• $9,2625
  • €10,7714
  • 526.199
  • 1409.56
24 Ağustos 2013 Cumartesi 05:29 | Son Güncelleme:

Türkiye artık kendi dedektifini yetiştiriyor

Türkiye artık kendi dedektifini yetiştiriyor

Polisiye edebiyatın önemli kişiliklerinden Sherlock Holmes, türün popülerleşmesine büyük katkı sağladı; ve tabii dedektiflik mesleğinin tanınmasına da… Türkiye de artık kendi Sherlock Holmes’lerini yetiştiriyor. Üniversitelerde ders konusu olan dedektifliği, İsmail Yetimoğlu anlattı…

EMİNE BIYIK
emine.biyik@aksam.com.tr

Özel dedektiflik mesleği, Türkiye’de çok fazla bilinmiyor. Özel dedektiflik, polislerin ya da güvenlik birimlerinde çalışmış kişilerin mesleği gibi algılanıyor. 
Dedektiflik mesleğindeki mevcut durumu ve gelişmelerini konunun ehli Maviay Özel Dedektiflik Bürosu’nun sahibi İsmail Yetimoğlu, anlatıyor. Yetimoğlu, 23 yılını kamu sektörüne adamış ve daha sonra dedektiflik mesleğine gönül vermiş. Ekibiyle birlikte, dünyada var olan bütün özel dedektiflik kanunlarını incelemiş…1964’te Viyana’da kurulmuş olan IKD’ye (Uluslararası Dedektifler Federasyonu) Türkiye’den katılan ilk üye olmuş. İKD, sayesinde diğer ülkelerde konuyla ilgili etik kurallar, mesleki standartlar ve hukuki sınırlar gibi birçok konuda yol haritası çıkarılmış. 2011’de ise IKD’nin genel kurulu İstanbul’da yapılmış. 
Bu arada, 2005’de Romanya’da, İKD’ye bağlı Uluslararası Özel Dedektifler Yaz Okulu kurulmuş. Yetimoğlu, bu okulun dokuzuncu döneminin başkanlığını üstlenmiş. Ülkemizde ise üç dönemdir, Kocaeli ve Uludağ üniversiteleriyle birlikte iş birliği halinde özel dedektiflik dersleri veriliyor. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde amaç, dedektifliğin, Türkiye’de, kurumsallaşması ve uluslararası bir meslek haline gelmesi.
Türkiye’de dedektiflik denilince akla eşlerini takip ettiren meraklı insanlar geliyor. Yetimoğlu, şüpheye dayalı müracaat edenlerin çoğunun kadın olduğunu fakat bu tür takip dosyalarını kabul etmediğini belirtiyor. Ticaret alanında, bir ebeveynin çocuğunu takibinde ya da mahkemeye intikal etmiş durumda olan dosyaları inceliyor. Yetimoğlu, başından geçen ilginç bir hikâyeyi de bizlerle paylaşıyor: “Yıllar önce, büyük bir firmada iş kazası geçirmiş, yüzü yanmış bir çalışanın firma tarafından tüm masrafları üstlenilmiş ve emekli ettirilmiş. Yıllar sonra firmaya, 500 bin liralık bir dava açılıyor. Çalışan, 17 yıl önce mahkemede yüzde 60 iyileşebilir körlük durumunun belirtildiği bir rapor sunmuşken yıllar sonra bunun tam aksini yüzde 90 iyileşemez körlük raporunu sunuyor. Biz de araştırmalarımıza çalışanın yaşadığı yeri tespit etmekle başladık. İlk önce bir dedektifimizi, oradaki bir camii imamının yardımıyla camii çalışanı, olarak yerleştirdik. Kör olduğunu iddia eden şahsın araba kullandığını, gazete okuduğunu, emlakçılık yaptığını     
tespit ettik. Bu işte önemli olan iyi kamufle olmaktır.”

<p>3 ADIMDA HAVUÇLU KEK TARİFİ</p><p>Malzemeler</p><p>3 yumurta</p><p>1 su bardağı şeker</p><p>1 su

Nefis havuçlu kek tarifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı