• $8,198
  • €9,7737
  • 457.609
  • 1393.24
31 Mart 2021 Çarşamba 07:00 | Son Güncelleme:

AB 'ordu' için çalışma yapıyor

AB 'ordu' için çalışma yapıyor
- HABER MERKEZİ

AB'de NATO çatlağı: Biz bağımsız olalım. AB liderleri geçen haftaki zirvede ABD ve NATO ile bağların güçlendirilmesi vurgusu yaparken İspanya ve Hollanda ise sürpriz bir rapor hazırlayarak ‘bağımsız ve otonom' olunmasını istedi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken geçtiğimiz hafta Avrupalı liderlerle bir araya gelerek NATO bağlarının güçlendirilmesi, askeri ve stratejik ilişkilerin yeniden canlanması vurgusunda bulundular ancak eş zamanlı olarak İspanya ve Hollanda Başbakanları kamuoyuna açıklanmayan bir mutabakat raporu hazırladı.

Raporda Avrupa'nın farklı düşündüğünü ortaya koydular. AB'nin izlediği politikalarla ilgili haberler yayımlayan Euractiv'in haberine göre Raporda AB'nin bağımsız ve otonom davranması, bir küresel güç olması ve bu şekilde kendisi operasyonel ve stratejik gündemini, çıkarlarını koruyacak ve yaratacak kapasiteye ulaşmasına vurgu yapıldı.

Rapor Donald Trump döneminde ortaya çıkan "NATO'dan bağımsız Avrupa gücü" fikrinin AB içinde güçlendiğini de gözler önüne sermekte.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü