAY
• Daha önce hiçbir ABD Başkanı böyle bir karara imza atmadı.
• Trump'ın çıkaracağı olası bir affın hukuki olarak bağlayıcı olup olmadığı bilinmiyor.
<p>Millet ittifakının ortağı İyi Parti'den, HDP'yi sevindirecek bir açıklama geldi. İyi Parti Genel

İyi Parti'den skandal çağrı: Selahattin Demirtaş serbest bırakılmalı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı

Rusya'da binlerce kişi sokaklara döküldü!