• $8,5535
  • €10,1509
  • 496.98
  • 1360.75
5 Haziran 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Yağlarınızdan kurtulmanın yeni yolu: PAL

Yağlarınızdan kurtulmanın yeni yolu: PAL

Gelişen teknoloji güzellik sektörünü de olumlu yönde etkiledi. Artık yağ aldırmak çok daha kolay. Power Assisted Liposuction (PAL) yöntemi ile ameliyat süresinin kısaldığını ve iyileşmenin daha hızlı olduğunu aktaran Dr. Sarper Mete, uygulama hakkında merak edilenleri cevapladı.

Yaz aylarının yaklaşması ve pandemi sürecinde alınan kilolar estetiğe ilgiyi artırdı. Evde geçirilen zamanın artması, ister istemez çoğu kişide form kaybına neden oldu. Tatile gitmek isteyenler şimdiden yoğun diyet ve spor programına başladı. Ancak çoğu zaman aşırı yağlardan kurtulmak doğal yollarla pek mümkün olmuyor. Çözüm ise yağ aldırma yani Liposuction yöntemi. Üstelik teknolojik gelişmeler güzellik sektörünü de olumlu yönde etkilemiş. Artık geleneksel Liposuction yöntemi yerine daha hızlı iyileşme sağlayan Power Assisted Liposuction (PAL) yöntemi tercih ediliyor.

PAL İLE HIZLI İYİLEŞME

Halk arasında yağ aldırma diye tanımlanan Liposoction, bölgesel bir zayıflama yöntemi. Karın başta olmak üzere basen, bel, kalça, diz gibi inatçı yağlanmanın olduğu bölgelere uygulanıyor. Liposuction yağ dokularının minik kesiler içinden ince kanüller aracılığıyla vakumlanmasıyla uygulanır. PAL ise klasik yönteme göre daha avantajlı. "Bu yöntemin geleneksel liposuction uygulamasından farkı, yağ alma işleminde kullanılan kanüllerin dakikada 300 kez kısa bir hareket aralığında ileri geri hareketi yapması. Değiştirilebilir kanüller el aparatına takılır, bu el aparatı da hem titreşimi verecek olan cihaza hem de yağı emecek olan aspitatöre bağlanır. Dokunun sert ve ya yumuşak olmasına göre dakikadaki hareket sayısı ayarlanabilir." diyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Sarper Mete bu yeni uygulamanın artılarını şöyle anlatıyor: "En önemli iki artısı ameliyat süresini kısaltması ve dokunun daha az travmatize olması. Bu iki avantaj da daha hızlı iyileşme süresi demek. Yine klasik yönteme göre daha az morluğa sebep oluyor."

KİLO VERME YÖNTEMİ DEĞİL

Peki PAL kimlere uygulanır? Spor ve diyete rağmen inatçı yağlanmadan kurtulamayan kadın, erkek herkese yapılabiliyor. Liposuction'ın kesinlikle bir kilo verme yöntemi olmadığına dikkat çeken Dr. Mete şöyle devam ediyor: "İdeal kilosundaki kişilerin inatçı yağlanmalı alanlarına yapıldığında en hızlı iyileşme ve en yüz güldürücü sonuç elde edilebiliyor. Kilosu hızlı değişkenlik gösterenler ve fazla kilolu kişiler bu işlem için uygun adaylar değil."

İyileşme süresi ise kişinin deri yapısına ve yağ alınan bölgenin genişliğine ve alınan yağ miktarına göre değişkenlik gösteriyor. "İdeal kilosundaki bir hastanın 'love handles' denilen bel bölgesine yapılacak bir işlem sonrası ortalama 600 ila 1000 cc yağ alınır ve 2-3 hafta içerisinde iyileşmenin büyük kısmı tamamlanır. 'İnatçı ayva göbekten' alınan yağ sonrası iyileşme bazen 1-2 hafta kadar kısa sürebilir. Ancak '360 liposuction' dediğimiz tüm gövdenin, karın ve sırt dahil yağının alınması sonrası en az 4-6 haftalık bir süre gerekir." şeklinde konuşan Dr. Mete, bu uygulamanın her mevsim yapılabileceğini belirtiyor.

Yaz aylarına girerken talebin arttığını ve pandeminin de bunda etkili olduğunu söyleyen Dr. Mete, "Hareketin azalması ile birlikte kilo alımı arttı. Pandemi döneminde estetik operasyonlardaki artışın bir diğer sebebi de evden çalışmanın yaygınlaşması ile iyileşme dönemini evde çalışarak geçirebilmenin vermiş olduğu rahatlık oldu. Hastalarımız iş hayatlarından geri kalmadan 2-3 haftalık iyileşme dönemlerini evde konforlu bir şekilde tamamlayabilme fırsatı buldu." şeklinde konuşuyor.

GÜNEŞLENMEK İÇİN BİRAZ BEKLEYİN

Akıllardaki diğer bir soru ise, "Operasyondan sonra denize girmek ya da güneşlenmek sakıncalı mı?" Bu konuda uyarıda bulunan Dr. Mete şunları aktardı: "Zayıf ve küçük bir alanda liposuction yaptıran biri iki-üç hafta sonra rahatlıkla denize girebilir. Güneşlenmek ve bronzlaşmak ise apayrı bir konu. Deri yaşlanması ve deri kanserlerinde en önemli etkenin güneş ışınları olduğu düşünülünce bir plastik cerrah hastasına güneşlenmeyi önermeyi pek düşünmez. Ama bir yandan da bronz teni kim sevmez? Yine de unutmamak gerekir ki Liposuction sonrası cilt nemlenmesi sekteye uğrar ve cilt geçici olarak daha hassas bir hal alır. Bu sebeple güneşlenmeyi birkaç hafta geciktirmek faydalı olur. Güneş ışınlarına maruz kalırken nemlendiricili güneş koruyucular kullanmak ve saat başı uygulamak gerekir."

  • liposuction
  • power assisted liposuction
<p>Manavgat'ta çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyo

Manavgat'ta büyük yangın

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor