• $7,3609
  • €8,9342
  • 417.44
  • 1474.43
30 Ağustos 2012 Perşembe 12:58 | Son Güncelleme:

150 askerin saflarına katıldığını bildirdi

150 askerin saflarına katıldığını bildirdi

Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM), ağustos ayında Sudan Ordusu'ndan ayrılan 150 askerin, saflarına katıldığını bildirdi.

SPLM'nin lideri Malik Akar, isyancıların kalesi sayılan Kavada bölgesinde gerçekleştirilen konsey toplantısından sonra yaptığı açıklamada, Hartum'daki hükümet düşürüldükten sonra, Sudan ve Güney Sudan'ın birleştirilerek konfederasyon şeklinde bir yönetim sistemi için çabalayacaklarını ifade etti.
        
Geçen yıl patlak veren olaylardan önce Nil bölge valisi olan ve görevi Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Beşir tarafından sonlandırılan Akar, Beşir hükümetini devirmek için çalışan her türlü halk ayaklanmasını destekleyecekleriniaçıkladı.
        
Akar, ''Konsey toplantısında devrim hareketlerini içeriden güçlendirmek için ayrıntılı planlar ortaya konuldu. Bu planlar, Güney Darfur'daki isyancıların  çalışmaları ve Hartum hükümetini düşürmek için düzenlenmiş manifesto metnine sadık kalınarak alındı'' dedi.
        
Öte yandan SPLM Başkan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanı Abdulaziz Adem el-Halev, Hartum hükümetini ırkçılık yapmakla suçlayarak, ''Bölgenin engebeli dağlık arazi olması sebebiyle askeri operasyonların kış aylarında durağanlaşacağına dikkati çekti.
       
Halev, birliklerinin 2011 Haziran'ından bu yana Güney Kordofan bölgesindeki 60 Sudan Askeri garnizonu ele geçirdiğini belirterek, ''Hartum hükümeti gelecek yaz devrilecektir'' ifadesini kullandı.
        
BM Sözcüsü Martin Nesirki ise, iki taraf arasında yaşanan çatışmalardan dolayı sivillerin bölgeyi terk etmek zorunda kaldığını, olaylarda zarar görenlerin sayısını ve sığınılan bölgeleri belirlemede ekibinin hükümet komisyonu ile koordineli olarak çalıştığını kaydetti.
        
AA

<p>Ermenistan ordusundan Paşinyan'a istifa çağrısı!</p><p>GENELKURMAY BAŞKANI GÖREVDEN ALI

25 Şubat 2021 Güncel Haberler

Azerbaycan'da, Hocalı Katliamı'nın 613 kurbanı anılıyor

Türk İslam Eserleri Müzesi ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkarıyor

İnsanlık tarihinin kara lekesi: Hocalı Katliamı'nın yürek yakan fotoğrafları