• $ 7,1778
  • € 8,4888
  • 473.755
  • 1032.15
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
02 Mart 2013 Cumartesi 00:44 | Son Güncelleme:

Turşu dediğin sirkeden mi yapılır, limondan mı?

Lezzet Kâşifleri İstanbul’un önde gelen turşucularını ‘lezzet blogger’larıyla gezerek ‘iyi’ turşucuların haritası çıkardı, size de gidip görmek kalıyor.

LEZZET KAŞİFLERİ 
@LezzetKasifleri

Geçtiğimiz haftalarda Lezzet Kâşifleri ekibi olarak, sosyal medyanın önde gelen blogger’larını da peşimize katarak sizlerin önerdiği turşuda #sehrinenlezzetlisi olmaya aday mekânları gezdik. Turşucuların ezeli rekabetine şahit olduk, o kadar ki kozalak turşusu bile gördük! Turşuculukta Bursa’nın Gedelek Köyü’nün bir gelenek olduğunu, meyve sebzenin toplandığı gibi suyunu kaybetmeden turşusunun kurulması gerektiğini öğrendik. Neşeli Günler filmine konu olmuş “Turşu sirkeden mi yapılır, limondan mı?” sorusuna farklı cevaplar bulduk. 

1 - Hacı Salih Demir Turşuları - Kemerburgaz
Bilal Özerol @BilalOzerol 

Bir tek pancar turşusunu sirkeli, diğer hepsini limonlu yaptıklarını söylüyor Hacı Salih Demir Turşuları’nın sahipleri, tariflerihi paylaşırken. Kemerburgaz bölgesinde bir turşu geleneği vardır. Hacı Salih Demir Turşuları da yıllara meydan okuyan uzmanlığı ile bu geleneğin kurucuları arasında ve turşuda değişmeyen adreslerden biri. Yolunuz Kemerburgaz’a düşerse pancar suyu ile karıştırılmamış gerçek turşu suyundan tatmalısınız. (7TL/kg)

2 - Petek Turşuları – Beyoğlu
Fatma Ece Er @feceer

Turşuların üretimi yine Bursa’nın suyu, meyvesi ve sebzesi güzel Gedelek Köyü’nde yapılıyor. Ustaların dediğine göre meyve-sebzeler daha suyunu kaybetmeden turşu kurmak çok önemli. Klasik turşuların yanında bamya turşusu favori olarak gösteriliyor.  Yolunuz Beyoğlu’na düşünce Balık Pazarı’ndaki bu dükkâna turşu suyu içmek için uğramalısınız.(12 TL/kg)

3 - Hacı Zafer Turşuları – Alibeyköy
Pınar Bostancı / gezenyer.com

Alışık olduğumuz lahana, biber ve salatalık turşuları dışında elma, brokoli, bamya gibi çeşitler de bulabilirsiniz. Hacı Zafer Turşucusu, “Lahana ve salatalığa limon; fasulye, domates ve pancara sirke yakışır” diyerek tartışma bile kabul etmiyor.Tuz oranının, turşunun lezzetini belirleyen etkenlerden biri olduğunu da ekliyor. (9TL/ kg)

4 - Asri Turşucu - Cihangir 
Kemal Kaya - www.sirtcantalilar.com

Basit gibi görünse de, turşu kurmak ve lezzeti yakalamak bir sanat. Asri Turşu da bu sanatı en iyi icra eden adreslerden biri. Tuz oranı daha az turşu çeşitleri bulabileceğiniz bu mekân Neşeli Günler filminin de geçtiği yer. Havaların ısınmasıyla birlikte kapanan Asri Turşucu, havalar serinlemeye başlayınca kapılarını yeniden açıyor. (14 TL/kg)

5 - Ersoy Turşuları - Fatih 
Sıla Taş @Sila_Tas

Meşhur Sultanahmet Köftecisi’ne belki de İstanbullular’dan çok turistler gitmiştir. İşte o leziz köftelerin yanında servis edilen ve çok sevilen acılı biber salçası Ersoy Turşuları’nın mamulü. Ersoy Turşuları da Bursa’nın dillere destan Gedelek Köyü’nden turşucu bir aile. Ersoy turşularının en önemli özelliği kesinlikle tatlımsı bir aromaya sahip olmaması. (10 TL/kg)

6 - Soydan Turşuları - Beşiktaş 
Atacan Durmuşoğlu / BuGusto.com

Soydan Turşuları da meşhur soruya “Turşu yazın sirke, kışın limonla yapılır” diyerek noktayı koyuyor. Ailenin turşuculukta Gedelek efsanesine öncülük eden geçmişini, ithal edilen fıçı fıçı turşuyu ancak 7 yıl bekleyince güzelleşen sarımsak turşusuna gösterdiği sabrı düşününce Soydan Turşuları övgüleri fazlasıyla hak ediyor. (10 TL/kg) 

7 - Pelit Turşuları – Kurtuluş 
Ömürden Sezgin @OmurdenSezgin 

Turşucuların arasındaki ezeli rekabeti bilirsiniz, hepsi de hiç yapılmayan bir sebze veya meyvenin turşusunu ilk yapan olmaya çalışır. İşte Pelit Turşuları bize hiç bilmediğimiz bir tat sunan turşuculardan oldu. 
Sivas yöresinden gelen ve pancar dalı ile yapılan Pezik turşusu da bunlardan biri.  (10 TL/kg)

Bir dünya fırsat, bir dünya kriz 'Doğu Akdeniz…'

Bir dünya fırsat, bir dünya kriz 'Doğu Akdeniz…'

6 Ağustos Perşembe gününe ait reyting sonuçları aç&

6 Ağustos Perşembe gününe ait reyting sonuçları açıklandı

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı

Yeni AKM'de sona doğru: Yüzde 57'si tamamlandı

Büyükelçilere Ayasofya turu

Büyükelçilere Ayasofya turu