• $7,4197
  • €8,9516
  • 410.403
  • 1538.04
30 Ocak 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Zerdeçalı sofradan eksik etmeyin

Zerdeçalı sofradan eksik etmeyin
- NİL ŞAHİN GÜRHAN / nil@nildiyet.com

En sağlıklı baharatlardan zerdeçal kanser, depresyon ve alzheimerden koruyucu özellikleri ile hayatımızda mutlaka bulunması gereken lezzetlerden.

Köri baharat karışımına sarı rengini veren en sağlıklı baharatlardan bir tanesi zerdeçalın sağlığımız için pek çok faydası var.

Zerdeçaldan fayda sağlamak için; her gün kullanmalıyız. Zerdeçalın etken maddesi kurkuminin faydasını ve işlevini arttıran baharat ise karabiber. Her yemeğimize; zerdeçal + karabiber eklemeyi unutmayın neden mi? Zerdeçalın faydalarını sağlamak için.

İşte zerdeçalın faydaları;

1- Enfeksiyona karşı vücudumuzu korur. İçinde bulunan kurkimin maddesi güçlü antiinflamatuar etki gösterir. Vücudumuzda enfeksiyon oluşmasını engeller ve oluşmuş enfeksiyonların kolay iyileşmesine yardımcı olur.

2- Kansere karşı koruyucudur. Kurkumin güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Kanserojen etki gösteren serbest radikalleri kendi başına etkisiz hale getirir, aynı zamanda vücudunuzun kendi antioksidan enzimlerini de uyarır.

3- Depresyona karşı koruyucu Kurkumin, yeni nöronların büyümesini artıran ve beyninizdeki çeşitli dejeneratif süreçlerle savaşan beyin hormonların miktarını arttırır.

4- Kalp sağlığını korur. Kurkumin, kalp hastalığında rol oynadığı bilinen çeşitli faktörler üzerinde faydalı etkiler gösterir.

5- Alzheimerden korur. Kurkumin Alzheimer hastalığını önleyici etki gösterir.

6- Romatizma tedavisince vücudu kuvvetlendirir. Birçok çalışma, eklem iltihabı kurkuminin artrit semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda anti-enflamatuar ilaçlardan daha etkili olduğunu göstermektedir.

<p>Ermenistan üzerindeki küresel güç mücadelesinin uzun süreceğini söyleyen Altınbaş Üniversitesi Öğ

Ermenistan'daki durum kimi, nasıl etkileyecek?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi