• $ 6,8138
  • € 7,5884
  • 380.667
  • 105520
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
21 Eylül 2019 Cumartesi 08:00 | Son Güncelleme:

Türkü ve caz 'Aman Avcı'da buluştu

Zeki GÜMÜŞ

zeki.gumus@aksam.com.tr

Sanatçı Şenay Lambaoğlu, Azeri türküsü ‘Aman Avcı’yı caz müziğin notalarıyla yeniden yorumladı. Şenay Lambaoğlu, projenin ortaya çıkış hikayesini ve yeni yol haritasını AKŞAM’a anlattı.

Müzikle tanışma hikayenizi anlatır mısınız?

Müziğe aslında yani küçük yaşlardan beri ilgi duyuyordum, 10 yaşında klasik gitarla başladım müziğe.

Müzik alanında eğitim aldınız mı?

İstanbul Üniversitesi Avrupa Topluluğu bölümünde iki yıl okuduktan sonra Pera Güzel Sanatlar’da müzikal okudum. Sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesinde Sanat Tasarım Fakültesi  Şan Bölümü’ne girdim. Çok değerli hocalardan eğitim aldım,  yüksek lisansımı da yine orada yaptım. 

Aman Avcı’nın yola çıkış hikayesi nasıl oldu?

Tolga Görsev çok sevdiğim bir aranjör, ‘yeni bir şeyler yapmak istiyorum’ dedi ve gitarını eline alarak Aman Avcı’yı söyledi. Çok etkilendim. Hepimizin bildiği halk türküsünün çok dışında yeni jenerasyonun da kolaylıkla algılayabileceği naiflikte yeniden aranje etmişti. Şarkıyı yeni haliyle çok sevdim ve bunu bir single olarak dinleyicilerle buluşturmaya karar verdik. 

TÜRKÜNÜN NAİFLİĞİNİ KORUDUK

Türkülerin rock formatında söylendiğini ve beğeni aldığını biliyoruz. Size geri dönüşler nasıl bu anlamda?

Evet rock camiasından da birçok insan türküleri yorumluyor fakat biz Tolga Görsev ile parçanın o naifliğini, duruluğunu olabildiğince korumaya çalıştık ve bunu herkesin zevkle dinleyebileceği bir noktada tutmaya çalıştık. Beni bu anlamda en çok etkileyen şey, özellikle Azerbaycan’dan çok fazla dinleyicimizden bize, şarkının bu halinin çok güzel olduğuyla ilgili geri dönüşler oldu. 

Yeni projeler var mı?

Yıl sonuna yetiştirmeyi düşündüğümüz kendi bestem var. Doğru zamanda dinleyicilerle buluşturmak gerekiyor. ‘Aman Avcı’ baharı yazı çağrıştıran bir şarkıydı yeni yapacağımız parça da sonbahara yakışan bir şarkı olduğu için onu kışın dinleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyoruz. 

BİR AYRILIK HİKAYESİ

‘Aman Avcı’ klibi Ahsen Eser’in yönetmenliğinde Cumalıkızık ve Kozluören köyleri içerisinde çekildi. Klip bir ayrılık hikayesini; giriş, gelişme, sonuç olarak düz kurguda anlatıyor. Aman Avcı anonim bir Azeri türküsü olduğundan modernize edilmiş halinde klip içerisine yerleştirilmiş birkaç metafor kullanıldı. Türk destanları içerisinde ve Türk kültüründe sıkça kullanılan elma imgesi ve ağaç imgeleri yine klipte işlendi. 


Beyaz Saray önünde tansiyon yükseldi!

Beyaz Saray önünde tansiyon yükseldi!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beklenen gün geldi! İşte 'Bir Zafer Anıtı: İstanbul Havalimanı' izleyiciyle buluşacak

ABD'de sular durulmuyor! Sokaklardan gelen sıcak kareler