• $7,8638
  • €9,3044
  • 482.901
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Eylül 2020 Cuma 08:01 | Son Güncelleme:

AB sopası Rumlara döndü

AB sopası Rumlara döndü

Belarus'a yaptırım kararı için AB'ye Türkiye şantajı yapan Rum Kesimi, diyalog kapılarının yeniden açılmasıyla yalnız kaldı.

Fransa’nın Avrupa Bakanı Clement Beaune, Kıbrıs’ı ‘Türkiye koşulu’ öne sürerek Belarus’a yönelik AB yaptırımlarını engellemeye son vermeye çağırdı. ABD merkezli Politico’ya demeç veren Beaune, “Kıbrıslı meslektaşlarımıza ‘Belarus’a yaptırımların önündeki engelleri kaldırmanız gerekiyor, zira böyle yaptırımlar konusunda bir tutum sergileyerek kendinize iyilik yapmadığınızı düşünüyorum’ diyerek pozisyonumuzu açık şekilde anlattım” dedi.

DESTEK BAŞTAN YANLIŞ

Fransa’nın Kıbrıs’a destek vererek Kıbrıs’ı bu yaptırımları birbirine endekslemeye teşvik ettiğini düşünen bazı Avrupalı diplomatlar, Paris’in bu tutumunu eleştiriyor. Pazartesi günü toplanan AB dışişleri bakanları, seçim şaibelerinin yaşandığı Belarus’taki yetkililere yaptırım listesini onaylayamamıştı.

İHTİYAÇ KALMADI

Ankara’nın Doğu Akdeniz’inde Yunanistan’la devam eden kriz için Atina’yla görüşmeyi kabul etmesinin ardından Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yaptırım uygulama ihtimalinin azaldığı belirtildi. Reuters’in aktardığı habere göre AB, Atina’yla istikşafi görüşmelere başlamaya hazırlanan Ankara’ya yaptırım uygulama seçeneğinden uzaklaştı. Ajansa konuşan AB’li diplomatlar ve yetkililer, bu gelişmenin ardından 27 üye arasında yaptırım için mutabakat olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile Almanya Başbakanı Merkel arasında gerçekleşen üçlü video konferans görüşme sonrası Doğu Akdeniz gerginliği azalmış, müzakerelerin yeniden başlaması kararı alınmıştı. 

Beaune, geçen hafta Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis (solda) ile birlikte helikopterle Akdeniz’de uçarak destek gösterisinde bulunmuştu.

RUM DİPLOMAT: TÜRKLER ZEKİ OYNUYOR 

Reuters’e konuşan bir Rum diplomat, AB’nin kendilerine Belarus kararını bloke etmekten başka bir çıkış yolu bırakmadığını belirterek, “Korkarım ki durum böyle devam ettiği sürece, Belarus konusunda ısrar edeceğiz. Elimizdeki tek silah bu” dedi. Öte yandan Türkler zekice bir oyun oynuyor. Yunanistan’la yakınlaşarak bizim diğer ülkelerle aramızı açmaya çalışıyorlar. Kenara itilmiş gibi görünüyoruz” değerlendirmesi yaptı.

<p>Pasta kreması tatlılardan pastalara ve muffinlere kadar birçok çeşitte kullanılıyor. Peki, evde p

Pastane usulü pasta kreması tarifi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'un semtlerinde en çok nereli yaşıyor?

Amida Höyük'te yapılan kazılarda 1800 yıllık kalorifer sistemi bulundu