• $15,9158
  • €16,8259
  • 941.315
  • 2372.35
6 Kasım 2021 Cumartesi 07:00 | Son Güncelleme:

Türk dünyasının hikâyesi beyazperdeye yansıyacak

Türk dünyasının hikâyesi beyazperdeye yansıyacak
- ALİ DEMİRTAŞ / ali.demirtas@aksam.com.tr

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, yıllar öncesinden başlayan ve ilmek ilmek dokunan bir yolculuğun heyecanlı sonucu olarak kendini gösteriyor... Akşam Cumartesi'ye konuşan festivalin direktörü İhsan Kabil, bu festivalle Türk dünyasının hikâyesinin beyazperdeye yansıyacağını dile getiriyor.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu geniş coğrafyadan bağımsız, özerk veya bölge olarak ortaya çıkan Türk dünyasından seçme 42 film, yarışma, özel bölümler, çalıştay, panel ve sergiyle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. İsmail Gaspıralı'nın "Dilde, Fikirde, İşte Birlik" şiarını da gözeten festival, Saha Cumhuriyeti'nden Kazakistan, Moldova/Gagauz Yeri'ne, Tataristan'dan Özbekistan ve Macaristan'a kadar çok geniş bir coğrafyada ortak kültürümüze dair tarihi ve modern kurmaca, belgesel ve animasyon türündeki filmleri seyircinin kalbine ulaştırıyor. Aynı zamanda Türk cumhuriyetlerinden 100'ün üzerinde sinema kurumu ile temsilci ve yapımcı Türk sinema kuruluşları ve yapımcılarıyla bir çalıştay çerçevesinde bir araya gelecek.

FİLMLER DOSTÇA BİR REKABETLE YARIŞIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenlenen, genel yönetmenliğini İhsan Kabil'in yaptığı festivaldeki kurmaca ve belgesel film yarışmalarında, Türk Dünyası sinemasının öne çıkan verimleri dostça bir rekabette karşı karşıya geliyor. Film yarışmalarının yanı sıra Tarihi Panorama, Güncel İnsan Manzaraları, Turkuaz Belgesel Kuşağı, Cengiz Aytmatov Uyarlamaları ve Animasyon festivalin diğer bölümleri arasında yer alıyor.

Ayrıca yurtdışından önemli katılımcıların yer aldığı "Sinemada Aytmatov Uyarlamaları" başlıklı bir panel ve ayrıca filmlerdeki karelerden ilhamla yapılan bir sergi seyircilerle buluşacak. Sinema Müzesi Atlas Sineması, Emek Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Istanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde halka açık ücretsiz olarak izlenebilecek festival programı, www.turkdunyasifilmfestivali.com adresinden takip edilebilir.

İHSAN KABİL: BU BERABERLİK TÜRK DÜNYASI SİNEMA BİRLİĞİ OLUŞUMUYLA TAÇLANDIRILMALI

Festivali kendisiyle konuştuğumuz İhsan Kabil şunları söyledi: "Yaklaşık çeyrek asırdır sürdürdüğümüz Türk dünyası sineması çalışmaları, Uluslararası Sinema Derneği'nin çabalarıyla sonunda yarışma, konuklar ve özel bölümleri, sergi, panel ve çalıştayıyla seyirciyle buluşuyor. Değişik lehçeleriyle konuştuğumuz ortak dilimizle çekilen filmler, Türk dünyasının hikâyesini beyazperdeye yansıtmakta. Bu hikâyelerin benzer unsurlar taşıması, Türk sinemasını aslında geniş Türk dünyası sinemasının bir parçası kılmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde ve bağımsızlıktan sonra çekilen filmlerin tamamını düşündüğümüzde, belli ideolojik tonlar göz önüne alınsa da, anlatılan konuların yabancı olmaması, ortak değerler etrafında birleşmesi, sinema dilinde benzerlikler taşıması bu eserleri ortak hafızanın bir girdisi haline sokmaktadır. Festivalin değişik bölümlerine bakıldığında, ortaya çıkan faaliyetin bir kültür sineması olarak karşımıza çıktığı, farklı coğrafyalardan kurmaca veya belgesel olarak seyredilen eserlerin aynı zamanda birer kültürel çalışma olduğu da görülecektir. Aslında bu beraberlik ileride bir Türk Dünyası Sinema Birliği oluşumuyla taçlandırılmalıdır. Böylece sinema alanında bir işbirliği, ortakyapım çalışmaları, festival ve film market düzenlemeleri, film arşivi ve yayın girişimleri için adımlar atılmış olacaktır. Programda yer alan tarihi filmlerle geçmişin izleğinde coğrafyanın geçirdiği süreçler görülebilecekken, güncel filmlerle de günümüzün sosyolojisinin toplumdaki yansımaları izlenebilecektir. Toplumun ve zamanın tanığı olan belgesel filmler festivalde değişik konularla kendini göstermekte, animasyon filmler çocukların olduğu kadar, yetişkinlerin de ilgisini çekecektir. Kurmaca Film Yarışması'nda En İyi Film, Yönetmen ve Senaryo ödüllerl verilirken, Belgesel Film Yarışması'nda En İyi Film, 2. Film ve 3. Film ödülleri uygun görülmüştür. Kurumsal katkı ödülleri olarak ülkelerin devlet sinema kurumlarına sunum yapılmasının yanı sıra, Cengiz Aytmatov anısına da onur ödülü verilecektir. Program dâhilinde Sinemada Aytmatov Uyarlamaları başlıklı bir panel yer alacak, ayrıca filmlerin karelerinden ilhamla yapılmış resimler sergilenecektir. Düzenlenecek çalıştayda hem üretim anlamında yapımcıların katılımıyla ortakyapım imkânları araştırılacak, ortak fon ve daha doğrudan işbirliğinin önünü açacak bir Türk Dünyası Sinema Birliği'nin kurulabilmesi yönünde ilk düşünceler paylaşılabilecektir. Ki, 2017'de toplanan benim de içinde bulunduğum Üçüncü Milli Kültür Şurası'nda, Türk cumhuriyetleri arasında film yapımlarını desteklemeye yönelik bir ortak fon kurulması kayıtlara geçmiştir."

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü
Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Türkiye'nin yeni sondaj gemisi filonun en güçlüsü

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'
Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! 'Bittiğinde dünyada tek olacak'

Darülaceze Sosyal Hizmet Şehrinin temeli atıldı! "Bittiğinde dünyada tek olacak"

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi
TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

TOGG'u ne zaman yollarda göreceğiz? CEO Karakaş tarih verdi

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak