• $7,4189
  • €9,0083
  • 441.712
  • 1540.21

diyanet  
haberleri

diyanet ile ilgili tüm haberleri ve son dakika diyanet haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Recep, Şaban, Ramazan ayları ne zaman? 2021 Üç aylar hangi tarihte başlıyor?">
Recep, Şaban, Ramazan ayları ne zaman? 2021 Üç aylar hangi tarihte başlıyor?

Recep, Şaban, Ramazan ayları ne zaman? 2021 Üç aylar hangi tarihte başlıyor?

Manevi rahmet iklimi olan üç mübarek aydan (Receb, Şaban, Ramazan) ayları için geri sayım başladı. Allah'ın rahmetinin bol bol olduğu bu aylarda, iyiliklerin ve ibadetin mükafatı birçok kez artar ve içtenlikle tövbe edenlerin günahlarını affedilir. Tövbelerin ve duaların kabul edildiği mübarek 3 aylar ne zaman? 2021 Recep, Şaban, Ramazan ayları hangi tarihlere denk geliyor?

Diyanet'ten Danimarka'daki cami saldırısına kınama">
Diyanet'ten Danimarka'daki cami saldırısına kınama

Diyanet'ten Danimarka'daki cami saldırısına kınama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Danimarka'daki Aabenraa Camisi'ne yönelik cami saldırısını kınadı.

Bugünkü Cuma hutbesini konusu açıklandı! Peki, 22 Ocak Cuma hutbesinin konusu nedir, ne anlatıyor?">
Bugünkü Cuma hutbesini konusu açıklandı! Peki, 22 Ocak Cuma hutbesinin konusu nedir, ne anlatıyor?

Bugünkü Cuma hutbesini konusu açıklandı! Peki, 22 Ocak Cuma hutbesinin konusu nedir, ne anlatıyor?

22 Ocak Cuma hutbesi konusu, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Hutbeler, her hafta düzenli olarak paylaşılıyor ve farklı konular ele alınıyor. Cuma namazından önce okunan Cuma hutbeleri minbere çıkan imam tarafından okunmaktadır. Bu haftaki Cuma hutbesi konusu nedir?

Diyanet'e en çok bu soruluyor! 'Aşı yaptırmazsak vebali var mı?'">
Diyanet'e en çok bu soruluyor! 'Aşı yaptırmazsak vebali var mı?'

Diyanet'e en çok bu soruluyor! 'Aşı yaptırmazsak vebali var mı?'

Antalya'da vatandaşların dini bilgi almak için aradığı ‘Alo 190 Dini Danışma' hattına koronavirüsle ilgili gelen çağrı sayısında artış yaşandı. Son aylarda en sık sorulan sorulardan biri “Aşı olmamanın vebali var mı” oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Yunanistan Başpiskoposu'na tepki: 'Hristiyan dünyasının bu hastalıklı bakış açısına karşı gelmesi gerekir'">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Yunanistan Başpiskoposu'na tepki: 'Hristiyan dünyasının bu hastalıklı bakış açısına karşı gelmesi gerekir'

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Yunanistan Başpiskoposu'na tepki: "Hristiyan dünyasının bu hastalıklı bakış açısına karşı gelmesi gerekir"

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Yunanistan Başpiskoposu İeronimos'un Müslümanlara hakaret etmesine tepki göstererek, "Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi, bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır. Hristiyan dünyasının bu hastalıklı bakış açısına karşı gelmesi gerekir" dedi.

Ankara Barosu'nun 'Diyanet İşleri açıklaması'na soruşturma izni">
Ankara Barosu'nun 'Diyanet İşleri açıklaması'na soruşturma izni

Ankara Barosu'nun "Diyanet İşleri açıklaması"na soruşturma izni

Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkındaki açıklamasına soruşturma izni verildi. Soruşturma kapsamında 11 baro yöneticisi ifadeye çağırılacak.

Cuma Hutbesi içeriği nedir? 22 Ocak Diyanet Cuma hutbesi konusu belli oldu mu?">
Cuma Hutbesi içeriği nedir? 22 Ocak Diyanet Cuma hutbesi konusu belli oldu mu?

Cuma Hutbesi içeriği nedir? 22 Ocak Diyanet Cuma hutbesi konusu belli oldu mu?

Hutbe, özellikle Cuma namazının şartlarından olması münasebetiyle her müslümanın riayet etmesi büyük önem arz etmektedir. Cuma günleri imam minbere çıkıp Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan hutbe metnini okur. Peki Cuma hutbesi konusu nedir? 15 Ocak Diyanet Cuma Hutbesi içeriği nedir?

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan İsrailli mühendislerin baskınına tepki: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan İsrailli mühendislerin baskınına tepki: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan İsrailli mühendislerin baskınına tepki: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İsrailli mühendislerin Mescid-i Aksa baskınına ilişkin, "Bu girişimler esasında Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır. Zaten kazı çalışmalarıyla söz konusu hain plan gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıları ve hain planları şiddetle telin ediyorum" ifadesini kullandı.

Can Ataklı'dan skandal ifadeler: 'Diyanet'in gençlere yönelik cami kampanyasına savcılık müdahale etmeli'">
Can Ataklı'dan skandal ifadeler: 'Diyanet'in gençlere yönelik cami kampanyasına savcılık müdahale etmeli'

Can Ataklı'dan skandal ifadeler: "Diyanet'in gençlere yönelik cami kampanyasına savcılık müdahale etmeli"

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, Diyanet'in gençlere yönelik yürüttüğü cami kampanyası hakkında skandal ifadelere imza attı. Son köşe yazısında söz konusu projeyi eleştiren Ataklı, savcıların kampanyaya müdahale etmesi gerektiğini dile getirerek, "Sayın Cumhuriyet savcıları, Allah rızası için söyleyin; sizler ne iş yaparsınız?" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Ayasofya tepkisi">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Ayasofya tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Ayasofya tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Ayasofya'nın ibadete açılması, temeli tevhid, tuğlası ilim, harcı erdem olan İslam medeniyetinin bütün zorluklara rağmen yükselmeye devam edişinin ispatıdır ELHAMDÜLİLLAH." paylaşımında bulundu.

Yeni yılın ilk hutbesi yayınlandı! Diyanet 1 Ocak Cuma hutbesi konusu nedir? ">
Yeni yılın ilk hutbesi yayınlandı! Diyanet 1 Ocak Cuma hutbesi konusu nedir?

Yeni yılın ilk hutbesi yayınlandı! Diyanet 1 Ocak Cuma hutbesi konusu nedir?

1 Ocak Cuma günü için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan cuma hutbesi yayınlandı. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve müftülüklere iletirlerek Cuma günü okunması istenen 1 Ocak Cuma hutbesinin içeriği belli oldu. Peki Diyanet 1 Ocak Cuma hutbesi konusu nedir? İşte yeni yılın ilk hutbesi tam metni

Sokağa çıkma yasağında camiler açık mı? Cuma namazı 1 Ocak'ta kılınacak mı?">
Sokağa çıkma yasağında camiler açık mı? Cuma namazı 1 Ocak'ta kılınacak mı?

Sokağa çıkma yasağında camiler açık mı? Cuma namazı 1 Ocak'ta kılınacak mı?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yılbaşı itibariyle sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 1 Ocak cuma namazı ile ilgili nasıl bir yol izleneceği yakından takip ediliyordu. 1 Ocak Cuma günü cuma namazı konusuna ilişkin merakla beklenen açıklama Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan geldi. Peki Cuma namazı 1 Ocak'ta kılınacak mı? Sokağa çıkma yasağında camiler açık mı?

Son dakika haberleri... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'cuma namazı' hatırlatması">
Son dakika haberleri... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'cuma namazı' hatırlatması

Son dakika haberleri... Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan "cuma namazı" hatırlatması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı yarın camilerde cuma namazı kılınabileceği hatırlatmasında bulundu.

1 Ocak cuma namazı kılınacak mı? Yarın kısıtlamada cuma namazı var mı?">
1 Ocak cuma namazı kılınacak mı? Yarın kısıtlamada cuma namazı var mı?

1 Ocak cuma namazı kılınacak mı? Yarın kısıtlamada cuma namazı var mı?

Koronavirüs dolayısıyla yılbaşı önlemleri kapsamında 4 günlük kısıtlama 31 Aralık akşamı saat 21.00'de başlıyor. Vatandaşlar ise şimdiden cuma namazı için düşünmeye başladılar. 1 Ocak cuma namazı yasak mı? Yarın kısıtlamada cuma namazı kılınacak mı? gibi soruların yanıtı merak ediliyor. Kısıtlama kapsamında olmayan istinai durumlar ise öncesinde belirlenmişti.

Diyanet İşleri'nden 'Türkçe ibadet ve ezan' açıklaması">
Diyanet İşleri'nden 'Türkçe ibadet ve ezan' açıklaması

Diyanet İşleri'nden "Türkçe ibadet ve ezan" açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı: Kur'an'ın tercümesine Kur'an denilemeyeceği ve tercümesinin Kur'an hükmünde olmadığı konusunda İslâm alimleri görüş birliği içindedir. Yüce Rabbimizin öğütleri ve buyruklarını öğrenmek maksadıyla, Kur'an-ı Kerim'in meal ve tefsirlerini okumak gerekli olmakla birlikte okunan bu tercümelerin Kur'an olarak isimlendirilmesi caiz olmadığı gibi mealin Kur'an yerine okunması da doğru değildir.

18 Aralık Cuma hutbesi: Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir, ne anlatıyor?">
18 Aralık Cuma hutbesi: Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir, ne anlatıyor?

18 Aralık Cuma hutbesi: Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir, ne anlatıyor?

18 Aralık Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlanıyor. Her hafta farklı konu ve içerikler Cuma hutbelerinde imamlar tarafından vatandaşlara okunuyor. Koronavirüs önlemleri sebebiyle camilerde sosyal mesafe kurallarına rivayet ediliyor. Peki, 18 Aralık Cuma hutbesi yayınlandı! Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir?

Cemaziyelevvel ayının fazileti nedir? C.evvel ayı (Tövbe ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler? ">
Cemaziyelevvel ayının fazileti nedir? C.evvel ayı (Tövbe ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler?

Cemaziyelevvel ayının fazileti nedir? C.evvel ayı (Tövbe ayı ibadetleri ve okunacak dualar neler?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınlandığı 2020 yılı dini günler takvimine göre Cemaziyelevvel ayı 16 Aralık 2020 tarihinde başlıyor. Hicri Takvim'in 5. ayı olan C.evvel ayı Cemazil-evvel şeklinde de biliniyor. Bu ay aynı zamanda "büyük tövbe ayı" oluyor. Vatanadaşlar, Cemaziyelevvel ayının fazileti ile ilgili aramalarını yoğunlaştırdı. İşte Cemaziyelevvel ayının fazileti, ibadetleri ve okunacak dualar...

Cuma namazı sonrası yağmur duası yapıldı">
Cuma namazı sonrası yağmur duası yapıldı

Cuma namazı sonrası yağmur duası yapıldı

Son günlerde Türkiye kurak günler geçiriyor. Uzmanlar böyle giderse su sıkıntılarının baş göstereceğine dikkat çekiyorlar. Diyanet İşleri Bakanlığı ise Cuma namazı sonrasında ülke genelinde tüm cemaatin yağmur duası etmesi yönünde duyuru yapmıştı. Bugünkü Cuma namazının ardından yağmur duası yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı: 81 ilde Cuma namazı sonrası 'yağmur duası' yapılacak">
Diyanet İşleri Başkanlığı: 81 ilde Cuma namazı sonrası 'yağmur duası' yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı: 81 ilde Cuma namazı sonrası "yağmur duası" yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 ilde yarın camilerde kılınacak Cuma namazı sonrasında kuraklığa karşı 'yağmur duası' yapılacağını duyurdu.

Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? 2021 Ramazan ne zaman? ">
Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? 2021 Ramazan ne zaman?

Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? 2021 Ramazan ne zaman?

2021 Ramazan ayına yönelik arama yapanlar Diyanet tarafından belirlenen dini günler takvimi içerisinden 2021 Ramazan ayının ne zaman başlayıp ne zaman biteceğine ilişkin detaylı arama yapıyor. İslam aleminin kutsal zaman dilimlerinden olan Ramazan ayı, mümine kulluk bilincini ve fakirin halinden anlam duygunun tattırır. 2021 Ramazan ne zaman? Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak?

Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir? 4 Aralık 2020 Cuma Hutbesi yayında! ">
Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir? 4 Aralık 2020 Cuma Hutbesi yayında!

Diyanet Cuma Hutbesi konusu nedir? 4 Aralık 2020 Cuma Hutbesi yayında!

Cuma hutbesi her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yayınlanıyor. 81 ilde camilerde kılınacak olan cuma namazı öncesi okunacak olan cuma hutbesinin bu haftaki konusu 'Engellilik Cennete Kavuşturan İmtihan' olarak belirlendi. 4 Aralık 2020 Cuma Hutbesi yayınlandı. Cuma hutbesinin tam metnine haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

Diyanet cuma namazı açıklaması geldi: Cuma namazı serbest mi? ">
Diyanet cuma namazı açıklaması geldi: Cuma namazı serbest mi?

Diyanet cuma namazı açıklaması geldi: Cuma namazı serbest mi?

koronavirüs tedbirleri kapsamında cuma namazının sertbest olup olmadığını merak ediyordu. Din İşleri Yüksek Kurulu, Kovid-19 salgını sürecinde kış mevsiminin olumsuz hava şartlarında kılınacak Cuma namazına ilişkin açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan son dakika Cuma namazı açıklaması">
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan  son dakika Cuma namazı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan son dakika Cuma namazı açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından son dakika Cuma namazı açıklaması yapıldı. Açıklamada koronavirüs salgını sürecinde nasıl bir işleyiş olacağına dair detaylar bildirildi.

MBSTS ertelendi mi? ÖSYM DİB-MBSTS sınavı ne zamana ertelendi? ">
MBSTS ertelendi mi? ÖSYM DİB-MBSTS sınavı ne zamana ertelendi?

MBSTS ertelendi mi? ÖSYM DİB-MBSTS sınavı ne zamana ertelendi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) 26 Aralık 2020 tarihinde uygulanacaktı. Ancak koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasağı sonrasında gözler ÖSYM çevrildi. ÖSYM tarafından sınavlara ilişkin açıklama yapıldı. Peki, MBSTS ertelendi mi?

Almanya'da camiye tehdit içerikli mektup gönderildi: İslam'ı ve İslamcıları Almanya‘da yok edeceğiz">
Almanya'da camiye tehdit içerikli mektup gönderildi: İslam'ı ve İslamcıları Almanya‘da yok edeceğiz

Almanya'da camiye tehdit içerikli mektup gönderildi: İslam'ı ve İslamcıları Almanya‘da yok edeceğiz

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletindeki Hüfingen beldesinde bir camiye posta yoluyla İslamafobik içerikli tehdit mektubu gönderildi. Mektupta, "İslam'ı ve İslamcıları Almanya‘da yok edeceğiz." ifadeleri yer aldı.

Diyanet Başkanı Erbaş: 'İslamofobi birçok ülkede devlet politikası haline getirilmeye çalışılmaktadır'">
Diyanet Başkanı Erbaş: 'İslamofobi birçok ülkede devlet politikası haline getirilmeye çalışılmaktadır'

Diyanet Başkanı Erbaş: "İslamofobi birçok ülkede devlet politikası haline getirilmeye çalışılmaktadır"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Uluslararası Mevlid-i Nebi Sempozyumu'nun açılışına katıldı. İslamofobinin İslam düşmanlığına dönüştüğünü belirten Erbaş, "İslamofobi birçok ülkede devlet politikası haline getirilmeye çalışılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Diyanet'ten deprem hutbesi açıklaması: 'Suç duyurusunda bulunulacak'">
Diyanet'ten deprem hutbesi açıklaması: 'Suç duyurusunda bulunulacak'

Diyanet'ten deprem hutbesi açıklaması: "Suç duyurusunda bulunulacak"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Elazığ depremi sonrasında verdiği hutbedeki bazı ifadeleri kullanarak, İzmir depremine ithafen yapılmış bir açıklama gibi veren şahıs hakkında suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan deprem paylaşımı">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan deprem paylaşımı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan deprem paylaşımı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İzmir'de yaşanan deprem nedeniyle evlerine giremeyen vatandaşların camilerde kalabileceğini belirtti.

30 Ekim Cuma namazı saatleri: Cuma namazı nasıl kılınır?">
30 Ekim Cuma namazı saatleri: Cuma namazı nasıl kılınır?

30 Ekim Cuma namazı saatleri: Cuma namazı nasıl kılınır?

30 Ekim Cuma namazı saatleri belli oldu. Diyanet Cuma namazı saatlerini resmi hesabında açıklıyor. Her ilde Cuma namazı saatleri değişiklik gösteriyor. Salgın sonrası camilerde cuma namazlar sosyal mesafe kurallarına göre kılınıyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer illerin 30 Ekim Cuma namazı saati...

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Fransa'daki terör saldırısına kınama">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Fransa'daki terör saldırısına kınama

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Fransa'daki terör saldırısına kınama

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Fransa'nın Nice kentinde gerçekleştirilen terör saldırısını kınadı.

Mevlit Kandili dolayısıyla tüm minarelerden salavatlar yükselecek">
Mevlit Kandili dolayısıyla tüm minarelerden salavatlar yükselecek

Mevlit Kandili dolayısıyla tüm minarelerden salavatlar yükselecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, vatandaşları Mevlit Kandili dolayısıyla saat 21.00'de tüm minarelerinden yükselecek salavatlara iştirak etmeye davet etti.

Bugün oruç kaçta açılıyor? Mevlid Kandili iftar (akşam ezanı) saatleri burada">
Bugün oruç kaçta açılıyor? Mevlid Kandili iftar (akşam ezanı) saatleri burada

Bugün oruç kaçta açılıyor? Mevlid Kandili iftar (akşam ezanı) saatleri burada

Mevlid Kandili, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.S) dünyaya teşrif ettiği gündür. Hicri yılın ilk kandili olan Mevlid Kandili, duaların ve ibadetlerin kabul edildiği mübarek günlerdendir. Bu gecede bol bol dua edilmesi öneriliyor. Bugün oruç tutan Müslümanlar iftar saatlerini araştırmaya başladı. Peki, bugün oruç kaçta açılıyor? İşte Mevlid Kandili iftar (akşam ezanı) saatleri...

Mevlit Kandili yarın idrak edilecek">
Mevlit Kandili yarın idrak edilecek

Mevlit Kandili yarın idrak edilecek

Son peygamber Hz. Muhammed'in (s.a.v) doğum günü olarak kutlanan Mevlit Kandili yarın idrak edilecek. Peygamberimiz (s.a.v) Rebiyülevvel ayının 12'inci gecesinde dünyaya teşrif etmişlerdir.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam düşmanlığını körükleyen zihniyete karşı uluslararası toplumu mücadeleye davet ediyorum">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam düşmanlığını körükleyen zihniyete karşı uluslararası toplumu mücadeleye davet ediyorum

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İslam düşmanlığını körükleyen zihniyete karşı uluslararası toplumu mücadeleye davet ediyorum

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Hazreti Muhammed'i resmeden hakaret dolu karikatürlerin Fransa'daki kamu binalarına yansıtılmasına sert tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Almanya'daki cami baskınına kınama: Muamele hiçbir bahane ile kabul edilemez">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Almanya'daki cami baskınına kınama: Muamele hiçbir bahane ile kabul edilemez

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Almanya'daki cami baskınına kınama: Muamele hiçbir bahane ile kabul edilemez

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabı twitter'dan Almanya'daki camiye botla giren polisler hakkında paylaşımda bulundu. Başkan Erbaş, "Ayrımcı ve saygısız muamele hiçbir bahane ile kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Cuma hutbesi yayında: 23 Ekim 2020 Cuma hutbesi konusu nasıl?">
Cuma hutbesi yayında: 23 Ekim 2020 Cuma hutbesi konusu nasıl?

Cuma hutbesi yayında: 23 Ekim 2020 Cuma hutbesi konusu nasıl?

23 Ekim 2020 Cuma hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Her perşembe günü Diyanet, Cuma hutbesi konusunu yayınlıyor. Yarın kılınacak olan Cuma namazı öncesi Türkiye'de tüm camilerde Cuma hutbesi idrak edilecek.

Mevlid Kandili Diyanet takvimine göre ayın kaçında? En yakın kandil ne zaman 2020?">
Mevlid Kandili Diyanet takvimine göre ayın kaçında? En yakın kandil ne zaman 2020?

Mevlid Kandili Diyanet takvimine göre ayın kaçında? En yakın kandil ne zaman 2020?

Diyanet Mevlid Kandili 2020 tarihi ile ilgili bilgilendirmeyi dini günler takvimiyle bildirdi. Son peygamber Hz. Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan Mevlid Kandili sefer ayı bitince Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi kutlanıyor. Mevlid Kandili mümin vatandaşlar için tövbe etme zamanı olarak değerlendiriliyor.

Enam suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıl? En'am suresi anlamı (meali) ve fazileti nedir? ">
Enam suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıl? En'am suresi anlamı (meali) ve fazileti nedir?

Enam suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıl? En'am suresi anlamı (meali) ve fazileti nedir?

Hicri takvime göre yılın 3. ayı olan Rebiülevvel ayı başladı. Müslüman alemi Rebiülevvel ayında okunacak dualardan olan En'am suresi ile ilgili aramalar yapmaya başladı. Diyanet'te yer alan bilgilere göre, En'am suresi Mekke döneminde inmiştir. Kuvvetli görüşe göre, 91, 92, 93, 151, 152 ve 153. âyetler Medine'de inmiştir. Peki, Enam suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıl?

Rebiülevvel ayı fazileti ve duaları: Rebiülevvel ayı hadisleri nelerdir, doğru mudur?">
Rebiülevvel ayı fazileti ve duaları: Rebiülevvel ayı hadisleri nelerdir, doğru mudur?

Rebiülevvel ayı fazileti ve duaları: Rebiülevvel ayı hadisleri nelerdir, doğru mudur?

Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre, Rebiülevvel ayının ilk günü bugün idrak ediliyor. Rebiülevvel Ayı, Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayata gözlerini açtığı mübarek bir aydır. Bu ay ile ilgili bazı hadislerin olduğu da rivayet edilmektedir. Peki, Rebiülevvel ayı fazileti ve duaları nedir? Rebiülevvel ayı hadisleri nelerdir, doğru mudur?

Akşam namazı kaç rekat? Akşam namazı nasıl kılınır? ">
Akşam namazı kaç rekat? Akşam namazı nasıl kılınır?

Akşam namazı kaç rekat? Akşam namazı nasıl kılınır?

Tüm Müslüman alemi için namaz farz kılınmıştır. Akşam namazı da, yatsı ve ikindi namazları arasında kılınan 3 farz ve 2 sünnet olmak üzere toplamda 5 rekattır. Her il için farklı saatlerde okunan akşam ezanı Diyanet'in resmi sitesi üzerinde yayınlanıyor. Peki ,Akşam namazı kaçta, nasıl kılınır?

Diyanet Mevlid Kandili 2020 tarihi! ">
Diyanet Mevlid Kandili 2020 tarihi!

Diyanet Mevlid Kandili 2020 tarihi!

Mevlid Kandili Rebiülevvel ayının on ikinci gecesi idrak ediliyor. Diyanet Mevlid Kandili 2020 tarihini kandil takviminde bildirdi. Hz. Muhammed'in doğum günü olarak kutlanan Mevlid sözlükte doğum zamanı olarak açıklanıyor.

Cuma hutbe konusu: 16 Ekim 2020 Cuma hutbesi nasıl?">
Cuma hutbe konusu: 16 Ekim 2020 Cuma hutbesi nasıl?

Cuma hutbe konusu: 16 Ekim 2020 Cuma hutbesi nasıl?

Cami, Allah'ın evi, Müminlerin eseri bu hafta cuma hutbe konusu olarak seçildi. Cuma hutbeleri Diyanet İşleri Başkanlığı'nca yayınlanıyor. Peygamber Efendimiz'den beri süregelen cuma hutbeleri insanları Allah'ı anlatmayı ve iyiliği öğütlemeyi amaçlıyor. 16 Ekim 2020 tarihli Cuma hutbe konusu...

16 Ekim 2020 Cuma namazı saati! İstanbul, İzmir ve Ankara'da Cuma namazı kaçta?">
16 Ekim 2020 Cuma namazı saati! İstanbul, İzmir ve Ankara'da Cuma namazı kaçta?

16 Ekim 2020 Cuma namazı saati! İstanbul, İzmir ve Ankara'da Cuma namazı kaçta?

Cuma namazı saati il bazında değişiklik gösteriyor. Vatandaşlar kendi illerinde bulunan Cuma namazı saatlerini öğrenmek istiyor. Salgın sonra namaz kılacak olan kişiler abdestlerini ve seccadelerini alıp camiye giriş yapıyorlar. Peki, Cuma namazı saati kaçta?

Rebiülevvel ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Rebiülevvel ayının anlamı nedir? ">
Rebiülevvel ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Rebiülevvel ayının anlamı nedir?

Rebiülevvel ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Rebiülevvel ayının anlamı nedir?

Rebiülevvel ayı 2020 için geri sayım devam ediyor. Hicri ayların, miladi takvime göre hangi ay ve günlere denk geldiği Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanıyor. Diyanet takviminde belirlenen günler vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanırken, yapılması gereken ibadetler de yoğun olarak araştırılıyor. Peki, Rebiülevvel ayı 2020 ne zaman başlıyor? Diyanet Rebiülevvel ayının anlamı nedir?

Sorulardan korkmayın!">
Sorulardan korkmayın!

Sorulardan korkmayın!

“Korkmayın, bu soruları hepimiz sorduk, soruyoruz, sizin çocuklarınız da soracak ve cevapları sandığınız kadar zor değil” diyen eğitimci ve televizyon programcısı Şule Taşkıran Kala, Diyanet TV'de ekrana gelen Kafama Takıldı adlı yapımla çocukların ve gençlerin inançla ilgili sorularına cevap veriyor.

9 Ekim Cuma hutbesi konusu nedir? Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı!">
9 Ekim Cuma hutbesi konusu nedir? Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı!

9 Ekim Cuma hutbesi konusu nedir? Cuma hutbesi Diyanet tarafından yayınlandı!

Her hafta cuma hutbe konuları vatandaşlar tarafından ilgi ile takip ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi sitesinde hutbeleri yayınlıyor. 9 Ekim 2020 Cuma hutbe konusu "Müminin Yumuşak Huyluluğu" oldu. Güzel ahlak her mümin için bir ibadet hükmüne geçmektedir. Namaz kılmadan önce okunacak olan 9 Ekim 2020 Cuma hutbe konusu imam tarafından cemaate okunacak.

Diyanet İşleri Bakanlığı duyurdu: 5 bin personel alınacak">
Diyanet İşleri Bakanlığı duyurdu: 5 bin personel alınacak

Diyanet İşleri Bakanlığı duyurdu: 5 bin personel alınacak

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, sözlü sınav sonucuna göre 3 bin 500 imam-hatip, 1500 Kur'an kursu öğreticisi ve 100 müezzin-kayyım alacak.

İtibar cellatlarına sert tepki... Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sistematik saldırı">
İtibar cellatlarına sert tepki... Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sistematik saldırı

İtibar cellatlarına sert tepki... Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a sistematik saldırı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal sosyal medya hesabından Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'a yönelik yalan haberlerle sistematik bir şekilde yapılan itibar suikastına sert tepki gösterdi.

Mevlid Kandili fazileti nedir?">
Mevlid Kandili fazileti nedir?

Mevlid Kandili fazileti nedir?

Mevlid Kandili her yıl Diyanet'in belirlediği kandil takvimine göre idrak ediliyor. Mümin vatandaşlar kandil günlerinde bol bol ibadet ediyorlar. Mevlid Kandili de şu an içinde bulunduğumuz Safer ayından sonraki. R. Evvel ayında idrak edilecek.

Kur'an kursundaki şiddete soruşturma">
Kur'an kursundaki şiddete soruşturma

Kur'an kursundaki şiddete soruşturma

Elbistan'da bir Kur'an kursunda öğrencilere dayak atılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Diyanet sözleşmeli personel alımı ne zaman yapılacak? Diyanet 5 bin sözleşmeli personel alımı şartları nedir? ">
Diyanet sözleşmeli personel alımı ne zaman yapılacak? Diyanet 5 bin sözleşmeli personel alımı şartları nedir?

Diyanet sözleşmeli personel alımı ne zaman yapılacak? Diyanet 5 bin sözleşmeli personel alımı şartları nedir?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 bin sözleşmeli personel alımı yapılıyor. DİB 2020 yılı sözleşmeli personel alımı (İH, KKÖ, MK) ilanı yayınlandı. İlan kapsamında alım yapılacak pozisyonlar, kontenjanlar ve alım şartları açıklandı. Peki, Diyanet sözleşmeli personel alımı ne zaman, şartlar neler?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kur'an kursunda şiddet olayına ilişkin soruşturma talimatı">
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kur'an kursunda şiddet olayına ilişkin soruşturma talimatı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Kur'an kursunda şiddet olayına ilişkin soruşturma talimatı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesindeki bir Kur'an kursunda çocuklara şiddet uygulanan olayla ilgili soruşturma başlatılması talimatı verdiğini belirterek konunun takipçisi olacağını bildirdi.

Diyanet Cuma hutbesi konusu yayımladı! 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir? ">
Diyanet Cuma hutbesi konusu yayımladı! 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir?

Diyanet Cuma hutbesi konusu yayımladı! 25 Eylül 2020 Cuma hutbesi nedir?

25 Eylül Cuma hutbesi konusu Diyanet tarafından belirlendi. Bu haftaki cuma hutbesi konusu Cami ve İlim oldu. Cuma namazı kılınmadan önce hutbe imam tarafından cami cemaatine okunacak. 25 Eylül Cuma hutbesi konusu...

Hafızlık sınav sonuçları açıklandı mı? Hafızlık sonuçları sorgulama sayfası">
Hafızlık sınav sonuçları açıklandı mı? Hafızlık sonuçları sorgulama sayfası

Hafızlık sınav sonuçları açıklandı mı? Hafızlık sonuçları sorgulama sayfası

Merakla beklenen Hafızlık tespit sınavı sonuçları açıklandı. Sonuçlar Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından internet sitesinde erişime açıldı. Sonuçlar Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden TC Kimlik Numarası ile öğrenilebilecek. İşte hafızlık sonuçları sorgulama ekranı..

Mevlid Kandili için bekleyiş sürüyor">
Mevlid Kandili için bekleyiş sürüyor

Mevlid Kandili için bekleyiş sürüyor

Yılın son kandili olan Mevlid Kandili için geri sayım devam ediyor. Muharrem ayının geride kalması ile Safer ayı başlaıd. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimine göre Mevlid Kandili, Safer ayından sonraki. R. Evvel ayında idrak edilecek. Peki, Mevlid Kandili ne zaman?

Akşam namazı detaylı kılınışı| Akşam namazı nasıl kılınır, kaç rekat? ">
Akşam namazı detaylı kılınışı| Akşam namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Akşam namazı detaylı kılınışı| Akşam namazı nasıl kılınır, kaç rekat?

Akşam namazından ilk olarak farz kılınır daha sonra namazın sünneti eda edilir. Akşam namazı vaktin kısadır ve ezan okunur okunmaz namazın kılınması gerekir. Her il için farklı olan akşam namazı vakitleri Diyanet tarafından paylaşılmaktadır.

Diyanet kandil günleri!">
Diyanet kandil günleri!

Diyanet kandil günleri!

Halk arasında Aşure ayı olarak da bilinen, Muharrem ayı geride kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimine göre bugün Safer ayının ilk günü. Vatandaşlar yılın son kandili olan Mevlid kandilinin ne zaman idrak edileceğini öğrenmek istiyor. Peki, 2020 Mevlid Kandili ne zaman?

Cuma namazı kılınışı nasıldır, kaç rekattır? 18 Ağustos 2020 Diyanet cuma namazı vakti saati kaçta?">
Cuma namazı kılınışı nasıldır, kaç rekattır? 18 Ağustos 2020 Diyanet cuma namazı vakti saati kaçta?

Cuma namazı kılınışı nasıldır, kaç rekattır? 18 Ağustos 2020 Diyanet cuma namazı vakti saati kaçta?

Cuma namazı vakti müminler için mübarek sayılan bir zaman dilimidir. Cuma namazı ise Müslüman erkekler için farz olan bir namazdır. Yeni tip koronavirüs salgını sonrası vatandaşlar, namazlarını evden getirdikleri seccadeler eşliğinde ve sosyal mesafe kurallarına uyarak kılıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı ise il il Cuma namazı vakitleri resmi internet sitesi üzerinden yayınlıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir? Ali Erbaş kaç yaşında, nereli?">
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir? Ali Erbaş kaç yaşında, nereli?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir? Ali Erbaş kaç yaşında, nereli?

Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı görevini idame ettirmektedir. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri'nde çalışmalarının yanı sıra akademisyenlik de yapmıştır. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş biyografisi haberimizde.

Rüyada köpek ısırması nedir? Rüyada köpek görmek ne anlama geliyor? ">
Rüyada köpek ısırması nedir? Rüyada köpek görmek ne anlama geliyor?

Rüyada köpek ısırması nedir? Rüyada köpek görmek ne anlama geliyor?

Rüyada köpek görmek, en sık karşılaşılan rüyalar arasında yer almaktadır. Rüyada köpek görmek dost veya düşman olarak tabir edilir. Bu rüyayı gören kimseler, araştırmalarını yapmaya devam ediyor. Rüyada köpek görmek zevke sefaya düşkün kimseleri anlatmaktadır.

Diyanet'ten Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu">
Diyanet'ten Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

Diyanet'ten Erol Mütercimler hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanlığı, Erol Mütercimler'in katıldığı bir televizyon programında imam hatiplileri kastettiği, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız...” ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Diyanetten Fatih Altaylı'ya 'Yabancı derken!' yazısına yalanlama">
Diyanetten Fatih Altaylı'ya 'Yabancı derken!' yazısına yalanlama

Diyanetten Fatih Altaylı'ya 'Yabancı derken!' yazısına yalanlama

Diyanet İşleri Başkanlığı Habertürk yazarı Fatih Altaylı'nın "Yabancı derken!" başlıklı yazısına ilişkin açıklama yaptı. Diyanetten yapılan açıklamada "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun." ifadelerinin Ali Erbaş'a ait olmadığı belirtildi.

Diyanet Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ne zaman? DİB MBSTS geç başvuru tarihleri belli oldu!">
Diyanet Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ne zaman? DİB MBSTS geç başvuru tarihleri belli oldu!

Diyanet Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ne zaman? DİB MBSTS geç başvuru tarihleri belli oldu!

ÖSYM tarafından "2020-DİB-MBSTS İçin 2. Geç Başvuruların Alınması ve Sınav Merkezi Tercihlerinin Güncellenmesi" başlıklı duyuru yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) için alınacak 2. geç başvuru tarihleri açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan tacizci şeyhe tepki: Şeref yoksunlarıyla mücadele etmek hepimizin görevidir">
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan tacizci şeyhe tepki: Şeref yoksunlarıyla mücadele etmek hepimizin görevidir

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan tacizci şeyhe tepki: Şeref yoksunlarıyla mücadele etmek hepimizin görevidir

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Allah'ın bizlere en değerli emaneti olan çocuklarımız, güvenli ve huzurlu bir ortamda büyümeyi, her türlü ihmal ve istismardan korunmayı hak etmektedir. Bu nedenle çocuk istismarıyla, masum yavrularımıza uzanan şeref yoksunu, hain ve zalim ellerle mücadele etmek hepimizin vazgeçilmez görevidir." açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Charlie Hebdo dergisine tepki: Toplumsal barışa vurulan bir darbedir">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Charlie Hebdo dergisine tepki: Toplumsal barışa vurulan bir darbedir

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Charlie Hebdo dergisine tepki: Toplumsal barışa vurulan bir darbedir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Müslümanları rencide edici karikatürler yayınlayarak, kutsallarımıza hakaret etmek, öfke ve nefreti artırmaya yönelik provokatif bir eylem olmakla birlikte, toplumsal barışa vurulan bir darbedir" dedi.

İmamın koronavirüsten ölümüne inceleme">
İmamın koronavirüsten ölümüne inceleme

İmamın koronavirüsten ölümüne inceleme

Şanlıurfa'da koronadan ölenlerin cenazelerini yıkayan imam, Kovid-19'dan öldü. Diyanet, soruşturma başlattı.

Muharrem orucu 2020 ne zaman başlar ve biter? Muharrem orucu kaç gün tutuluyor?">
Muharrem orucu 2020 ne zaman başlar ve biter?  Muharrem orucu kaç gün tutuluyor?

Muharrem orucu 2020 ne zaman başlar ve biter? Muharrem orucu kaç gün tutuluyor?

Müslümanlar için önemli zamanlardan biri olan Muharrem orucu için vatandaşlar gün sayıyor. Peygamber Efendimiz, Ramazan ayından sonra en kıymetli orucun, Muharrem orucu olduğunu vurgular. Diyanet İşleri Başkanlığı Muharrem orucu hakkında açıklamayı internet sitesi üzerinden yayınladı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Malazgirt Zaferi mesajı">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Malazgirt Zaferi mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Malazgirt Zaferi mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Malazgirt Zaferi'nin başkomutanı Sultan Alparslan ve Büyük Taarruz'un başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlere rahmet dilediğini belirtti.

İkindi namazı vakitleri 2020">
 İkindi namazı vakitleri 2020

İkindi namazı vakitleri 2020

Müminin miracı olan namaz her gün beş vakit müminlere farz kılınmıştır. İkindi namazı da her Müslümanın eda etmesi gereken namazlar arasında yer alır. Diyanet, il il ikindi namazı vakitlerini resmi hesabından her gün paylaşıyor. İkindi namazı vakitleri şehirlere göre değişiklik gösteriyor.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan koronavirüs açıklaması: Tedbirlere uymamak Allah katında kul hakkıdır">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan koronavirüs açıklaması: Tedbirlere uymamak Allah katında kul hakkıdır

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan koronavirüs açıklaması: Tedbirlere uymamak Allah katında kul hakkıdır

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, korona virüs tedbirlerine uyulması gerektiğini, salgına karşı umursamaz davranmanın Allah katında vebal, toplum içinde de kul hakkı olduğunu açıkladı.

21 Ağustos 2020 Cuma namazı saat kaçta? ">
21 Ağustos 2020 Cuma namazı saat kaçta?

21 Ağustos 2020 Cuma namazı saat kaçta?

Cuma namazı vakti müminler için mübarek sayılan bir zaman dilimidir. Cuma namazı ise Müslüman erkekler için farz olan bir namazdır. Yeni tip koronavirüs salgını sonrası vatandaşlar, namazlarını evden getirdikleri seccadeler eşliğinde ve sosyal mesafe kurallarına uyarak kılıyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı ise il il Cuma namazı vakitlerini resmi internet sitesi üzerinden yayınlıyor.

Cuma hutbesi 21 Ağustos 2020! ">
Cuma hutbesi 21 Ağustos 2020!

Cuma hutbesi 21 Ağustos 2020!

Yarın İslam alemi açısından önemli kabul edilen Cuma günü idrak edilecek. Cemaat namazlarını kılmadan önce cami imamı minbere çıkarak Cuma hutbesini idrak edecek. Genel olarak öğüt verilen Cuma hutbelerinde iyi ameller işlememiz gerektiği konusundan vurgu yapıyor. 21 Ağustos 2020 Cuma hutbe konusu sizler için hazırladık.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Hicri Yeni Yıl' mesajı">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Hicri Yeni Yıl' mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Hicri Yeni Yıl' mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hicri yeni yıl mesajında milletimizin ve tüm İslam âleminin hicri yılını tebrik ederek; hicretin, hakkı batıldan üstün tutanlar için her daim mutlaka bir çıkış yolu olduğunun ve onların asla mağlup olmayacaklarının ispatı olduğunu kaydetti.

Dini günleri listesi ">
Dini günleri listesi

Dini günleri listesi

Bugün Hicri takvime göre yılbaşı. Diyanet tarafından açıklanan dini günler takvimine göre, bugün 20 Ağustos 2020 tarihi hicri takvimde 1 Muharrem 1442 tarihine denk geliyor. Vatandaşlar bu mübarek günde yapılması gereken ibadetleri araştırıyor. Bugünün kandil olup olmadığı da merak ediliyor. Peki, bugün kandil mi? Mevlid Kandili ne zaman?

Diyanet kandil ve dini günler takvimi ">
Diyanet kandil ve dini günler takvimi

Diyanet kandil ve dini günler takvimi

Dini günler listesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sene başında kamuoyu ile paylaşıldı. 4 kandilden üçü idrak edildi. Regaib Kandili, 27 Şubat'ta, Miraç Kandili 21 Mart'ta, Berat Kandili ise 7 Nisan'da kutlandı. Ramazan ve Kurban Bayramı'nın da geride kalması ile yılın son kandiline ortalama 2.5 aylık bir süre kaldı. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı dini günler listesi 2020...

14 Ağustos 2020 Cuma namazı vakitleri: Cuma namazı saati kaçta?">
14 Ağustos 2020 Cuma namazı vakitleri: Cuma namazı saati kaçta?

14 Ağustos 2020 Cuma namazı vakitleri: Cuma namazı saati kaçta?

Cuma vaktinin adım adım yaklaşmasıyla vatandaşlar kendi illerinde bulunan Cuma namazı saatlerini öğrenmek istiyor. Türkiye'de Cuma namazı saatleri her il için değişiklik gösteriyor. Sosyal mesafe kurallarına uyularak kılınacak olan 14 Ağustos 2020 Cuma namazı için vatandaşlar abdestlerini evlerinde alıp camiye gelecek.

Aşure ayı başlangıç tarihi 2020">
Aşure ayı başlangıç tarihi 2020

Aşure ayı başlangıç tarihi 2020

Aşure haftası için az bir süre kaldı. Bir çok fazileti olduğuna inanılan bu gün, Muharrem ayı içerisinde yer alıyor. Özellikle Müslüman Türkler arasında yaygın olan aşure günü oldukça önemli. Hatta aşure orucu tutmanın sevabı çeşitli hadislerde de yer alıyor. Çok eskiden beri devam eden aşûre aşı, Osmanlılar döneminde sarayda da pişirilmiş, “aşure testisi” adı verilen özel kaplarla da saray dairelerine ve halka birkaç gün süreyle dağıtılmıştır.

14 Ağustos 2020 Cuma hutbe konusu...">
14 Ağustos 2020 Cuma hutbe konusu...

14 Ağustos 2020 Cuma hutbe konusu...

Cuma namazının bir parçası olan Cuma hutbeleri her hafta farklı bir meseleyi ele alıyor. Diyanet resmi internet sayfası üzerinden Cuma hutbesini yayınlanıyor. Öğütücü bilgiler veren Cuma hutbeleri kulluk bilincini aşılarken, iyiliği emredip kötülükten alıkoymayı amaçlıyor.

Sabah namazı nasıl kılınır? Diyanet namaz vakitleri 2020">
Sabah namazı nasıl kılınır? Diyanet namaz vakitleri 2020

Sabah namazı nasıl kılınır? Diyanet namaz vakitleri 2020

Günün ilk ibadeti olan sabah namazı, 2 sünnet ve 2 farz şeklinde kılınmaktadır. Peygamberimiz (a.s.m.), "Kim sabah namazını kılarsa, Allah'ın garantisi altındadır." buyurmuştur. Sabah namazı kılınırken elbiselerimizin ve namaz kılınan çevresinin temiz olması vaciptir.

Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir? 7 Ağustos Cuma hutbesi yayında!">
Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir? 7 Ağustos Cuma hutbesi yayında!

Bu haftaki Cuma hutbe konusu nedir? 7 Ağustos Cuma hutbesi yayında!

7 Ağustos Cuma hutbe konusu belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı, her hafta belirli konuları Cuma hutbesinde ele alıyor. Camide toplanan cemaat Cuma hutbesini dinledikten sonra namazlarını kılıyor. Müslümanlara öğüt veren hutbeler iyiliği yaymayı amaçlıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ayasofya bütün insanlığa açık">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ayasofya bütün insanlığa açık

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ayasofya bütün insanlığa açık

Türkiye Diyanet Vakfı 557 bin kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı">
Türkiye Diyanet Vakfı 557 bin kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Türkiye Diyanet Vakfı 557 bin kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı

Türkiye Diyanet Vakfı bu yıl Kurban Bayramı sebebiyle yürüttüğü "2020 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı" kapsamında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 557 bin 311 hisse kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Diyanet'e göre kurban eti ne kadar ve nasıl dağıtılır? ">
Diyanet'e göre kurban eti ne kadar ve nasıl dağıtılır?

Diyanet'e göre kurban eti ne kadar ve nasıl dağıtılır?

Bugün Kurban Bayramı'nın 3. günü. Kimi vatandaşlar kurbanını üçüncü gün kesiyor. Kurban Bayramı'nda kurban kesen vatandaşlar kurban etinin bir kısmını dağıtıyor. Kurban, ibadet niyetiyle belirli vakitte, belirli nitelikleri taşıyan hayvanları kesmek demektir. Kurbanların eti üç bölüme ayrılıyor. Bir bölümü ev halkına, ikince bölüm eş, dost ve akrabaya hediye edilmeli, üçüncü bölüm ise, fakirlere dağıtılıyor.

31 Temmuz 2020 Cuma hutbesinin konusu nedir? ">
31 Temmuz 2020 Cuma hutbesinin konusu nedir?

31 Temmuz 2020 Cuma hutbesinin konusu nedir?

Bugün Kurban Bayramı'nın ilk günü. Sabah bayram namazlarını kılan vatandaşlar ibadetlerini yerine getirmek için kurban kesecek. Diyanet İşleri bayrama özel Cuma hutbesini yayınladı. Namazlar kılınmadan önce imam Cuma hutbesini okuyacak.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bayram namazı kıldırıp, hutbe irad edecek">
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bayram namazı kıldırıp, hutbe irad edecek

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bayram namazı kıldırıp, hutbe irad edecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yarın İstanbul Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde bayram namazı kıldırıp, hutbe irad edecek.

Vekalet yoluyla kurban kesme şartları nelerdir?">
Vekalet yoluyla kurban kesme şartları nelerdir?

Vekalet yoluyla kurban kesme şartları nelerdir?

31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı idrak edilecek. Kurbanlarını vekalet yoluyla satın alan kişiler için Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı konuyu açıklık getirdi. Kurban ibadetini yaparken birçok yoksul insanı mutlu etmek amaçlanır. Birçok vatandaş, bu sebeple vekalet vererek kurban kesimi yaptırmaktadır.

Yolcunun (seferi) kurban kesmesi zorunlu mudur?">
Yolcunun (seferi) kurban kesmesi zorunlu mudur?

Yolcunun (seferi) kurban kesmesi zorunlu mudur?

Diyanet İşleri Başkanlığı kurban ibadeti hakkında merak edilen soruları resmi internet sitesi üzerinden yanıtlıyor. Yolculuk yapan kişilerin kurban kesmesinin zorunlu olup olmadığı cevaplanan konular arasında yerini aldı. Vatandaşlar için yolculuk halinde kurban kesilip kesilmeyeceği önem arz ediyor.

Diyanet Rize bayram namazı vakti 2020! Rize Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? ">
Diyanet Rize bayram namazı vakti 2020! Rize Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet Rize bayram namazı vakti 2020! Rize Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Kurban Bayramı bu sene 31 Temmuz'da başlıyor. Pandemi nedeni ile geçtiğimiz yıllara nazaran daha sakin bir bayram geçireceğimiz şu günlerde ibadetler de belirli tedbirler dahilinde yerine getirilecek. Ramazan Bayramı'nda cemaatle namaz kılamayan vatandaşlar Kurban Bayramı'nda sosyal mesafeye uygun olarak namazlarını cemaatle birlikte kılabilecek. Namaz, Diyanet'in açıkladığı saatte kılınacak.

İstanbul bayram namazı vakti 2020! İstanbul Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? ">
İstanbul bayram namazı vakti 2020! İstanbul Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

İstanbul bayram namazı vakti 2020! İstanbul Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Müslüman aleminin heyecanla beklediği Kurban Bayramı geldi. Bu sene de Kurban Bayramı'na erişmenin mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz. Kurban Bayramı'nın ilk günü de her zaman olduğu gibi bayram namazı ile başlayacak. Pandemi nedeni ile geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda cemaatle namaz kılınmamıştı. Ancak normalleşme süreci ile birlikte belli kurallar dahilinde Kurban Bayramı'nda cemaatle namaz kılınabilecek.

Diyanet Iğdır bayram namazı saati 2020! Iğdır Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? ">
Diyanet Iğdır bayram namazı saati 2020! Iğdır Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet Iğdır bayram namazı saati 2020! Iğdır Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Kurban Bayramı iyiliğin, paylaşmanın ve kardeşliğin belki de en güzel temsillerinden biri. Bu yıl bu mübarek gün temmuz ayının son gününe denk geliyor. Ramazan Bayramı'nın aksine Kurban Bayramı 4 gün sürüyor. Müslümanların büyük çoğunluğu ilk gün kurban kesme ibadetlerini yerine getiriyorlar. Kurban kesimi öncesinde sabah erkenden bayram namazı kılınıyor. Iğdır bayram namazı vakti girdiğinde Iğdırlı vatandaşlar da Kurban Bayramı namazlarını kılacaklar. Diyanet Iğdır bayram namazı vaktini 2020 yılı için güncelledi.

Diyanet Adapazarı bayram namazı vakti 2020! Sakarya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? ">
Diyanet Adapazarı bayram namazı vakti 2020! Sakarya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet Adapazarı bayram namazı vakti 2020! Sakarya Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?

Diyanet 2020 yılı Adapazarı Kurban Bayramı namazı saatlerini resmi hesabından duyurdu. Yeni tip koronavirüs salgınından dolay camilerde Ramazan Bayramında bayram namaz kılınmamıştı. Salgını karşı gerekli tedbirler alınarak Adapazarı'nda da Kurban Bayramı namazı cemaatle beraber eda edilecek. Cuma namazı kılması farz olan kimseler bayram namazlarını da kılabilmektedir.

Giresun bayram namazı saati 2020! Giresun Kurban Bayramı namazı saat kaçta?">
Giresun bayram namazı saati 2020! Giresun Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Giresun bayram namazı saati 2020! Giresun Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı sabahında kılınacak olan bayram namazı hakkında araştırmalar hız kazandı. Topluca kılınan bayram namazı, Müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliği geliştirir. Bayram namazı, iki rekattır ve cemaat ile birlikte kılınır. Bayram namazında ezan okumak yoktur. Bayram namazında ikamet getirilmez. Bayram hutbesi ise sünnettir. Hutbe namazdan sonra okunur. Peki, Giresun Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? İl il namaz vakitlerine haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

Karabük bayram namazı vakti 2020! Karabük Kurban Bayramı namazı saat kaçta? ">
Karabük bayram namazı vakti 2020! Karabük Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Karabük bayram namazı vakti 2020! Karabük Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü idrak edilecek. Bayram sabahı tüm Müslümanlar bayram namazı için camileri dolduracaklar. Müslümanlar coronavirüs önlemleri kapsamında bayram namazı kılabilecekler. Diyanet her yıl olduğu gibi 2020 Kurban Bayramı için de bayram namazı vakitlerini açıkladı. Peki, Karabük bayram namazı saat kaçta?

Bayram namazı nasıl kılınır? Adım adım Kurban Bayramı namazı kılınışı!">
Bayram namazı nasıl kılınır? Adım adım Kurban Bayramı namazı kılınışı!

Bayram namazı nasıl kılınır? Adım adım Kurban Bayramı namazı kılınışı!

Yarın Kurban Bayramı'nın ilk günü idrak edilecek ve 4 gün sürecek. Bayram namazı, yarın kılınacak. Her il için farklı vakitlerde kılınacak olan bayram namazı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Cuma namazı farz olan kimselere bayram namazı kılınması uygun görülmüştür.

Teşrik tekbiri nasıl getirilir? Teşrik tekbiri kaç kez okunur?">
Teşrik tekbiri nasıl getirilir? Teşrik tekbiri kaç kez okunur?

Teşrik tekbiri nasıl getirilir? Teşrik tekbiri kaç kez okunur?

Bugün tüm Müslümanlar arefe günün ulaşmanın mutlulunun yaşıyor. Arefe günü başlayan teşrik tekbirleri bayramın son gününe kadar namazların arkasından eda edilir. Yarın Kurban Bayramı'nın 1. günü idrak edilecek ve kurban ibadeti yerine getirilecek. Her Müslümanın teşrik tekbiri getirmesi vaciptir.

Edirne Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet Edirne bayram namazı saati vakti 2020! ">
Edirne Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet Edirne bayram namazı saati vakti 2020!

Edirne Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet Edirne bayram namazı saati vakti 2020!

Ramazan Bayramı'nda koronavirüs sebebiyle kılınmayan bayram namazı 31 Temmuz Cuma günü idrak edilecek Kurban Bayramı'nda gerekli tedbirler alınarak kılınacak. Edirne bayram namazı saati de namaza gitmek isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Güneş doğduktan 45 dakika kılınan bayram namazı sonrası imkanı olanlar Allah rızası için kurban keser ve yardıma muhtaç kimselere dağıtır. Peki, Edirne Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınacak?