• $7,4162
  • €8,9827
  • 439.368
  • 1467
07 Ocak 2021 Perşembe 01:22 | Son Güncelleme:

1814'ten bu yana ilk kez oldu... Trump destekçileri Kongre Binası'nı işgal etti

1814'ten bu yana ilk kez oldu... Trump destekçileri Kongre Binası'nı işgal etti
AA

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçlarının kesinleştiği ABD Kongresi, Trump destekçileri tarafından basıldı. Öte yandan Kongre binası İngilizlerin 1814'teki işgalinden bu yana ilk kez böyle bir işgale tanık oldu.

ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileştiği Kongre oturumu sonrasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp Kongre binasına girerken; ABD Kongresi, İngilizlerin 1814'teki işgalinden bu yana ilk kez böyle bir zor kullanmaya tanık oldu.

AA'nın aktardığı habere göre, Kongredeki beklenmedik olaylar nedeniyle Seçiciler Kurulu Oylaması'nın onay oturumuna ara verilirken, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarıldı.

Senato ve Temsilciler Meclisi salonlarına giren göstericiler arasında, silahlı bir kişinin olduğu ve içeri girmeye çalıştığına ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

SAVAŞ HALİ DIŞINDA İLK KEZ İŞGALE UĞRADI

ABD Kongresi, savaş hali dışında ilk kez böyle bir işgalle karşı karşıya kaldı.

ABD Senatosunun internet sitesindeki bilgilere göre, Kongre binası en son ABD'nin bağımsızlığını kazanmasından 36 yıl sonra, 1812-1814'te İngilizlerle yapılan savaş sırasında Washington işgal edildiğinde vandalizme uğramıştı.

İşgalci İngiliz birlikleri, 1814'te başkent Washington'a yürüdüğünde Kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, başkanın rezidansı Beyaz Saray'ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.

Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı.

Yangın en çok binanın ahşap döşemelerle kaplı ve Kongre Kütüphanesine ait kitapların, el yazmalarının bulunduğu Senato kanadına hasar vermişti. Alevler, Senato salonunun görkemli mermer sütunlarını kirece çevirmişti.

Dönemin Başkanı James Madison, Kongrenin geçici olarak Blodgett's Oteli'nde toplanmasına karar verdi.

Bina harap olmasına rağmen yasama faaliyeti aksamadan devam etti.

Ardından Kongre, 1819'da "Tuğla Capitol" adı verilen tuğladan yapılan bir binada geçici olarak ikamet etti.

Sonunda büyük bir inşa projesinin ardından eski Senato ve Temsilciler Meclisi salonları yeniden inşa edildi ve Kongre, aynı yerde hizmete devam etti.


Haberin Özeti

ABD Kongresi, Trump destekçileri tarafından basıldı. Kongre binası, İngilizlerin 1814'teki işgalinden bu yana ilk kez böyle bir işgale tanık oldu.

1814 İNGİLİZ İŞGALİ
• Kongre binası, ABD'nin bağımsızlığını kazanmasından 36 yıl sonra, 1812-1814'te İngilizlerle yapılan savaş sırasında Washington işgal edildiğinde vandalizme uğramıştı.
• İşgalci İngiliz birlikleri, 1814'te başkent Washington'a yürüdüğünde Kongrenin bulunduğu Capitol Hill binasını, Beyaz Saray'ı ve başkentteki diğer simge yapıları ateşe vermişti.
• Çıkan yangında başkentteki tüm kamu binaları yanarak yok olurken, yağmaya başlayan yağmur Kongre binasını kül olmaktan kurtarmıştı.
<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Eren-5 operasyonunda 53 sığınak ile 62 depo kullanılamaz hale getirildi

Define için 45 metre tünel kazmışlar! Suç üstü yakalandılar