• $9,3141
  • €10,8404
  • 529.383
  • 1429.85
6 Ekim 2021 Çarşamba 12:17 | Son Güncelleme:

11 Eylül'den şüpheli olarak tutulan Ebu Zübeyde istedi... ABD yargıtayı, işkenceyi araştıracak

11 Eylül'den şüpheli olarak tutulan Ebu Zübeyde istedi... ABD yargıtayı, işkenceyi araştıracak
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

El Kaide'nin yüksek kademedeki bir üyesi olduğu düşünülen Abu Zubaydah, ABD adına kendisine yönelik işkence programının geliştirilmesine yardımcı olan iki eski CIA görevlisine erişim istiyor. Yargıtay, tutuklu haldeki Zübeyde'nin işkencesi hakkında daha fazla bilgi edinme talebini değerlendirecek.

19 yıl önce Pakistan'da CIA tarafından tutuklanan Ebu Zübeyde, 11 Eylül saldırısıyla ilişkilendiriliyordu. Avukatları, Zübeyde'nin siyah siteler olarak bilinen, denizaşırı ülkelerdeki birkaç gizli yerde tutulduğunu, burada sorgulamalar sırasında defalarca su banyosuna maruz kaldığını, tokatlandığını ve duvarlara çarptığını, küçük bir kutuya tıkıldığını ve her seferinde günlerce uykusuz bırakıldığını söyledi.

Aksam.com.tr'nin NBC News'ten aktardığı habere göre, El Kaide'de üst düzey bir isim olduğuna inanılan Zübeyde'nin iddiaları için ABD yargıtayı nerede tutulduğu da dahil olmak üzere tedavisi hakkında bilgileri değerlendirecek.

Zübeyde, 2006'da Savunma Bakanlığı'nın gözetimine transfer edildi ve kaldığı Küba'daki Guantanamo Körfezi'ndeki ABD askeri üssüne taşındı.

ABD, Polonya'daki kara bir sitede gözaltında tutulması ve muamelesinde suç ortağı olduğunu söylediği, işkence programını tasarlayan ve yürütmeye yardım eden iki eski CIA yüklenicisine erişim istiyor.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İstanbul 'da ki pazarcılar böyle  söylüyor. Sebebi Giresun da bi

Ispanakta avrat otu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu