• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
19 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Yeni dünya düzeninde başarının anahtarı: Dijital lider

Yeni dünya düzeninde başarının anahtarı: Dijital lider
- MERVE YILMAZ ORUÇ / merve.oruc@aksam.com.tr

"Bugünün dijital liderleri, iyi teknoloji okuryazarlığı ve gelecekçi yaklaşımları sayesinde günceli takip ederek kendilerini ve ekiplerini bu yeni dünya düzenine adapte edebilenlerdir. Bu süreç iş-yaşam döngüsünde başarının anahtarı olur. Dijital çağda, teknolojiyi gerçekten verimli ve aktif kullanan markalar büyük bir ivme ile yükselirken, teknolojinin gerisinde kalan markalar eski alışkanlıklarını hızla değiştirip yeniliği odaklarına aldı."

Teknoloji hızla ilerliyor. Artık her iş dijital ortamda halledilebiliyor. Bunu pandemi döneminde daha net bir şekilde gördük. Ancak bu dijital çağda her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Ve ne iş yapıyorsak yapalım artık internet ortamına ve onun diline hâkim olmak gerekiyor. Bugünün dünyası yeni kavramlar çıkardı. Bunlardan biri de "dijital lider". Bu tarz liderlere sahip olanlar kendilerini gelecek yıllara taşıyabilecek. Burada önemli olan yeniliklere açık olmak. Dijital liderlik başarıda büyük rol oynayacak. Peki nedir bu dijital liderlik, neden önemli, kimlere dijital lider denir? "Dijital liderlik, A noktasından B noktasına varmaya çalışırken yeni sonuçlara giden yeni yolların, yolculuk esnasında gelişebileceğini kabul etme anlayışıdır." diyen ve bu alanda eğitimler veren ve "Bir Fikir Grubu" olan Idecon Idea & Congress'ın kurucusu Yaprak Yapsan sorularımızı cevapladı.

DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK ETMEK

Dijital liderlik nedir?

Dijital dünyada yöneticilik, işletmecilik ve stratejik düşünme yetenekleri ile dijital çağın araçlarını bilme ve kullanma becerilerinin birleştirilmesiyle farklı disiplinlere ait yetkinliklerin bir arada taşınması olarak tanımlayabiliriz "Dijital Liderliği".

Dijital lider kavramı neden bu kadar önemli hale geldi?

Dijital çağ, işin her yönünü ve organizasyonların nasıl idare edildiğini köklü bir şekilde elden geçiriyor. Yaşam köklü değişimlerle devam ederken yaşadığımız pandemi dönemi ile dijitalin ve teknoloji okur yazarlığının önemini hep beraber tecrübe ettik. Dijital çağ sürecinde, teknolojiyi gerçekten verimli ve aktif kullanan markalar büyük bir ivme ile yükselirken, teknolojinin gerisinde kalan markalar eski alışkanlıklarını hızla değiştirip yeniliği odaklarına aldı.

Dijital okur yazarlık nedir?

Dijital okur yazarlık, tüm akıllı cihazları, tüm gereklilikleriyle kullanma bilgisine sahip olarak anlamak ve analiz etmek. Üç farklı aşamada ifade etmek gerekirse; dijital okur yazarlığın ilk aşaması doğru bir şekilde kullanım, ikincisi kullandığını anlayabilme, üçüncü ve en önemlisi ise üretebilme yetkisini sağlamak olarak belirtebiliriz. Dijital okuryazarlık, gelişen teknolojinin ve dijital yaşamın bir gerekliliği haline gelmiş durumda.

Dijital lider de olması gereken özellikler neler?

Dijital liderliğin üç temel boyutu "Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yeteneği", "İş Zekası" ve "Stratejik Liderlik"... İşte bu üç boyuta da sahip ve bunları etkili kullanan kişiye, "Dijital Lider" diyoruz. Dijital liderliğin en belirgin özelliklerinin çeviklik, uyumluluk ve tempolu değişime öncülük edebilme becerileri olduğunu söyleyebilirim. Dijital liderlikten söz edebilmemiz için önce dijital dünyaya hâkim olmak, yeni teknolojileri bilmek ve etkili kullanmak önem taşıyor.

Geleneksel lider ile dijital lider arasındaki fark nedir?

Yeni liderlik paradigmasına göre, dijital lider bulut destekli uygulamalara hâkim, ürünü test etmeye açık, hedef çıktılarına hâkim, hızlı test ve hızlı öğrenmeye alışkın kısaca doğru olmayı benimseyen ve data takıntısını kendine adapte eden bireylerdir. Geleneksel bakış açısına sahip lider ise, temel internete hâkim, ürünü yaratma önceliğine sahip, hedeflere hâkim, plan ve bütçe odaklı, keskin ve yavaş olmayı alışkanlık haline getiren dataları elde etme ve analiz odaklı bireylerdir.

KADINLAR BU ALANDA BAŞARILI

Ülkemizde dijital liderler ne kadar yaygın?

Dijital liderlik bir meslek değil yetkinliktir. Hangi meslek grubunda yer alıyorsanız alın, hiç önemli değil isteyen herkes kendini geliştirerek dijital lider olabilir. İnsanların yaptıkları işi dijitalleştirmesiyle dijital dönüşüm döngüsünde yer almaları dijital liderliğin gelişmesine ve yaygınlaşması adına önemli.

Cinsiyet ayrımına bakıldığında kadınların ilgisi nasıl bu alana?

Kesinlikle kadınların teknolojik gelişmelere ve sosyal medya kullanımına ilgisi çok yüksek. Kadınlar teknolojiyi çok seviyor ve aktif olarak kullanıyor. Yine aynı şekilde, kadınların teknoloji okuryazarlığı ve dijital girişimcilik oranı çok yüksek. Kadın beyninin çok detaylı çalıştığını düşünürsek kadınlar arası dijital liderlik çok yaygın.

Yurt dışında dijital liderlerin konumu nasıl?

Yaşadığımız dijital çağda, her gün artan teknoloji kullanımı ve Z kuşağının değişen özellikleri, dijital liderlik konusunda da yaygın olarak görülüyor. Özellikle her kuşakta görülen gençleşme eğilimi dijital liderliği destekliyor. Yurtdışına baktığımızda, belli başlı noktalarda dijital liderliğin daha yaygın görüldüğünü söyleyebilirim fakat ülkemizde artan teknoloji ile her gün gelişme kat ediyor.

Bu alan ilgili üniversitede bölümler açılmalı mı? Sizin fikriniz nedir?

Yapılan iş veya üniversitede okunan bölüm her ne olursa olsun, herkes dijital lider olabilir ve olma yolunda adımların atılması gelecek için çok değerli. Öncelikle başlamanız gereken tek nokta, günceli ve gündemi sıkı takip edip hem kendinizi hem de iş yerinde bulunan ekiplerinizi "Yeni Dünya Düzenine" adapte etmek olmalı. Buradan hareketle daha başarılı yarınlar için öz geleceğimize odaklanmalı katma değer sağlayacak donanım dijital liderliğe yatırım yapmalıyız.

BİLGİYİ TEKNOLOJİ İLE ENTEGRE ETMEK ŞART

Dijital lider iş sektöründe nasıl bir fark yaratır?

Bugünün dijital liderleri, geleneksel işlerinin temel altyapılarını sürdürürken, iyi teknoloji okuryazarlığı ve gelecekçi yaklaşımları sayesinde günceli ve gündemi takip ederek kendilerini ve ekiplerini bu "Yeni Dünya Düzenine" adapte edebilenlerdir. Bu süreç iş-yaşam döngüsünde de başarının anahtarı olur. European Communication Monitor'un 2021 anketine göre, kurumsal iletişimler günlük işlerin yanında aynı anda birçok farklı rol üstleniyorlar: iletişimci, yönetici, koç, rehber, danışman. Katılımcıların yüzde 42'si zamanın çoğunu geleneksel iletişim yaparak geçirdiğini ifade etse de, yüzde 31'i yöneticilik, yüzde 27'si ise koçluk yaparak geçirdiğini belirtti. Yüzde 39'luk kesim ise dijital dönüşümün başladığını ancak yeterli bilgi ve uzmanlığa sahip olunmadığını düşünüyor. Diğer bir araştırmaya göre ise yöneticilerin sadece yüzde 16'sında dijital lider olma vasıflarına yakınlık görülüyor. Bu veriler ışığında çok yönlü olmanın iş yapış şekillerimize katkısı yadsınamaz bir gerçek. Dijital liderlik vasıflarını taşıyan bir yöneticinin kolay yetişmediğinin de göstergesi diyebiliriz.

Dijital lider nasıl yetişir?

Daha önce bahsettiğim dibi dijital liderliğin en belirgin özellikleri olan çeviklik, uyumluluk ve tempolu değişime öncülük edebilme becerilerine sahip kişiler bu yolda daha hızlı gelişime açıktır. Dijital liderler, aktif ve sürekli bir çaba içerisinde olmalı. Yeni teknolojileri takip ederken, bu teknolojileri üretim alanlarına ve çalışanlara aktarmak ve uygulama gayretini de süreçlerine taşımaları gerekiyor. İşine gerçekten hâkim olanların dijital dünyanın teknolojilerini öğrenerek bilgi birikimi ile entegre etmesi bu yönde gelişim göstermek isteyenlerin atacağı ilk adım. Kendinizin dijital liderlik özelliklerinin ne olması gerektiğinin detaylarını inceleyerek süreci devam ettirmelisiniz. Bu süreç kişisel olarak ilerlemeniz gereken bir süreç. Sizin lider olmak için güçlü ve geliştirilmesi gereken özelliklerinizi saptayacak bir programın içerisinde olmalısınız.

<div><p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomo

Antalya'nın Manavgat ilçesinde tur otobüsü ile otomobil çarpıştı. 2 kişi yaralandı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor