• $ 5,8517
  • € 6,5582
  • 238.456
  • 95.952
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

AB: Dolarla enerji ve uçak alımına son vermeliyiz

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, geleneksel 'birliğin durumu' konuşmasında, " Yılda 300 milyar euroyu bulan enerji ithalatı gerçekleştiren AB'nin bunun sadece yüzde 2’sini ABD’den almasına rağmen ödemeyi Amerikan dolarıyla yapması gerçekten çok tuhaf oluyor. Buna son vermeliyiz" dedi.

x

Avrupa Komisyonu Başkanlığı görevinde son 12 ayına giren Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu'na hitaben yıllık 'birliğin durumu' konuşmasını yaptı.
Avrupa Birliği'nin içinde bulunduğu durumu ABD Başkanı Donald Trump'la birlikte değişimi hızlanan küresel ilişkilerin ışığında değerlendiren Juncker'in konuşmasının ana hatları şöyle:

'AVRUPA'NIN EGEMENLİĞİ ZAMANI'

* AB, içine kapalı bir ada olmayacak, aksine etrafına açık ve komşularıyla ilişkisini sürdüren barış dolu bir kıta şeklinde kalacak. Avrupa’nın egemenliğinin zamanı geldi. Zaman kaderini kendi ellerine alma zamanıdır

'AFRİKA İLE YENİ BİR İTTİFAKA GİTMELİYİZ'

* Yardım yapmaya değil, dengeli bir ortaklığa dayanan Yeni bir Afrika-Avrupa ittifakı kurmalıyız ve bunu iki kıta arasındaki serbest ticaret anlaşmasıyla taçlandırmalıyız.

'BREXIT'TEN SONRA AB-İNGİLTERE ARASINDA SERBEST TİCARET BÖLGESİ KURULMALI'

* Britanya'nın (İngiltere) AB'den ayrılma sürecinde (Brexit) güçlü liderlik göstermeliyiz. İngiltere bizim için hiçbir zaman alelade bir üçüncü ülke olmayacak. 29 Mart’tan sonra da ekonomi, siyasi ve güvenlik alanlarında yakın bir komşu olarak kalacak. Başbakan Theresa May'inserbest ticaret anlaşması üzerinden yakın ortaklığa dayalı Brexit planını memnuniyetle karşılıyoruz. Gelecekteki ortaklık, serbest ticaret bölgesinden başlamalıdır.Ancak İngiliz hükümetinden AB'yi terk etmenin ayrıcalıkları kaybetmek anlamına geldiğini, tek pazarın bazı bölümlerine rahatça girip çıkamayacağını anlamasını istiyoruz. 
*Brexit'ten sonra (Britanya'ya bağlı) Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır uygulaması olmamalı.

'TAM MANASIYLA PARASAL-EKONOMİK BİRLİK OLMALIYIZ'

* Birleşik Avrupa dünya ticaretinde kaçınılamaz bir güç haline geldi. Son gelişmeler AB'nin para ve sermaye piyasaları birliğini daha da derinleştirmesine ihtiyaç olduğunu gösterdi. AB, euroyu bir dünya bara birimi haline getirmek istiyorsa, parasal ve ekonomik birliği tam teşekkülü hale getirmek birinci öncelik olmalı.

'EUROYU STRATEJİK KULLANMALIYIZ'

* Dolardan sonraki en önemli ikinci para birimi olan euroyu daha fazla teşvik etmeli, çok daha stratejik kullanmalıyız. Euro, Avrupa egemenliğinin aktif bir aracı olmalı. Komisyon, bu yılın sonuna kadar euronun uluslararası rolünü güçlendirme amaçlı inisiyatifleri paylaşacak.

'DOLARLA ENERJİ, UÇAK ALIMINA SON VERİLMELİ'

* Yılda 300 milyar euroyu bulan enerji ithalatı gerçekleştiren AB'nin bunun sadece yüzde 2’sini ABD’den almasına rağmen ödemeyi Amerikan dolarıyla yapması gerçekten çok tuhaf oluyor. Tıpkı Avrupalı havayollarının uçak satın alırken dolar kullanması gibi.

'BÜYÜK BİR İŞGÜCÜYÜZ'

* Avrupa ekonomisi üst üste 21 çeyrektir büyüyor. Avrupa'da 239 milyon erkek ve kadın çalışıyor, daha önce hiç bu kadar çok insan istihdam edilmemişti. Genç işsizliği yüzde 14.8'le hala çok yüksek oranda. Ama yine de 2000 yılından beri en düşük seviyede.

'TEHDİTLERE YANIT VERECEK ASKERİ GÜCÜMÜZ OLMALI'

* AB, yüz yüze kaldığı pek çok tehdide karşı güvende olabilmeli. AB'yi militarize etmeyeceğiz. Bizim istediğimiz, birliğin güvenlik alanında daha özerk hale gelmesi ve küresel sorumluluklarımızı yerine getirebilmesi. Sadece güçlü ve birleşik Avrupa, yurttaşlarımızı terörizmden küresel ısınmaya uzanan iç ve dış tehditlere karşı koruyabilir.

'İNTERNETTE TERÖRİST İÇERİK BİR SAAT İÇİNDE KALDIRILACAK'

* Google, Facebook ve Twitter gibi çeşitli internet platformlarında yer alan terörle ilgili içeriklerin bir saat içinde kaldırılması için yeni kurallar getirilecek. Sanal platformlar, üye ülkelerin yetkili makamlarından başvuru yapılması durumunda terörle ilgili içerikleri 1 saat içerisinde kaldırmak zorunda olacak. Ancak terörist içeriklerin tanımlanması net biçimde yapılacak. Sanal platformlar da terörle ilgili içeriklerin yayılmasına engel olacak çeşitli tedbirler alacak. Sanal platformlar, üye ülkeler ve Europol arasında işbirliği güçlendirilecek. 24 saat iletişimde bulunabilecekleri irtibat noktaları belirlenecek. Kaldırılmaması durumunda ceza kesilecek.

'SURİYE'DEN SONRA ULUSLARARASI DÜZEN ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK'

* İdlib bizim için derin bir endişe kaynağı olmalıdır. Çok kısa sürede yaşanacağı açık olan bu insani felaket karşısında sessiz kalamayız. Suriye krizi, Avrupalıların 2. Dünya Savaşı’ndan beri faydasını gördükleri uluslararası düzenin gittikçe hedefte yer aldığının kanıtı haline geldi. Dünün ittifakları belki yarının ittifakları olmayacak.

(Sputnik)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Dişlerimizin sağlığı için sadece fırçalamak yeterli değil. Peki, başka neler yapmamız gerekiyor?

Diş Sağlığımız İçin Neler Yapmamız Gerekir?

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Türkiye'nin dört bir yanından atalarını anmaya böyle geldiler!

Mecliste tarihi oturum özel günde özel kareler