• $7,95
  • €9,3878
  • 487.103
  • 1198.32
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
25 Şubat 2020 Salı 16:37 | Son Güncelleme:

AB ile İngiltere yeni ortaklık şekli için masaya oturacak

AB ile İngiltere yeni ortaklık şekli için masaya oturacak
AA

Brexit kararı sonrasında Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılan İngiltere, AB ile yeni ortaklıklar kurabilmek için 2020'nin mart ayında ilk tur müzakerelere başlayacak.

Avrupa Birliği Konseyi, İngiltere ile yeni bir ortaklığın kurulabilmesi için müzakerelere başlanmasına onay verildiğini, mart ayı başlarında ilk tur müzakerelerin başlanmasının planlandığını duyurdu.

AA'da geçen habere göre, AB Konseyinden yapılan açıklamada, AB Komisyonu'nun İngiltere ile yapılacak yeni ortaklık müzakerelerine başlanması konusunda onay verildiği, müzakerelerin içeriğine dair yönergenin de belirlendiği kaydedildi.

Açıklamada, müzakerelerin AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier tarafından yürütülmesinin güçlü bir şekilde desteklendiği, AB'nin "iddialı, çok geniş kapsamlı, her iki tarafa da fayda sağlayacak, dengeli bir ortaklık" için hazır olduğu belirtildi.

"AB, İNGİLTERE İLE SIFIR GÜMRÜĞÜ VE KOTAYI GARANTİ ALTINA ALAN BİR SERBEST TİCARET ANLAŞMASI YAPMAK NİYETİNDE"

İngiltere ile kurulacak yeni ilişkinin açık ve adil rekabeti sağlayacak, eşitlikçi bir anlayışa dayanması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"AB, İngiltere ile sıfır gümrüğü ve kotayı garanti altına alan bir serbest ticaret anlaşması (STA) yapmak niyetindedir. Bu anlaşma, gümrük ve denetim açılarından iş birliğini gerektirmektedir."

İngiltere ile kurulacak yeni ilişkinin balıkçılık alanında karşılıklı mütekabiliyet esaslarına göre sulara erişim ve istikrarlı kota paylarını muhafaza etmesinin beklendiği aktarılan açıklamada, İngiltere ile kurulacak yeni ilişkiye dair müzakereler çerçevesinde gelecekte dijital ticaret, fikri mülkiyet hakları, kamu ihaleleri, ulaşım ve enerji gibi alanlarda yapılacak iş birliğine ilişkin hükümlerin de belirlenmesinin planlandığı kaydedildi.

İngiltere ile resmen ilk tur müzakerelere mart ayı başlarında başlanmasının planlandığı belirtilen açıklamada, şunlar yer aldı:

"AB, İngiltere ile kapsamlı bir güvenlik ortaklığı sağlanması arayışında olacaktır. Ortaklığımız, dış politika, güvenlik ve savunmanın yanı sıra yasaların uygulanması, suçlara ilişkin yargıda iş birliğinin sağlanması esaslarını da içermelidir."

Açıklamada, İngiltere ile AB arasındaki ilk tur müzakerelere ilişkin kesin tarihin, üzerinde uzlaşılmasının ardından duyurulacağı bildirildi.

<p>ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Türk işadamı Emrah Arslan, Ermenilerin Route-17 isimli otoy

ABD'de Türk vatandaşı, Ermenilerin astığı afişi polise şikayet etti: Ya bunu kaldırın ya da ben de pankart asayım

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

1795 yılından beri kazılan çukurun sırrı ne?

Eski malzemeleri bir kaç değişiklikle bakın ne hale getiriyor