• $8,075
  • €9,7094
  • 451.395
  • 1409.19
23 Mart 2021 Salı 00:07 | Son Güncelleme:

AB: Türkiye ile 'en iyi ilişkileri' geliştirmeliyiz

AB: Türkiye ile 'en iyi ilişkileri' geliştirmeliyiz

Avrupa Birliği'nden Türkiye mesajı! ‘En iyi ilişkileri geliştirmek istiyoruz' AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Türkiye ile en iyi ilişkileri geliştirebileceğimiz önemli bir ülke olarak ilişki kurmak istiyoruz” dedi.

AB ülkelerinin dışişleri bakanları, 25-26 Mart'ta yapılacak AB Liderler Zirvesi'ne hazırlık amacıyla Brüksel'de toplandı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantı sonrası Türkiye'ye yönelik önemli mesajlar verdi.

ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Türkiye ile ilgili hem olumlu hem olumsuz gelişmeler olduğunu düşündüklerini belirterek, "Biz, Türkiye ile bir aday ülke, komşu ve en iyi ilişkileri geliştirebileceğimiz önemli bir ülke olarak ilişki kurmak istiyoruz. Aynı zamanda üye ülkelerin ve AB'nin çıkarlarını savunarak bunu yapmak istiyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin tutumunu yakından takip edeceklerini ifade eden Borell, "Bunun için bazı referans noktaları kullanacağız. Kıbrıs meselesinin çözümüyle ilgili gelişmeler bunlardan biri olacak. Türkiye ile Yunanistan arasındaki ön görüşmeler bir başkası olacak" dedi.

ÇAVUŞOĞLU, ABD'NİN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield ile bir araya geldi. Diplomatik kaynaklar, bugün başlayacak iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan önce gerçekleşen genel mahiyetteki görüşmede, iki ülke gündeminde yer alan konuların ele alındığını bildirdi.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi